

Edward LUTTWAK
Eitan SHAMIR
Sztuka militarnej innowacji. Czego uczą nas Siły Obronne Izraela?
Siły Obronne Izraela (IDF) różniły się od innych sił zbrojnych na świecie już od momentu powstania w maju 1948 roku. Powołano je jako formację złożoną z jednostek lądowych, morskich i powietrznych podlegających jednemu dowództwu, nie zaś jako odrębne jednostki wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych.

Prof. Jacek HOŁÓWKA
Czym i kiedy skończy się ta wojna? Okruchy politycznego porządku
W Izraelu toczy się wojna lub – jeśli ktoś woli – „operacja specjalna”, której cele trudno określić, bo to wojna hybrydowa.

Monika KRAWCZYK
Wojna Jom Kipur. 50 lat później
Wojna trwała 18 dni. Były to dni szoku, krwawego boju, gorzkiego zwycięstwa i politycznego przełomu – pisze Monika KRAWCZYK.

Karol NAWROCKI
Ulmowie nie byli jedyni
Nie można przywrócić życia 6 milionom obywateli Polski. Dzisiaj jest już za późno, by ukarać ich zabójców. Ale państwo niemieckie w odniesieniu do Polski odrzuca również zobowiązanie do odszkodowań wojennych, mimo że niedawno podjęło decyzję o wypłaceniu zadośćuczynienia dla Namibii za wymordowanie kilkudziesięciu tysięcy jej mieszkańców na początku XX w.

Nathaniel GARSTECKA
Zachodnie mity na temat Polski. Czy Polska i Polacy masowo kolaborowali z Niemcami?
Mit o aktywnym i masowym udziale Polski i Polaków w Zagładzie należy traktować tak samo jak mit o judeobolszewizmie – jako manipulację mającą na celu zrzucenie odpowiedzialności za zbrodnie na kogoś innego.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 493 Wszystko co Najważniejsze
Przekazując Państwu to wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” mam ogromną radość, mogąc poinformować o kolejnym sukcesie projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, odsłonie projektu tym razem zupełnie wyjątkowej. Dziś bowiem we wsi Markowa beatyfikowana zostanie rodzina Ulmów. I to właśnie im poświęcona jest najnowsza edycja tego międzynarodowego projektu, dzięki którego o Ulmach przeczytać można w Chicago, Paryżu, Rzymie czy Rio de Janeiro. Teksty po polsku znajdziecie Państwo oczywiście w tym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze”.

Abp Stanisław GĄDECKI
Polonia semper fidelis – szczególna misja wierności
Beatyfikacja polskiej rodziny Ulmów ze wsi Markowa, na południu Polski, ma wymiar symboliczny.

Monika KRAWCZYK
Ulmowie mogliby mieć 18 wnuków i 36 prawnuków. Podobnie Goldmanowie, których ukrywali
Żydzi byli ukrywani w Markowej przez kilka rodzin, ale największą grupę w swoim domu przyjęli Ulmowie.

Mateusz SZPYTMA
Na czym polega wyjątkowość rodziny Ulmów?
Rodzina Ulmów ma szansę stać się symbolem o międzynarodowym znaczeniu, podobnie jak rotmistrz Witold Pilecki czy Jan Karski.

Mateusz SZPYTMA
Los Ulmów, Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów
Trudno określić przesłanki, jakimi kierowali się Ulmowie, przyjmując pod swój dach Żydów. Była to zapewne powinność miłości bliźniego, współczucie, a także świadomość tego, że zaniechanie pomocy może być wyrokiem śmierci dla ludzi wyjętych spod prawa.

Monika TOMKIEWICZ
Dlaczego nie można zapomnieć o zbrodni pomorskiej z 1939 r.
W pierwszych miesiącach II wojny oddziały Volksdeutscher Selbstschutz w krótkim czasie zamordowały na Pomorzu ok. 40 tys. osób. Mimo ogromnej skali zbrodnia ta jest ciągle znikomo obecna we współczesnej refleksji nad II wojną światową.

Prof. David BARRÉ
Irena Sendlerowa. Francuzów zafascynowała jej historia
Trzeba formować nowe pokolenia, uczyć tolerancji, opowiadać o postaciach takich jak Irena Sendlerowa – mówi David BARRÉ.

Kinga CZECHOWSKA
Polska dyplomacja wobec „kwestii żydowskiej” w latach 1932–1939
Jak pisze Kinga Czechowska, Anschluss Austrii przyniósł dalszą ekspansję Niemiec oraz jeszcze bardziej skomplikował sytuację międzynarodową.

Prof. Grzegorz BERENDT
Tęsknota i życie od nowa. O społeczności żydowskiej w Polsce po II wojnie światowej
Zniszczenie przedwojennego świata polskich Żydów przez Niemców, jak też niebezpieczeństwa czyhające na Żydów po rozgromieniu Trzeciej Rzeszy sprawiły, że dawne Polin/Pojln przestało być postrzegane przez większość Ocalonych jako spokojna przystań – pisze prof. Grzegorz Berendt.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 473 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny pisma w tekście o e-polityce twierdzi, że stoimy dzisiaj przed wielkim wyzwaniem dotyczącym prawidłowego funkcjonowania demokracji. Tym wyzwaniem jest oczywiście technologia i nowe media, ale także wszystko, co wiąże się z cyfrowym obliczem tego aspektu naszego życia.

Gideon NISSENBAUM
Dziękuję za wspólne działanie ze znajomością sprawy i dużą wrażliwością
Niemieccy naziści wymordowali w komorach gazowych Treblinki około dziewięciuset tysięcy ludzi. Chciałbym podziękować Rządowi RP i władzom Województwa Mazowieckiego za to, że wzięły na siebie ciężar finansowania tego projektu, nie czekając na jego wsparcie przez Republikę Federalną Niemiec. Ale to właśnie państwo niemieckie jest moralnie zobowiązane do godnego upamiętnienia tego miejsca.

Popołudniowe Espresso
Prezydenci Izraela i Niemiec z wizytą w Polsce
W związku z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, wizytę w Polsce złożył Prezydent Izraela Izaak Herzog, a także prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 472 Wszystko co Najważniejsze
80. lat temu w Warszawie wybuchło powstanie. Powstanie w Getcie Warszawskim było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie.

Prof. Piotr GLIŃSKI
Jesteśmy kustoszami tej pamięci. Osiemdziesiąta rocznica powstania w getcie warszawskim
W kwietniu 1943 r., w przeddzień żydowskiego święta Pesach, okupujący polską stolicę Niemcy otoczyli stworzoną przez siebie żydowską dzielnicę, warszawskie getto, przygotowując się do jego ostatecznej likwidacji.

Prof. Artur PATEK
Tragedia pasażerów statku „Mefkura”
Trudno oprzeć się wrażeniu, że winnych dramatu pasażerów „Mefkury” należało szukać nie tyle w wodach Bosforu, ile na korytarzach władzy kilku europejskich stolic.