Łukasz JASINA: Francja – nasza była muza
Łukasz JASINA

Łukasz JASINA

Francja – nasza była muza

Francja zajmowała i zajmuje nadal ważne miejsce w polskich horyzontach politycznych i kulturowych, ale daleko jej do tego, co było niegdyś. Kulturowo więcej znaczą dla nas Anglosasi, a politycznie – Niemcy. Inteligencki kapitał, polegający choćby na głębszym zrozumieniu francuskiego języka i francuskiej kultury, będący efektem ubocznym fascynacji, został raczej bezpowrotnie utracony.

Tomasz MŁYNARSKI: Polska i Francja – przyjaciele po wsze czasy
Tomasz MŁYNARSKI

Tomasz MŁYNARSKI

Polska i Francja – przyjaciele po wsze czasy

Cieszę się, że możemy dziś przypomnieć tamte wspaniałe karty naszej historii, wprowadzając do emisji w Polsce i we Francji znaczki pocztowe z okazji 100. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Francją.

Prof. Cyrille BRET: Macron, terapia szokowa i wybory europejskie
Prof. Cyrille BRET

Prof. Cyrille BRET

Macron, terapia szokowa i wybory europejskie

W czasie zbliżającej się kampanii będziemy musieli powstrzymać się od dawania lekcji, nie tracąc jednak z oczu najważniejszego: przyszłości wspólnego projektu. Wiadomo, że ani PiS ani Fidesz w PE nie wejdą do koalicji, którą prezydent Macron próbuje budować wokół ALDE. Ale duch walki politycznej nie powinien już dziś przekreślać szans na zawieranie koalicji z parlamentarzystami wybranymi przez Polaków i Węgrów.

Prof. C. Pierre ZALESKI: Biblioteka Polska w Paryżu powinna być finansowana przez polski rząd
Prof. C. Pierre ZALESKI

Prof. C. Pierre ZALESKI

Biblioteka Polska w Paryżu powinna być finansowana przez polski rząd

Na ogół nie mieliśmy konfliktów z Francją, trzeba jednak starać się rozwiązywać te problemy, mając w pamięci warunki geopolityczne i historyczne, związane także z wielką przyjaźnią polsko-francuską. Należmy do tej samej kultury o bazie chrześcijańskiej, jest dla nas ważna demokracja, nie zgadzamy się na władzę dyktatorską.

Pierre LÉVY: Przeznaczeniem Polski jest to,  by była w ścisłym centrum Unii Europejskiej
Pierre LÉVY

Pierre LÉVY

Przeznaczeniem Polski jest to, by była w ścisłym centrum Unii Europejskiej

W czasie, gdy międzynarodowy porządek zbudowany po 1945 roku jest kwestionowany, wybór, przed którym stoją Europejczycy, jest jasny: albo postanowimy wziąć los w swoje ręce, albo inne mocarstwa będą prowadzić grę bez nas lub – co gorsza – przeciw nam. To jest ta europejska suwerenność, o której mówi francuski prezydent. W skrócie chodzi o to, byśmy sami zapisywali karty wspólnych dziejów, zamiast pozwolić, by inne mocarstwa je pisały. Winni to jesteśmy młodszym pokoleniom, które mają to szczęście, że żyją w demokratycznych krajach, w czasach wolnych od wojen.

Tomasz MŁYNARSKI: Dlaczego sojusz Polski i Francji jest ważny dla Europy?
Tomasz MŁYNARSKI

Tomasz MŁYNARSKI

Dlaczego sojusz Polski i Francji jest ważny dla Europy?

Silna Europa, bardziej konkurencyjna gospodarczo i lepiej odpowiadająca na potrzeby obywateli, to cel zarówno Polski, jak i Francji. Dla obu państw projekt europejski jest szansą na rozwój i zapewnienie dobrobytu swoim obywatelom. Oba dostrzegają jednocześnie potrzebę utrzymania suwerenności działań państwa narodowego w ramach wspólnoty. Dlatego tak ważne jest budowanie pomostów pomiędzy Paryżem i Warszawą, które pozwolą przezwyciężyć stereotypy, a nawet uprzedzenia, które zbyt często dominują w naszych kontaktach.

Nicolas TENZER: Francja a wschód Europy. Jedno z największych wyzwań geopolitycznych
Nicolas TENZER

Nicolas TENZER

Francja a wschód Europy.
Jedno z największych wyzwań geopolitycznych

Francja powinna nieustannie dążyć nie tylko do dialogu – do przerwania którego zresztą jeszcze nie doszło – ale również nadać swoim propozycjom dla Europy Wschodniej wyższą rangę. Proponuję więc, aby przy prezydencie Francji utworzyć stanowisko wysokiego przedstawiciela albo specjalnego wysłannika, zajmującego się sprawami Europy Wschodniej.

Eryk MISTEWICZ: Polska-Francja. Powróćmy do dobrych emocji, do tego, co nas łączy
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Polska-Francja.
Powróćmy do dobrych emocji, do tego, co nas łączy

Jakże inaczej potoczyłaby się historia naszego kontynentu, gdyby Francja nie odwróciła się wówczas od Polski potrzebującej pomocy. Jakże inaczej potoczyłyby się wówczas losy także polskich Żydów, poddanych Shoah niemieckiego agresora. Niemieckiego agresora, a następnie okupanta, którego być może we wrześniu 1939 r. wspólnie z Francją mogliśmy powstrzymać!

Ryszard CZARNECKI: Polska-Francja. Czas współpracy. I czas na polityczny pragmatyzm
Ryszard CZARNECKI

Ryszard CZARNECKI

Polska-Francja. Czas współpracy.
I czas na polityczny pragmatyzm

Polska i Francja to dwa z pięciu największych krajów Unii Europejskiej (oczywiście po Brexicie). Francja ma ludność 1,5 razy większą niż Polska, ale przecież stałą od dekad, choć zwłaszcza ostatnio tendencją w UE jest to, że „duzi” dogadują się z „dużymi”. Warto zatem to robić.

Pierre BUHLER: Do przyjaciół Polaków. Wystąpienie Ambasadora Francji 14 lipca 2016 r.
Pierre BUHLER

Pierre BUHLER

Do przyjaciół Polaków.
Wystąpienie Ambasadora Francji 14 lipca 2016 r.

Przyjaźń polsko-francuska obejmuje tyle różnych obszarów, że trudno je wymienić wszystkie. Na pewno chodzi o kulturę, naukę, szkolnictwo wyższe, a także o innowacyjność, którą ilustrują plansze kampanii Creative France, widoczne na naszym ogrodzeniu i w samym ogrodzie. Kolejnymi takimi dziedzinami są reindustrializacja, energia jądrowa, ochrona środowiska i zielone technologie, kolej dużych prędkości itp.

Pierre BUHLER: "Do przyjaciół Polaków. List piąty Ambasadora Francji"
Pierre BUHLER

Pierre BUHLER

"Do przyjaciół Polaków. List piąty Ambasadora Francji"

Wspomnę również o innej propozycji dla Polski, aby zbudować z Francją, w polskich stoczniach, trzy zaawansowane technologicznie okręty podwodne Scorpène. Okręty te, wyposażone w bardzo skuteczne uzbrojenie, zdolne do stawienia czoła licznym zagrożeniom, pozwoliłyby Polsce dołączyć do wąskiej grupy posiadającej podobny sprzęt, co byłoby również cennym atutem dla NATO. Pragnę podkreślić, że w każdym przypadku te daleko idące plany dotyczące współpracy przemysłowej wiążą się z wysokim poziomem transferu technologii.

Pierre BUHLER: "Do przyjaciół Polaków. List drugi Ambasadora Francji"
Pierre BUHLER

Pierre BUHLER

"Do przyjaciół Polaków. List drugi Ambasadora Francji"

Nasze narody nie należą do tych, które łatwo zapominają o przeszłości, ryzykując przez to – jak mawiał Churchill – jej powtórne przeżycie. Natomiast bogatsze o pamięć o przeszłości budują swą przyszłość. Francja i Polska są razem w Sojuszu Północnoatlantyckim, razem w Unii Europejskiej, razem działają na rzecz bezpieczeństwa i obronności, bo w tej dziedzinie nasze kraje należą do tych, które, w Europie, przywiązują najwyższą wagę.