Lubko PETRENKO: Co jest nie tak na linii Kijów-Warszawa?
Lubko PETRENKO

Lubko PETRENKO

Co jest nie tak na linii Kijów-Warszawa?

Historia stosunków ukraińsko-polskich jest niezwykle dramatyczna i złożona. Były czasy gorzkiej wrogości, były czasy pojednania i bliskiej kooperacji. Jeśli spojrzymy tylko na ostatnie trzy dekady od upadku ZSRR i od uzyskania niepodległości przez Ukrainę, a także na niedawną historię polskiej transformacji, to pozytywne aspekty dobrego sąsiedztwa wyraźnie przeważają nad sporami.

Eryk MISTEWICZ: Pudełko ptasiego mleczka
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Pudełko ptasiego mleczka

Obracam w rękach opakowanie. Wracam do opowieści o Zamku Królewskim. Wracam do Warszawy bombardowanej, palonej, plądrowanej przez Niemców, przy biernej postawie Rosjan stojących po drugiej stronie Wisły.

79. rocznica Powstania Warszawskiego
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

79. rocznica Powstania Warszawskiego

Znaczenie wolności doceniamy wówczas dopiero, kiedy ją tracimy. O tym przecież jest znaczna część najnowszej historii Polski. To opowieść o walce o wolność, o podmiotowość i godność; opowiadanie się za pomocą najsłabszym i najbliższym. Opowiadanie i przekazywanie tej historii jest szczególnie ważne. Dlatego przygotowaliśmy to wydanie specjalne „Wszystko Co Najważniejsze”; wydanie poświęcone Powstaniu Warszawskiemu i jego bohaterom.

Francesco MORABITO: Warszawa – miasto, które zdobyło moje serce
Francesco MORABITO

Francesco MORABITO

Warszawa – miasto, które zdobyło moje serce

Polacy to wspaniały naród dumnych ludzi, chętnych do działania i zadziwiania świata. Jestem przekonany, że w nadchodzących latach Polska będzie nadal się rozwijać. Swoją przyszłość widzę w Warszawie – mieście, które jest świadectwem niezwykłej duszy tego kraju – pisze Francesco MORABITO, popularny włoski youtuber, który w mediach społecznościowych walczy ze stereotypami dotyczącymi Polski.

Wydanie 472 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 472 Wszystko co Najważniejsze

80. lat temu w Warszawie wybuchło powstanie. Powstanie w Getcie Warszawskim było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Antyk apoliński i dionizyjski. Kartki z dziejów Teatru Narodowego
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Antyk apoliński i dionizyjski.
Kartki z dziejów Teatru Narodowego

W miesiącach zimowych wypadają ważne rocznice w dziejach Teatru Narodowego, który w wyniku represji po powstaniu listopadowym nazwano Teatrem Wielkim i tak zostało do dziś. Ten wspaniały gmach, z jego fasadą cudem uratowaną od zagłady w 1944 r., był przez lata zaborów ostoją polskości. Oto kilka kartek z jego dziejów wraz z uwagami o dekoracji rzeźbiarskiej pięknej, prawdziwie monumentalnej fasady – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Warszawa jako nowy Rzym. W kręgu tradycji antyku
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Warszawa jako nowy Rzym.
W kręgu tradycji antyku

Warszawa, podobnie jak inne stolice europejskie czasów nowożytnych, pretendowała do miana „nowego” Rzymu. Koncept „Warszawa jako nowy Rzym” wyrażał się przede wszystkim w tworzeniu projektów wpisanych w przestrzeń miejską i wznoszeniu budowli nawiązujących do rzymskich pierwowzorów, ale niekiedy również w ideach głoszonych przez animatorów życia duchowego i politycznego.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: W obronie Rzeczypospolitej. Stanisław Kostka Potocki (1755–1821)
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

W obronie Rzeczypospolitej.
Stanisław Kostka Potocki (1755–1821)

Należy do grona najwybitniejszych postaci Oświecenia. Znał Jeffersona, Napoleona, Aleksandra I, Goethego, Piranesiego. Portretowali go najwybitniejsi artyści. Był architektem, krytykiem sztuki, archeologiem, autorem licznych publikacji i jednym z twórców Uniwersytetu Warszawskiego. Jego olśniewająca kariera miała dramatyczny finał – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK

Katarzyna WASILEWSKA, Jarosław WASILEWSKI: Warszawa została zniszczona, ale nie pokonana
Jarosław WASILEWSKIKatarzyna WASILEWSKA

Jarosław WASILEWSKI
Katarzyna WASILEWSKA

Warszawa została zniszczona, ale nie pokonana

Wspomnienia Zbigniewa Przyrowskiego (1921-2008), założyciela i wieloletniego redaktora naczelnego „Młodego Technika”, zostały wydane przez Instytut Pamięci Narodowej w opracowaniu naukowym Katarzyny i Jarosława Wasilewskich.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Polacy i Napoleon
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Polacy i Napoleon

Napoleon zajmuje szczególne miejsce w dziejach Polski, jest też obecny w polskim hymnie narodowym. Istnieje ponadto mało znana opowieść strażnika życia cesarza w jego drodze do Paryża w grudniu 1812 r. – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK

Gołda TENCER: Jidisze Mame
Gołda TENCER

Gołda TENCER

Jidisze Mame

W życie Gołdy Tencer los wpisuje zwykłych i niezwykłych ludzi, odnalezione przedmioty i fotografie, które, jak miliony pomordowanych, miały zniknąć z powierzchni ziemi, politykę i historię wielu pokoleń polskich Żydów, miesza przeszłość z teraźniejszością, sztukę z rzeczywistością.

Jerzy RAKOWIECKI: Pamiętnik inteligenta
Jerzy RAKOWIECKI

Jerzy RAKOWIECKI

Pamiętnik inteligenta

Każdy z nas, każdy miał kiedyś swoją „Ikwę srebrną falą płynącą” i swoją „Dolinę Issy”. Ale prędzej czy później roztopią się śniegi wszystkich, nawet Franciszków Villonów i staną się po prostu… niegdysiejsze. Więc nie płaczę nad rozlanym dawno mlekiem, ja w ogóle nie płaczę. Co najwyżej próbuję się tylko uśmiechnąć nieśmiało, jak Chmielewski, kącikiem ust i – Wio! Wiśta wio – w tę moją podróż dookoła świata, który przeminął. Nie, ten świat zapadł się, tak jak zapada się wszystko, gdy trzęsie się ziemia.

Kazimierz KRUPA: Rekomunalizacja wywozu odpadów w Warszawie, czyli niedorzeczny pomysł
Kazimierz KRUPA

Kazimierz KRUPA

Rekomunalizacja wywozu odpadów w Warszawie, czyli niedorzeczny pomysł

Wyparte z rynku firmy prywatne albo zbankrutują, albo się przebranżowią, w każdym razie w momencie nieuchronnych kłopotów monopolisty MPO (brak możliwości obsługi, praktycznie nieuchronny wzrost cen za wywóz odpadów – brak konkurencji rozzuchwala każdego – niedobór czy ewentualny strajk pracowników i dziesiątki innych możliwych problemów) nie będą w stanie przyjść miastu z pomocą.

Eryk MISTEWICZ: Jaki i Nijaki
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Jaki i Nijaki

Ze starcia Jaki – Nijaki zawsze zwycięsko wychodzi Nijaki. Jaki nie ma prawa wygrać, gdyż więcej w nim ograniczeń, więcej opowiedzenia skończonego, bez pozostawienia powietrza, przestrzeni ruchu, przestrzeni tak niezbędnej głównie w końcówce kampanii.

George FRIEDMAN: Co dzieje się w Polsce?
George FRIEDMAN

George FRIEDMAN

Co dzieje się w Polsce?

Polska w ciągu ostatnich wieków suwerenność miała jedynie przez jakieś 20 lat, wcześniej tracąc ją na rzecz Rosji i Niemiec. Dziś Warszawa niechętnie oddaje suwerenność w ręce Unii Europejskiej. Polski rząd to dziś fundamentalne wyzwanie stojące przed Unią Europejską, która przez lata promowała ideologię, gdzie narodowe różnice zanikają i poddane zostają ideologii unijnej.