Francesco MORABITO: Warszawa – miasto, które zdobyło moje serce

Warszawa – miasto, które zdobyło moje serce

Photo of Francesco MORABITO

Francesco MORABITO

Włoski YouTuber i twórca internetowy, założyciel popularnego włoskiego kanału "FraMora", mieszka w Warszawie, pochodzi z Turynu

zobacz inne teksty Autora

Polacy to wspaniały naród dumnych ludzi, chętnych do działania i zadziwiania świata. Jestem przekonany, że w nadchodzących latach Polska będzie nadal się rozwijać. Swoją przyszłość widzę w Warszawie – mieście, które jest świadectwem niezwykłej duszy tego kraju – pisze Francesco MORABITO

.Po raz pierwszy odwiedziłem Warszawę w 2014 roku podczas wakacji z przyjaciółmi i pokochałem ją od pierwszego wejrzenia. Chociaż miałem już okazję dużo podróżować i odwiedzać inne miasta, niektóre z nich być może bardziej znane i fascynujące, żadne z nich nie wzbudziło we mnie tak głębokich emocji jak Warszawa. To właśnie wtedy obiecałem sobie: „Pewnego dnia tu zamieszkam”.

W ciągu kilku następnych lat zawitałem do Polski kilka razy, odkrywając różne miejsca i coraz bardziej otwierając swoje serce na jej historię i kulturę. Dlatego od razu po ukończeniu studiów zacząłem szukać pracy w Warszawie i wreszcie, na początku 2020 roku, podjąłem decyzję o przeprowadzce na stałe do miasta, które zdobyło moje serce wiele lat wcześniej.

Miłość od pierwszego wejrzenia, którą poczułem do Polski, a zwłaszcza do Warszawy, okazała się prawdziwa i długotrwała. Początkowo myślałem, że zdobędę tu tylko pewne doświadczenie życiowe, a potem wrócę do Włoch, ale dziś wydaje mi się niemożliwe opuszczenie tego kraju, ponieważ byłoby to jak zrobienie kroku wstecz i porzucenie części mojej tożsamości.

Warszawa – piękno życia

.Pierwszą rzeczą, która uderzyła mnie w Warszawie, była wysoka jakość życia. Warszawa jest rzeczywiście niezwykle czystym i uporządkowanym miastem, oferującym możliwość płacenia wszędzie kartą, z różnorodnymi restauracjami, zaspokajającymi każdy gust i dbającymi o różne potrzeby żywieniowe. System komunikacji miejskiej działa nienagannie, zapewniając łatwość przemieszczania się. Mocną stroną jest bezpieczeństwo – nigdy, w żadnym momencie, o żadnej porze dnia czy nocy, nie czułem, że jest tu niebezpiecznie. Te aspekty mogą wydawać się oczywiste, ale niestety nie są takie w wielu innych krajach, na przykład we Włoszech.

Ale to, co sprawia, że Warszawa jest naprawdę wyjątkowa i szczególna, to jej nowoczesność. Nie sądzę, by istniało inne miasto w Europie, które osiągnęło ten sam poziom innowacji i postępu. Miasto stale się rozwija, a środowisko pracy jest młode i dynamiczne. Można tu spotkać ludzi z całego świata i uczestniczyć we wszelkiego rodzaju wydarzeniach, zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym. Ceny w Warszawie są przystępne w porównaniu z innymi europejskimi stolicami, co czyni jej styl życia jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Przezwyciężanie stereotypów i uprzedzeń dzięki kanałowi „FraMora”

.Nawet dziś wielu Włochów pyta mnie z niedowierzaniem: „Mieszkasz w Polsce?! Ale co ty robisz w tak słabo rozwiniętym kraju? A poza tym to Polacy przyjeżdżają do Włoch, a nie Włosi do Polski! I dlaczego Warszawa? Dlaczego zamiast jechać do Londynu, Paryża czy Barcelony pojechałeś do tego szarego, postkomunistycznego miasta?”.

Gdy jednak przyjeżdżają do mnie i widzą na własne oczy, jak wygląda Polska, jak wygląda Warszawa, to moi sceptyczni krewni czy przyjaciele zmieniają zdanie. Są przede wszystkim zdumieni panoramą Warszawy, nowoczesnością i czystością miasta.

Aby walczyć z tymi włoskimi uprzedzeniami, postanowiłem otworzyć na YouTube kanał o nazwie „FraMora”, na którym dzielę się swoimi doświadczeniami z całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Warszawy. Cieszę się, że dzięki moim filmom wpłynąłem na zmianę opinii wielu ludzi, pokazując im, jak nowoczesna i fascynująca jest Polska.

Już wiem, że po obejrzeniu moich filmów wiele osób zaplanowało podróże do Polski, dziękując mi w wiadomościach prywatnych. To dla mnie wielka satysfakcja wiedzieć, że pomagam zmienić wyobrażenia o Polsce, jakie mają ludzie na świecie. Czasem nawet myślę, że zasługuję już na publiczne podziękowania od polskiego ministra turystyki!

Polska duma narodowa, która porusza

.Co ciekawe, uprzedzenia dotyczące Polski często pochodzą od samych Polaków. Za każdym razem, gdy spotykam nowego Polaka, uderza mnie niedowierzanie, z jakim pyta: „Dlaczego zdecydowałeś się przyjechać tutaj z pięknych Włoch?”.

Osoby urodzone w Polsce często nie zdają sobie sprawy z tego, jak dobrze żyje się w tym kraju. Zawsze odpowiadam: „Włochy to najpiękniejszy kraj na świecie, ale tylko na wakacje. Do życia Polska jest tysiąc razy lepsza”.

Często mówi się, że Polacy to ludzie zimni, ale to tylko powierzchowne wrażenie. Kiedy uda ci się wejść do ich świata i nawiązać z nimi kontakt, odkryjesz dobrych i życzliwych ludzi. Trudna historia, z którą musieli się zmierzyć, stworzyła zjednoczoną, dumną i odporną na trudności społeczność. Ich pasja i miłość do kraju są zaraźliwe i inspirują mnie i wielu innych do pełnego wykorzystania tego, co Polska ma do zaoferowania. Zachęcam wszystkich, którzy chcą odwiedzić Polskę, do przestudiowania jej historii, ponieważ tylko w ten sposób można w pełni zrozumieć jej bogactwo kulturowe.

Jako Włoch jestem przyzwyczajony do tego, że każdy myśli tylko o własnych interesach, nie troszcząc się o wspólne dobro. Jednak to polskie poświęcenie i duma narodowa poruszają mnie i jestem przekonany, że jest to jeden z głównych czynników, które przyczyniły się do imponującego rozwoju kraju w ostatnich latach.

Polacy to wspaniały naród dumnych ludzi, chętnych do działania i zadziwiania świata. Jestem przekonany, że w nadchodzących latach Polska będzie nadal się rozwijać. Swoją przyszłość widzę w Warszawie – mieście, które jest świadectwem niezwykłej duszy tego narodu.

.Minęły już lata, odkąd zdecydowałem, że Warszawa będzie moim domem. Jej historia sprawiła, że się w niej zakochałem, ale to jej nowoczesność przesądziła, że w niej pozostałem. Polska to kraj, który zasługuje na to, by był znany i doceniany ze względu na swoją historię, kulturę i silnego ducha. Cieszę się, że mogę być częścią tej wspaniałej przygody, i jestem przekonany, że Polska będzie nadal zaskakiwać i inspirować świat.

Francesco Morbito

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 lipca 2023