Prof. Wojciech SUWAŁA: European Union Emissions Trading System u źródeł drogiej energii
Prof. Wojciech SUWAŁA

Prof. Wojciech SUWAŁA

European Union Emissions Trading System u źródeł drogiej energii

Znaczny wzrost cen uprawnień, który jest obecnie na poziomie wcześniej zakładanym dla roku 2030 (osiągnięcie redukcji emisji o 55 proc.), nie może przyczynić się do szybkiej redukcji emisji, ponieważ te działania wymagają czasu, lecz jedynie do zwiększenia kosztów energii, pogorszenia konkurencyjności przedsiębiorstw i wzrostu obciążeń dla budżetów domowych.

Daniel KOCHIS: Nord Stream 2 - historyczny błąd Joe Bidena
Daniel KOCHIS

Daniel KOCHIS

Nord Stream 2 - historyczny błąd Joe Bidena

Decyzja administracji Bidena o przyzwoleniu na ukończenie Nord Stream 2 jest historycznym błędem. Oddanie gazociągu do użytku będzie jak geopolityczny kamień młyński uwiązany u szyi USA i Europy.

Józef SOBOLEWSKI: Zmiany klimatu są na Ziemi normą, a nie wyjątkiem
Józef SOBOLEWSKI

Józef SOBOLEWSKI

Zmiany klimatu są na Ziemi normą, a nie wyjątkiem

Ostatnie raporty międzynarodowych organizacji zajmujących się energetyką, w tym także IPCC, wykazują jasno, że bez znaczącego udziału jedynego skutecznego narzędzia redukcji emisji w wytwarzaniu energii elektrycznej, jakim jest niewątpliwie energetyka jądrowa, plany redukcji emisji CO2 do atmosfery się nie powiodą. 

Andrzej PIOTROWSKI: Nuklearna odsiecz dla cen energii
Andrzej PIOTROWSKI

Andrzej PIOTROWSKI

Nuklearna odsiecz dla cen energii

Realizacja planu energetyki jądrowej przyniesie nawet 10 GW stałej, czystej – bez opłat za pozwolenia na emisję – energii elektrycznej.

Krzysztof TCHÓRZEWSKI: Dlaczego Polska potrzebuje atomu?
Krzysztof TCHÓRZEWSKI

Krzysztof TCHÓRZEWSKI

Dlaczego Polska potrzebuje atomu?

Atom może być ratunkiem dla rodzimej branży węglowej i pomocą w utrzymaniu dziesiątek tysięcy miejsc pracy w górnictwie. Ma to zasadnicze znaczenie dla naszej niezależności energetycznej.

Wojciech JAKÓBIK: Efekt przerośniętego motyla, czyli LNG z USA w Polsce
Wojciech JAKÓBIK

Wojciech JAKÓBIK

Efekt przerośniętego motyla, czyli LNG z USA w Polsce

Popularność gazu bierze się z faktu, że jest on o jedną drugą mniej emisyjny niż węgiel i trzykrotnie mniej niż ropa. Oto paliwo przejścia do zeroemisyjnej gospodarki, która nie będzie szkodzić środowisku. W latach 2016 – 2040 dostawy LNG na świecie mają wzrosnąć nawet o 150 procent. Rozkwit ma nastąpić w latach 30. tego wieku. Przodować będą Australia, Katar, Rosja i USA.

Łukasz GIBAŁA: Mapa czystej energii dla Krakowa
Łukasz GIBAŁA

Łukasz GIBAŁA

Mapa czystej energii dla Krakowa

Gdyby Krakowem zarządzali ludzie, którzy chcą, żeby miasto było wygodne, przyjazne dla mieszkańców, czyste i innowacyjne, a do tego mieliby wizję, jak do tego doprowadzić, na pewno nie pominęliby możliwości, jakie daje wykorzystanie energii słonecznej.

Kazimierz M.UJAZDOWSKI, Konrad SZYMAŃSKI: "Gdzie Putina zaboli najbardziej?"
Kazimierz M.UJAZDOWSKIKonrad SZYMAŃSKI

Kazimierz M.UJAZDOWSKI
Konrad SZYMAŃSKI

"Gdzie Putina zaboli najbardziej?"

To, co „Putina może zaboleć” dziś, to racjonalna polityka rozwoju rynku, rozwój infrastruktury przesyłowej i strategiczna dywersyfikacja dostaw gazu, czyli korytarz południowy. To nie rosyjski gaz jest problemem dla Europy, tylko jego zbyt monopolistyczna pozycja na niektórych rynkach. To monopol sprawia, że najwyższe ceny za ten gaz na mało rynkowych zasadach płacą te państwa, które są położone najbliżej Rosji.

Marcin JAKUBOWSKI: "Energia jako informacja"
Marcin JAKUBOWSKI

Marcin JAKUBOWSKI

"Energia jako informacja"

Energia i informacja są ze sobą nierozerwalnie związane, wynika to z najbardziej fundamentalnych praw fizyki rządzących wszechświatem. Dotyczy to zarówno ewolucji życia na Ziemi, opasłych woluminów zgromadzonych w średniowiecznych opactwach, jak i najnowszych doniesień z giełdy nowojorskiej, które wyświetlają się na ekranach naszych smartfonów. Potrzebujemy energii, by gromadzić i przesyłać informację, tak jak i potrzebujemy wiedzy by tę energię wytwarzać.