Jan ŚLIWA: Żydzi o sobie Jan ŚLIWA: Żydzi o sobie
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Żydzi o sobie

Zachowaniu Żydów możemy się przyjrzeć obecnie, bo na naszych oczach niektórzy z nich robią wszystko, aby zniszczyć swój wizerunek i odtrącić przyjaciół. Po artykule Mashy Gessen w „New Yorkerze”, który przypisywał Polakom (narodowi i państwu) winę za śmierć 3 milionów Żydów, została przekroczona pewna granica. Było tego więcej.

Jan ŚLIWA: Ukryty Holocaust. Zagłada w dokumentach zwycięzców Jan ŚLIWA: Ukryty Holocaust. Zagłada w dokumentach zwycięzców
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Ukryty Holocaust.
Zagłada w dokumentach zwycięzców

Tracąc resztki nadziei i próbując przynajmniej w ten sposób zwrócić uwagę świata, Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej RP w Londynie, po konferencji bermudzkiej popełnił samobójstwo. Chciał zaprotestować tak przeciw obojętności państw Zachodu, które oskarżył o współudział w zbrodni. Nie dało to wiele: informacja ukazała się wraz z tekstem jego pożegnalnej notatki – na stronie 7.

Gołda TENCER: Jidisze Mame Gołda TENCER: Jidisze Mame
Gołda TENCER

Gołda TENCER

Jidisze Mame

W życie Gołdy Tencer los wpisuje zwykłych i niezwykłych ludzi, odnalezione przedmioty i fotografie, które, jak miliony pomordowanych, miały zniknąć z powierzchni ziemi, politykę i historię wielu pokoleń polskich Żydów, miesza przeszłość z teraźniejszością, sztukę z rzeczywistością.

Eryk MISTEWICZ: Dlaczego Mateusz Szpytma zawsze przegra ze stażystą z „Haaretz”? Eryk MISTEWICZ: Dlaczego Mateusz Szpytma zawsze przegra ze stażystą z „Haaretz”?
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Dlaczego Mateusz Szpytma zawsze przegra ze stażystą z „Haaretz”?

Polski urzędnik zna historię, jednak nie panuje nad przekazem, nie rozumie podstaw komunikacji i nijak nie rozumie operacji, która trwa. Operacji, w której wygrywającym jest i długo będzie stażysta z „Haaretz”, „Jerusalem Post”, „Libération”, „Le Monde”, inkrustujący liczbami padającymi w polskim Senacie teksty, które mają pokazywać zbrodnie Polaków.

Łukasz KOŁTUNIAK: O Jerzym Turowiczu - polskim patriocie burzącym filozoficzne podstawy antysemityzmu Łukasz KOŁTUNIAK: O Jerzym Turowiczu - polskim patriocie burzącym filozoficzne podstawy antysemityzmu
Łukasz KOŁTUNIAK

Łukasz KOŁTUNIAK

O Jerzym Turowiczu - polskim patriocie burzącym filozoficzne podstawy antysemityzmu

Wśród wielu zasług trudno przecenić wkład Jerzego Turowicza w dialog polsko-żydowski. Życie redaktora „Tygodnika Powszechnego” przypadło na okres wielu kryzysowych momentów, takich jak Marzec 1968, kryzys wokół emisji filmu „Shoah” czy dyskusja wokół artykułu Jana Błońskiego „Biedni Polacy patrzą na getto”. Turowicz zawsze wnosił do tych dyskusji umiar oraz ważenie polskich i żydowskich racji.

Beata WOJNA: Polska, raj dla Żydów Beata WOJNA: Polska, raj dla Żydów
Beata WOJNA

Beata WOJNA

Polska, raj dla Żydów

W XVI i XVII wieku Polska otworzyła swoje drzwi dla Żydów wyrzuconych z Europy Zachodniej i stała się miejscem z największą obecnością żydowską, „rajem dla Żydów”, jak sami Żydzi wskazywali. Relacja pomiędzy Polską i wspólnotą żydowską jest tysiącletnia.

Mateusz SZPYTMA: Największe zadanie, jakie stoi przed nami w opowieści o Polsce Mateusz SZPYTMA: Największe zadanie, jakie stoi przed nami w opowieści o Polsce
Mateusz SZPYTMA

Mateusz SZPYTMA

Największe zadanie, jakie stoi przed nami w opowieści o Polsce

Trzeba podkreślać, że Holokaust został wymyślony przez demokratycznie wyłonione władze Rzeszy Niemieckiej – zorganizowali go Niemcy, bez zgody Polski i Polaków, na okupowanych przez siebie ziemiach polskich. Coraz częściej nie tylko w prasie, ale i opracowaniach pretendujących do naukowych pojawiają się całkowicie ahistoryczne próby obarczenia nas i naszego kraju współodpowiedzialnością za straszliwą zbrodnię Holokaustu. Obecnie naszym największym zadaniem jest pokazać światu, że Polska była krajem, który nie tylko pierwszy przeciwstawił się zbrojnie Hitlerowi, ale który nie skapitulował i nie oddał żadnej państwowej instytucji i służby dobrowolnie w ręce okupanta.

Piotr CHMIELOWIEC: Ratował Żydów. Jak wielu Polaków. Historia powstania złej legendy Piotr CHMIELOWIEC: Ratował Żydów. Jak wielu Polaków. Historia powstania złej legendy
Piotr CHMIELOWIEC

Piotr CHMIELOWIEC

Ratował Żydów. Jak wielu Polaków.
Historia powstania złej legendy

Głównym podejrzanym w sprawie wydania Żydów w ręce niemieckie był Józef Lasek, pełniący w czasie okupacji niemieckiej funkcję rejonowego komendanta straży pożarnej w Gniewczynie Łańcuckiej. Jednak historia ta rozpowszechniana przez media okazała się zafałszowana i nieprawdziwa, a rzucane oskarżenia na konkretne osoby opierały się na krążących pogłoskach i plotkach, nie znalazły żadnego potwierdzenia.

Igor MERTYN: Łódź. Europejska Jerozolima Igor MERTYN: Łódź. Europejska Jerozolima
Igor MERTYN

Igor MERTYN

Łódź. Europejska Jerozolima

Historia Łodzi, jej kultura i architektura składają się na prawdziwie ekscytującą mieszankę, występującą jedynie w paru miejscach na świecie. Oczywiście nie opisałem wszystkiego, tylko pewne wątki.

Andrzej DUDA: W wolnej Polsce nie ma miejsca na rasizm, ksenofobię, antysemityzm Andrzej DUDA: W wolnej Polsce nie ma miejsca na rasizm, ksenofobię, antysemityzm
Andrzej DUDA

Andrzej DUDA

W wolnej Polsce nie ma miejsca na rasizm, ksenofobię, antysemityzm

Ci, którzy tej zbrodni tu 4 lipca 1946 roku dokonali, przez ten czyn wykluczyli się z naszego społeczeństwa, wykluczyli się z Rzeczypospolitej przyjaciół. Bo jak oni chcieliby spojrzeć w oczy tym wszystkim Polakom narodowości żydowskiej, którzy zginęli za naszą wolność? Przez tyle setek lat, przez dziesięciolecia.

Aleksander GLEICHGEWICHT: "O Wrocławiu. O wrocławskich Żydach. O tolerancji" Aleksander GLEICHGEWICHT: "O Wrocławiu. O wrocławskich Żydach. O tolerancji"
Aleksander GLEICHGEWICHT

Aleksander GLEICHGEWICHT

"O Wrocławiu. O wrocławskich Żydach. O tolerancji"

“Jesteśmy. Rozwijamy się. Odbudowujemy żydowskie życie religijne i kulturalne we Wrocławiu. We wspaniale odbudowanej Synagodze pod Białym Bocianem, wokół której tętni życie naszego wspaniałego miasta. Mamy ok. 300 członków, liczba ta rośnie. Jesteśmy częścią większej społeczności, jako wrocławianie, Dolnoślązacy, przede wszystkim zaś – Polacy. Europejczycy? Czemu nie?”

Ks. Paweł RYTEL-ANDRIANIK: "W 1050 lecie chrztu Polski. Chrzest motywem ratowania ludności żydowskiej" Ks. Paweł RYTEL-ANDRIANIK: "W 1050 lecie chrztu Polski. Chrzest motywem ratowania ludności żydowskiej"
Ks. Paweł RYTEL-ANDRIANIK

Ks. Paweł RYTEL-ANDRIANIK

"W 1050 lecie chrztu Polski. Chrzest motywem ratowania ludności żydowskiej"

Motywacja religijna – obok więzów rodzinnych – była jedną z najsilniejszych w ratowaniu życia bezbronnej ludności żydowskiej w czasie Holokaustu. Pozostawało przeświadczenie, że wolą Bożą jest ratowanie Żydów od zagłady. Wypływało to również ze świadomości, że Bóg mówi w V przykazaniu Dekalogu: „Nie zabijaj”. Nie można więc było zgodzić się na morderstwo innych osób, tym bardziej bezbronnych.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam