Martyna GRĄDZKA-REJAK: Nie tylko Ulmowie
Martyna GRĄDZKA-REJAK

Martyna GRĄDZKA-REJAK

Nie tylko Ulmowie

Od 2009 r. w Instytucie Pamięci Narodowej prowadzone są intensywne badania archiwalne w ramach projektu „Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc udzielaną Żydom na okupowanych ziemiach polskich”.

Prof. Krzysztof MALICKI: Pamięć o Rodzinie Ulmów wykracza poza ramy liturgiczne
Prof. Krzysztof MALICKI

Prof. Krzysztof MALICKI

Pamięć o Rodzinie Ulmów wykracza poza ramy liturgiczne

Świętych i błogosławionych polskiego Kościoła przeważnie nie sposób zamknąć w ściśle hermetycznej sferze aktywności obejmującej wyłącznie sferę religii i duchowości. Są oni często ważnymi uczestnikami kluczowych wydarzeń narodowej historii Polski. Odciskają na niej swe niezatarte piętno, są ważnymi świadkami znaczących wydarzeń, symbolizują nieprzemijające wartości

Edward LUTTWAK, Eitan SHAMIR: Sztuka militarnej innowacji. Czego uczą nas Siły Obronne Izraela?
Edward LUTTWAKEitan SHAMIR

Edward LUTTWAK
Eitan SHAMIR

Sztuka militarnej innowacji. Czego uczą nas Siły Obronne Izraela?

Siły Obronne Izraela (IDF) różniły się od innych sił zbrojnych na świecie już od momentu powstania w maju 1948 roku. Powołano je jako formację złożoną z jednostek lądowych, morskich i powietrznych podlegających jednemu dowództwu, nie zaś jako odrębne jednostki wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych.

Monika KRAWCZYK: Wojna Jom Kipur. 50 lat później
Monika KRAWCZYK

Monika KRAWCZYK

Wojna Jom Kipur. 50 lat później

Wojna trwała 18 dni. Były to dni szoku, krwawego boju, gorzkiego zwycięstwa i politycznego przełomu – pisze Monika KRAWCZYK.

Karol NAWROCKI: Ulmowie nie byli jedyni
Karol NAWROCKI

Karol NAWROCKI

Ulmowie nie byli jedyni

Nie można przywrócić życia 6 milionom obywateli Polski. Dzisiaj jest już za późno, by ukarać ich zabójców. Ale państwo niemieckie w odniesieniu do Polski odrzuca również zobowiązanie do odszkodowań wojennych, mimo że niedawno podjęło decyzję o wypłaceniu zadośćuczynienia dla Namibii za wymordowanie kilkudziesięciu tysięcy jej mieszkańców na początku XX w.

Wydanie 493 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 493 Wszystko co Najważniejsze

Przekazując Państwu to wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” mam ogromną radość, mogąc poinformować o kolejnym sukcesie projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, odsłonie projektu tym razem zupełnie wyjątkowej. Dziś bowiem we wsi Markowa beatyfikowana zostanie rodzina Ulmów. I to właśnie im poświęcona jest najnowsza edycja tego międzynarodowego projektu, dzięki którego o Ulmach przeczytać można w Chicago, Paryżu, Rzymie czy Rio de Janeiro. Teksty po polsku znajdziecie Państwo oczywiście w tym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze”.

Mateusz SZPYTMA: Los Ulmów, Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów
Mateusz SZPYTMA

Mateusz SZPYTMA

Los Ulmów, Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów

Trudno określić przesłanki, jakimi kierowali się Ulmowie, przyjmując pod swój dach Żydów. Była to zapewne powinność miłości bliźniego, współczucie, a także świadomość tego, że zaniechanie pomocy może być wyrokiem śmierci dla ludzi wyjętych spod prawa.

Monika TOMKIEWICZ: Dlaczego nie można zapomnieć o zbrodni pomorskiej z 1939 r.
Monika TOMKIEWICZ

Monika TOMKIEWICZ

Dlaczego nie można zapomnieć o zbrodni pomorskiej z 1939 r.

W pierwszych miesiącach II wojny oddziały Volksdeutscher Selbstschutz w krótkim czasie zamordowały na Pomorzu ok. 40 tys. osób. Mimo ogromnej skali zbrodnia ta jest ciągle znikomo obecna we współczesnej refleksji nad II wojną światową.

Wydanie 473 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 473 Wszystko co Najważniejsze

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny pisma w tekście o e-polityce twierdzi, że stoimy dzisiaj przed wielkim wyzwaniem dotyczącym prawidłowego funkcjonowania demokracji. Tym wyzwaniem jest oczywiście technologia i nowe media, ale także wszystko, co wiąże się z cyfrowym obliczem tego aspektu naszego życia.

Gideon NISSENBAUM: Dziękuję za wspólne działanie ze znajomością sprawy i dużą wrażliwością
Gideon NISSENBAUM

Gideon NISSENBAUM

Dziękuję za wspólne działanie ze znajomością sprawy i dużą wrażliwością

Niemieccy naziści wymordowali w komorach gazowych Treblinki około dziewięciuset tysięcy ludzi. Chciałbym podziękować Rządowi RP i władzom Województwa Mazowieckiego za to, że wzięły na siebie ciężar finansowania tego projektu, nie czekając na jego wsparcie przez Republikę Federalną Niemiec. Ale to właśnie państwo niemieckie jest moralnie zobowiązane do godnego upamiętnienia tego miejsca.

Popołudniowe Espresso: Prezydenci Izraela i Niemiec z wizytą w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydenci Izraela i Niemiec z wizytą w Polsce

W związku z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, wizytę w Polsce złożył Prezydent Izraela Izaak Herzog, a także prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier.