Popołudniowe Espresso: Łotwa przywraca obowiązek służby wojskowej

Łotwa przywraca obowiązek służby wojskowej

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 6. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Ukraina jest gotowa do rozmów z Rosją o Krymie

Wiceszef biura prezydenta Ukrainy, Andrij SYBIHA, wskazał w czwartek, że Ukraina jest gotowa przedyskutować z Rosją przyszłość Krymu, jeśli ukraińskie wojska dotrą do granicy okupowanego półwyspu. „Jeśli uda nam się osiągnąć nasze strategiczne cele na polu walki i kiedy będziemy na granicy administracyjnej z Krymem, będziemy gotowi otworzyć rozdział dyplomatyczny, aby omówić tę kwestię” – powiedział Sybiha w wywiadzie dla Financial Times. Jak zaznaczył chęć otwarcia drogi dyplomatycznej nie oznacza, że władze wykluczają rozwiązanie, w którym Krym zostanie wyzwolony przez ukraińską armię. Wskazał, że prezydent Wołodymyr Zełenski i jego doradcy rozmawiają teraz konkretnie o Krymie, ponieważ wojska ukraińskie są coraz bliżej rozpoczęcia kontrofensywy w celu odzyskania okupowanych terytoriów.

Jak wskazało Financial Times, słowa ministra Sybihy są najbardziej wyraźnym oświadczeniem, w którym Ukraina wyraża gotowość do negocjacji, od czasu, gdy w kwietniu ubiegłego roku zerwała ona rozmowy pokojowe z Kremlem. Do tej pory prezydent Zełenski wykluczał rozmowy pokojowe, dopóki siły rosyjskie nie opuszczą całej Ukrainy, w tym Krymu.

Łotwa przywraca obowiązek służby wojskowej

W środę Łotwa powołała do życia Państwową Służbę Obrony (VAD), przywracając tym samym obowiązkową służbę wojskową. Obywatele będą zobowiązani przystąpić do niej, aby odbyć służbę w armii lub w innej formacji, np. w Gwardii Narodowej. Jak poinformował Bloomberg, pierwsze powołania do wojska – dla ochotników – planowane są na początku lipca. Wezwania dla wszystkich mężczyzn w wieku 18-27 lat będą wysyłane od stycznia 2024 roku.

Obowiązkową służbę wojskową na Łotwie zniesiono w 2007 roku. Jak oświadczyła łotewska minister obrony, Inara MURNIECE, powołanie VAD jest odpowiedzią kraju na nowe wyzwania, w tym głównie na rosyjską agresję.

Iran i Arabia Saudyjska stabilizują relacje

W czwartek Minister Spraw Zagranicznych Iranu, Hossein Amir-Abdollahian, i jego odpowiednik w Arabii Saudyjskiej, książę Faisala bin Farhan zobowiązali się do współpracy państw w celu zapewnienia „bezpieczeństwa i stabilności” na Bliskim Wschodzie. Po rozmowach w Pekinie dyplomaci wydali wspólne oświadczenie, w którym zobowiązali się do realizacji porozumienia pekińskiego zawartego w marcu. Porozumienie to zakłada przywrócenie stosunków dyplomatycznych Iranu i Arabii Saudyjskiej. Jak przekazało irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podczas rozmów obie strony „naciskały na oficjalne wznowienie stosunków dwustronnych i rozpoczęcie procesu ponownego otwarcia ambasad i konsulatów obu krajów”.

Iran i Arabia Saudyjska zerwały stosunki dyplomatyczne siedem lat temu, po tym jak protestujący w Iranie zaatakowali saudyjskie placówki dyplomatyczne. Jak zaznaczają komentatorzy, porozumienie między krajami jest zaskakujące, jednak ma potencjał do zmiany stosunków na całym Bliskim Wschodzie, gdzie od dziesięcioleci obserwuje się napięcia między państwami.

Andrzej DUDA
My, Polacy, jak mało który naród na świecie, rozumiemy tragedię Ukrainy 
[Treść wystąpienia na Zamku Królewskim w Warszawie]

Podcasty 🎧#Miesięcznik

„Koniec epoki geopolitycznej naiwności” 51. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 kwietnia 2023