Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że pozimnowojenny porządek rozpadł się jak domek z kart. Epoka geopolitycznej naiwności przeszła w epokę geopolitycznego realizmu – pisze Mateusz MORAWIECKI. Tłumaczenie tekstu, jaki ukazał się we francuskim dzienniku “L’Opinion” pt. “Les Polonais proposent un renforcement de l’Europe par un partenariat stratégique avec les États-Unis”.
Weekendowe The Chicago Tribune – w milionowym nakładzie – po raz kolejny z tekstami z Wszystko co Najważniejsze anie weekendowe “The Chicago Tribune”, jednego z najstarszego i najbardziej renomowanego dziennika w USA. W nim po raz kolejny już artykuły przygotowane wspólnie z redakcją miesięcznika “Wszystko co Najważniejsze”. W kwietniu 1943 r., w przeddzień żydowskiego święta Pesach, okupujący polską stolicę Niemcy otoczyli stworzoną przez siebie żydowską dzielnicę, warszawskie getto, przygotowując się do jego ostatecznej likwidacji. 19 kwietnia 2023 roku obchodzimy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim, pierwszego obywatelskiego powstania przeciwko niemieckiemu okupantowi – pisze Nathaniel GARSTECKA. Trudno oprzeć się wrażeniu, że winnych dramatu pasażerów „Mefkury” należało szukać nie tyle w wodach Bosforu, ile na korytarzach władzy kilku europejskich stolic. “To nie jest tylko sam Putin: na trzystu biskupów rosyjskiego Kościoła prawosławnego ani jeden nie opowiedział się przeciwko wojnie. Ani jeden! Siedmiuset rektorów wyższych uczelni podpisało list poparcia dla wojny. To jasne, że wielu do tego przymuszono. Ale czy słychać jakieś głosy sprzeciwu?” Europa, w XIX wieku dominująca nad światem, po podwójnym samobójstwie w wieku XX, stała się cieniem samej siebie. Coś po niej pozostaje do dziś: marynarki i krawaty, suknie wieczorowe, skład orkiestry symfonicznej, Nagrody Nobla, kalendarz i układ metryczny. Ale stała się bezsilnym tworem pomiędzy dwoma potęgami.
Najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei. Zapraszamy do lektury 51. numeru naszego miesięcznika. Zapraszamy do lektury! Nr 51 Wszystko co Najważniejsze. Miesięcznik “Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach w całym kraju i wysyłkowo w Sklepie Idei. Geniusz starożytnej kultury greckiej, która wynalazła politykę, polegał właśnie na jej głębokim osadzeniu w języku – pisze Ábris BÉNDEK. Spójrzcie, co Niemcy sobie zrobiły – zbytnie poleganie na niestabilnych lub zawodnych wietrze i słońcu, opór przed budową terminali LNG oraz oczywiste uzależnienie od zawodnego dostawcy poprzez rurociąg Nord Stream. Wielu wiedziało, że Niemcy wpadną w kłopoty; mówiono im to nawet dziesięć lat wcześniej. Naukowcy i technolodzy rozumieli to już dawno temu. Upada prawicowy mit wolności wypowiedzi – pisze prof. Jeff JARVIS. Kierunek dyplomacji Iranu wobec Zachodu jest wyznaczany przez hasło rewolucji islamskiej „ani Wschód, ani Zachód” i będącą jego konsekwencją wrogość wobec USA oraz pragmatyzm w relacjach z krajami europejskimi. Trudno jest mówić o tych dwóch krajach bez odniesienia się do niestabilności na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga i konfliktów o przywództwo trawiących Sudan Południowy czy też do przemocy międzyetnicznej – pisze Jean-Pierre BODJOKO SJ.
«Dekada Franciszka» Książka Michała KŁOSOWSKIEGO już w sprzedaży Początek„dekady Franciszka” wyznacza czas wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła. |