Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Philippe FABRY, Eryk MISTEWICZ, Max-Erwann GASTINEAU: Polska i Francja. Nowe przywództwo w Europie?
Eryk MISTEWICZMax-Erwann GASTINEAUPhilippe FABRYProf. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Eryk MISTEWICZ
Max-Erwann GASTINEAU
Philippe FABRY
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Polska i Francja. Nowe przywództwo w Europie?

Polska potrzebuje powrotu Francji do Europy Środkowej, powrotu zainteresowania, i to nie tylko do Warszawy – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski.

Nathaniel GARSTECKAPhilippe FABRY

Nathaniel GARSTECKA
Philippe FABRY

Co zrobić, aby Francja przypomniała sobie o Polsce?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Francja stawiała w polityce zagranicznej na Niemcy. Polska zaś na Stany Zjednoczone. Co możemy dziś zrobić, aby na nowo wzmocnić relacje pomiędzy tymi dwoma państwami o bogatej, wspólnej historii; aby Francja o Polsce mówiła w lepszym świetle? Na to pytanie w rozmowie z Nathanielem GARSTECKĄ odpowiada francuski historyk Philippe FABRY.

François d’ALANÇON: Dominik Saski. Od powstania listopadowego do integracji we Francji
François d’ALANÇON

François d’ALANÇON

Dominik Saski. Od powstania listopadowego do integracji we Francji

Znany francuski dziennikarz poświęcił kilka lat na poszukiwania informacji o swoim przodku, Polaku walczącym w powstaniu listopadowym. Dotarł do fascynujących dokumentów i dowiedział się o swoich polskich korzeniach. Jego fascynacja polską historią trwa.

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Prof. Michel WIEVIORKA: Wróćmy do Solidarności
Prof. Michel WIEVIORKAProf. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Prof. Michel WIEVIORKA
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Wróćmy do Solidarności

„Wszystko co Najważniejsze” to także debaty organizowane w środowisku naszych Autorów. Postanowiliśmy spotkać dwóch najbardziej wpływowych socjologów z Francji i Polski. Oto zapis naszego spotkania.

Prof. Zbigniew RAU: Nie będzie wolnej Europy bez solidarności z Ukrainą
Prof. Zbigniew RAU

Prof. Zbigniew RAU

Nie będzie wolnej Europy bez solidarności z Ukrainą

Rozpoczęła się nowa era, która jeszcze nie ma nazwy, ale od nas, przedstawicieli wolnego świata, od Polski i Francji, zależy czy będzie to era wolności, czy zniewolenia i tyranii. Każdy przełom epok jest okazją do zbudowania czegoś lepszego, bardziej współczesnego, lepiej odzwierciedlającego aktualny potencjał polityczny i gospodarczy uczestników systemu. Jestem przekonany, że Polska i Francja będą wspólnie dążyć, aby ta nowa epoka wiązała się ze zwycięstwem wolności, suwerennej równości i solidarności.

Łukasz JASINA: Francja – nasza była muza
Łukasz JASINA

Łukasz JASINA

Francja – nasza była muza

Francja zajmowała i zajmuje nadal ważne miejsce w polskich horyzontach politycznych i kulturowych, ale daleko jej do tego, co było niegdyś. Kulturowo więcej znaczą dla nas Anglosasi, a politycznie – Niemcy. Inteligencki kapitał, polegający choćby na głębszym zrozumieniu francuskiego języka i francuskiej kultury, będący efektem ubocznym fascynacji, został raczej bezpowrotnie utracony.

Tomasz MŁYNARSKI: Polska i Francja – przyjaciele po wsze czasy
Tomasz MŁYNARSKI

Tomasz MŁYNARSKI

Polska i Francja – przyjaciele po wsze czasy

Cieszę się, że możemy dziś przypomnieć tamte wspaniałe karty naszej historii, wprowadzając do emisji w Polsce i we Francji znaczki pocztowe z okazji 100. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Francją.

Prof. C. Pierre ZALESKI: Biblioteka Polska w Paryżu powinna być finansowana przez polski rząd
Prof. C. Pierre ZALESKI

Prof. C. Pierre ZALESKI

Biblioteka Polska w Paryżu powinna być finansowana przez polski rząd

Na ogół nie mieliśmy konfliktów z Francją, trzeba jednak starać się rozwiązywać te problemy, mając w pamięci warunki geopolityczne i historyczne, związane także z wielką przyjaźnią polsko-francuską. Należmy do tej samej kultury o bazie chrześcijańskiej, jest dla nas ważna demokracja, nie zgadzamy się na władzę dyktatorską.

Prof. Cyrille BRET: Macron, terapia szokowa i wybory europejskie
Prof. Cyrille BRET

Prof. Cyrille BRET

Macron, terapia szokowa i wybory europejskie

W czasie zbliżającej się kampanii będziemy musieli powstrzymać się od dawania lekcji, nie tracąc jednak z oczu najważniejszego: przyszłości wspólnego projektu. Wiadomo, że ani PiS ani Fidesz w PE nie wejdą do koalicji, którą prezydent Macron próbuje budować wokół ALDE. Ale duch walki politycznej nie powinien już dziś przekreślać szans na zawieranie koalicji z parlamentarzystami wybranymi przez Polaków i Węgrów.

Eryk MISTEWICZ: Polska-Francja. Powróćmy do dobrych emocji, do tego, co nas łączy
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Polska-Francja.
Powróćmy do dobrych emocji, do tego, co nas łączy

Jakże inaczej potoczyłaby się historia naszego kontynentu, gdyby Francja nie odwróciła się wówczas od Polski potrzebującej pomocy. Jakże inaczej potoczyłyby się wówczas losy także polskich Żydów, poddanych Shoah niemieckiego agresora. Niemieckiego agresora, a następnie okupanta, którego być może we wrześniu 1939 r. wspólnie z Francją mogliśmy powstrzymać!

Pierre LÉVY: Przeznaczeniem Polski jest to,  by była w ścisłym centrum Unii Europejskiej
Pierre LÉVY

Pierre LÉVY

Przeznaczeniem Polski jest to, by była w ścisłym centrum Unii Europejskiej

W czasie, gdy międzynarodowy porządek zbudowany po 1945 roku jest kwestionowany, wybór, przed którym stoją Europejczycy, jest jasny: albo postanowimy wziąć los w swoje ręce, albo inne mocarstwa będą prowadzić grę bez nas lub – co gorsza – przeciw nam. To jest ta europejska suwerenność, o której mówi francuski prezydent. W skrócie chodzi o to, byśmy sami zapisywali karty wspólnych dziejów, zamiast pozwolić, by inne mocarstwa je pisały. Winni to jesteśmy młodszym pokoleniom, które mają to szczęście, że żyją w demokratycznych krajach, w czasach wolnych od wojen.

Tomasz MŁYNARSKI: Dlaczego sojusz Polski i Francji jest ważny dla Europy?
Tomasz MŁYNARSKI

Tomasz MŁYNARSKI

Dlaczego sojusz Polski i Francji jest ważny dla Europy?

Silna Europa, bardziej konkurencyjna gospodarczo i lepiej odpowiadająca na potrzeby obywateli, to cel zarówno Polski, jak i Francji. Dla obu państw projekt europejski jest szansą na rozwój i zapewnienie dobrobytu swoim obywatelom. Oba dostrzegają jednocześnie potrzebę utrzymania suwerenności działań państwa narodowego w ramach wspólnoty. Dlatego tak ważne jest budowanie pomostów pomiędzy Paryżem i Warszawą, które pozwolą przezwyciężyć stereotypy, a nawet uprzedzenia, które zbyt często dominują w naszych kontaktach.

Nicolas TENZER: Francja a wschód Europy. Jedno z największych wyzwań geopolitycznych
Nicolas TENZER

Nicolas TENZER

Francja a wschód Europy.
Jedno z największych wyzwań geopolitycznych

Francja powinna nieustannie dążyć nie tylko do dialogu – do przerwania którego zresztą jeszcze nie doszło – ale również nadać swoim propozycjom dla Europy Wschodniej wyższą rangę. Proponuję więc, aby przy prezydencie Francji utworzyć stanowisko wysokiego przedstawiciela albo specjalnego wysłannika, zajmującego się sprawami Europy Wschodniej.

Ryszard CZARNECKI: Polska-Francja. Czas współpracy. I czas na polityczny pragmatyzm
Ryszard CZARNECKI

Ryszard CZARNECKI

Polska-Francja. Czas współpracy.
I czas na polityczny pragmatyzm

Polska i Francja to dwa z pięciu największych krajów Unii Europejskiej (oczywiście po Brexicie). Francja ma ludność 1,5 razy większą niż Polska, ale przecież stałą od dekad, choć zwłaszcza ostatnio tendencją w UE jest to, że „duzi” dogadują się z „dużymi”. Warto zatem to robić.