Tomasz MŁYNARSKI: Polska i Francja – przyjaciele po wsze czasy

Polska i Francja – przyjaciele po wsze czasy

Photo of Tomasz MŁYNARSKI

Tomasz MŁYNARSKI

Ambasador Rzeczpospolitej w Paryżu.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Cieszę się, że możemy dziś przypomnieć wspaniałe karty naszej historii, wprowadzając do emisji w Polsce i we Francji znaczki pocztowe z okazji 100. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Francją – pisze Tomasz MŁYNARSKI

Obchodząc w tym roku 100. rocznicę odnowienia relacji dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami, wspominamy, że Paryż jako pierwsza stolica europejska zdecydował się na wysłanie swojego poselstwa do Warszawy w 1919 r. Było to wyrazem docenienia ważnej roli, jaką we francuskiej polityce zagranicznej odgrywała powracająca na mapę Europy niepodległa Polska.

Już w XIX wieku Francja miała szczególne znaczenie dla zachowania kultury i dziedzictwa Polski, która na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Stając się ojczyzną dla polskiej Wielkiej Emigracji, Francja stworzyła jej warunki do dalszej walki o wolność intelektem i piórem.

Utworzona w czerwcu 1917 r. na mocy dekretu prezydenta Raymonda Poincarégo „autonomiczna polska armia pod francuskim dowództwem i walcząca pod polską flagą” była konkretnym i oficjalnym krokiem wsparcia dla niepodległościowych aspiracji Polaków oraz niekwestionowanym dowodem przyjaźni polsko-francuskiej.

Po powrocie do kraju w 1919 r. oddziały tzw. Błękitnej Armii na czele z generałem Józefem Hallerem stanowiły najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone jednostki polskich sił zbrojnych. Ich przybyciu do Polski towarzyszyła francuska misja wojskowa, mająca za zadanie szkolenie sił zbrojnych odradzającego się państwa. W tym okresie postaci takie jak generał Louis Faury czy młody kapitan Charles de Gaulle na trwałe wpisały się w naszą wspólną historię.

Dlatego cieszę się, że możemy dziś przypomnieć tamte wspaniałe karty naszej historii, wprowadzając do emisji w Polsce i we Francji znaczki pocztowe z okazji 100. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Francją. Znajdą się na nich generał Józef Haller oraz kapitan Charles de Gaulle, którzy odegrali tak istotną rolę w historii odradzającej się państwowości Polski oraz współpracy polsko-francuskiej.

.Uroczysta prezentacja znaczka następuje 2 kwietnia 2019 r. – równo 100 lat od objęcia funkcji w Warszawie przez francuskiego posła Eugène’a Pralona. Niech ta uroczystość i pamięć o historycznym bogactwie wzajemnych relacji będzie inspiracją do tego, jak powinniśmy budować razem przyszłość naszych krajów oraz całej wspólnoty europejskiej.

Tomasz Młynarski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 kwietnia 2019