

Popołudniowe Espresso
Unia Europejska będzie szkolić ukraińskich żołnierzy
Unia Europejska będzie szkolić żołnierzy z Ukrainy, którzy walczą z Rosją, a dowództwo operacyjne tej misji będzie się mieściło w Polsce.

Prof. Wojciech SUWAŁA
European Union Emissions Trading System u źródeł drogiej energii
Znaczny wzrost cen uprawnień, który jest obecnie na poziomie wcześniej zakładanym dla roku 2030 (osiągnięcie redukcji emisji o 55 proc.), nie może przyczynić się do szybkiej redukcji emisji, ponieważ te działania wymagają czasu, lecz jedynie do zwiększenia kosztów energii, pogorszenia konkurencyjności przedsiębiorstw i wzrostu obciążeń dla budżetów domowych.

Daniel KOCHIS
Nord Stream 2 - historyczny błąd Joe Bidena
Decyzja administracji Bidena o przyzwoleniu na ukończenie Nord Stream 2 jest historycznym błędem. Oddanie gazociągu do użytku będzie jak geopolityczny kamień młyński uwiązany u szyi USA i Europy.

Józef SOBOLEWSKI
Zmiany klimatu są na Ziemi normą, a nie wyjątkiem
Ostatnie raporty międzynarodowych organizacji zajmujących się energetyką, w tym także IPCC, wykazują jasno, że bez znaczącego udziału jedynego skutecznego narzędzia redukcji emisji w wytwarzaniu energii elektrycznej, jakim jest niewątpliwie energetyka jądrowa, plany redukcji emisji CO2 do atmosfery się nie powiodą.

Andrzej PIOTROWSKI
Nuklearna odsiecz dla cen energii
Realizacja planu energetyki jądrowej przyniesie nawet 10 GW stałej, czystej – bez opłat za pozwolenia na emisję – energii elektrycznej.

Krzysztof TCHÓRZEWSKI
Dlaczego Polska potrzebuje atomu?
Atom może być ratunkiem dla rodzimej branży węglowej i pomocą w utrzymaniu dziesiątek tysięcy miejsc pracy w górnictwie. Ma to zasadnicze znaczenie dla naszej niezależności energetycznej.

Wojciech JAKÓBIK
Efekt przerośniętego motyla, czyli LNG z USA w Polsce
Popularność gazu bierze się z faktu, że jest on o jedną drugą mniej emisyjny niż węgiel i trzykrotnie mniej niż ropa. Oto paliwo przejścia do zeroemisyjnej gospodarki, która nie będzie szkodzić środowisku. W latach 2016 – 2040 dostawy LNG na świecie mają wzrosnąć nawet o 150 procent. Rozkwit ma nastąpić w latach 30. tego wieku. Przodować będą Australia, Katar, Rosja i USA.

Łukasz GIBAŁA
Mapa czystej energii dla Krakowa
Gdyby Krakowem zarządzali ludzie, którzy chcą, żeby miasto było wygodne, przyjazne dla mieszkańców, czyste i innowacyjne, a do tego mieliby wizję, jak do tego doprowadzić, na pewno nie pominęliby możliwości, jakie daje wykorzystanie energii słonecznej.

Wojciech JAKÓBIK
Po decyzji Trumpa. Globalne zmiany klimatyczne kolejną pałką w jałowym sporze politycznym
Donald Trump w polityce klimatycznej nie pomoże Polsce, a możliwe, że zaszkodzi. Jego deklaracja o woli odstąpienia od porozumienia o globalnej walce ze zmianami klimatu jest gołosłowna, lecz może utrudnić Polsce modernizację energetyki.

Kazimierz M.UJAZDOWSKI
Konrad SZYMAŃSKI
"Gdzie Putina zaboli najbardziej?"
To, co „Putina może zaboleć” dziś, to racjonalna polityka rozwoju rynku, rozwój infrastruktury przesyłowej i strategiczna dywersyfikacja dostaw gazu, czyli korytarz południowy. To nie rosyjski gaz jest problemem dla Europy, tylko jego zbyt monopolistyczna pozycja na niektórych rynkach. To monopol sprawia, że najwyższe ceny za ten gaz na mało rynkowych zasadach płacą te państwa, które są położone najbliżej Rosji.

Marcin JAKUBOWSKI
"Energia jako informacja"
Energia i informacja są ze sobą nierozerwalnie związane, wynika to z najbardziej fundamentalnych praw fizyki rządzących wszechświatem. Dotyczy to zarówno ewolucji życia na Ziemi, opasłych woluminów zgromadzonych w średniowiecznych opactwach, jak i najnowszych doniesień z giełdy nowojorskiej, które wyświetlają się na ekranach naszych smartfonów. Potrzebujemy energii, by gromadzić i przesyłać informację, tak jak i potrzebujemy wiedzy by tę energię wytwarzać.