Cieszę się, że możemy dziś przypomnieć wspaniałe karty naszej historii, wprowadzając do emisji w Polsce i we Francji znaczki pocztowe z okazji 100. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Francją – pisze Tomasz MŁYNARSKI
Obchodząc w tym roku 100. rocznicę odnowienia relacji dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami, wspominamy, że Paryż jako pierwsza stolica europejska zdecydował się na wysłanie swojego poselstwa do Warszawy w 1919 r. Było to wyrazem docenienia ważnej roli, jaką we francuskiej polityce zagranicznej odgrywała powracająca na mapę Europy niepodległa Polska.
Już w XIX wieku Francja miała szczególne znaczenie dla zachowania kultury i dziedzictwa Polski, która na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Stając się ojczyzną dla polskiej Wielkiej Emigracji, Francja stworzyła jej warunki do dalszej walki o wolność intelektem i piórem.
Utworzona w czerwcu 1917 r. na mocy dekretu prezydenta Raymonda Poincarégo „autonomiczna polska armia pod francuskim dowództwem i walcząca pod polską flagą” była konkretnym i oficjalnym krokiem wsparcia dla niepodległościowych aspiracji Polaków oraz niekwestionowanym dowodem przyjaźni polsko-francuskiej.
Po powrocie do kraju w 1919 r. oddziały tzw. Błękitnej Armii na czele z generałem Józefem Hallerem stanowiły najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone jednostki polskich sił zbrojnych. Ich przybyciu do Polski towarzyszyła francuska misja wojskowa, mająca za zadanie szkolenie sił zbrojnych odradzającego się państwa. W tym okresie postaci takie jak generał Louis Faury czy młody kapitan Charles de Gaulle na trwałe wpisały się w naszą wspólną historię.
Dlatego cieszę się, że możemy dziś przypomnieć tamte wspaniałe karty naszej historii, wprowadzając do emisji w Polsce i we Francji znaczki pocztowe z okazji 100. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Francją. Znajdą się na nich generał Józef Haller oraz kapitan Charles de Gaulle, którzy odegrali tak istotną rolę w historii odradzającej się państwowości Polski oraz współpracy polsko-francuskiej.
.Uroczysta prezentacja znaczka następuje 2 kwietnia 2019 r. – równo 100 lat od objęcia funkcji w Warszawie przez francuskiego posła Eugène’a Pralona. Niech ta uroczystość i pamięć o historycznym bogactwie wzajemnych relacji będzie inspiracją do tego, jak powinniśmy budować razem przyszłość naszych krajów oraz całej wspólnoty europejskiej.
Tomasz Młynarski