Popołudniowe Espresso: Prezydenci Izraela i Niemiec z wizytą w Polsce

Prezydenci Izraela i Niemiec z wizytą w Polsce

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 19. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydenci Izraela i Niemiec z wizytą w Polsce

W związku z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, wizytę w Polsce złożył Prezydent Izraela Izaak Herzog, a także prezydent Republiki Federalnej Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Premier Mateusz MORAWIECKI po godzinie 11:00 spotkał się z prezydentem Izraela w KPRM. Tematami rozmów była m.in. sytuacja międzynarodowa, wojna na Ukrainie, a także sytuacja na Bliskim Wschodzie. Rozmawiano również o stosunkach dwustronnych dotyczących polityki i gospodarki. Prezydenci Izraela i Niemiec podczas wizyty w Warszawie spotkali się także z prezydentem Andrzejem DUDĄ i odbyli rozmowy w cztery oczy. Prezydenci Polski, Izraela oraz Niemiec wspólnie wzięli udział w głównych obchodach rocznicy wybuchu powstania w getcie na pl. Bohaterów Getta Warszawskiego w Warszawie. Podczas wystąpienia prezydent Niemiec przeprosił Polaków za zbrodnie dokonane przez Niemców i prosił o wybaczenie.

Dnia 19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Wobec zrywu ludności żydowskiej władze Polskiego Państwa Podziemnego zdecydowały się na udzielenie pomocy walczącym. Szereg akcji bojowych przeprowadzonych przez Armię Krajową w celu wsparcia powstańców, nosi kryptonim Akcja „Getto”.

Kolejne ćwiczenia antyterrorystyczne w ośmiu województwach

W środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wystosowało kolejny już alert związany z ćwiczeniami antyterrorystycznymi. Działania prowadzone będą w ośmiu województwach kraju. Mieszkańcy Kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego otrzymali rano następujący komunikat: „UWAGA! 19.04 na terenie kraju odbędą się ćwiczenia służb. Działania antyterrorystyczne i pościgowe, możliwe utrudnienia w ruchu, stosuj się do poleceń”.

Ćwiczenia pod kryptonimem „Wolf-Ram-23″ realizowane są w całym kraju od 17 do 19 kwietnia. Organizatorem jest Komenda Główna Policji, która w ramach akcji współpracuje z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Celem ćwiczeń jest szybkie i profesjonalne reagowanie funkcjonariuszy w przypadku wystąpienia kryzysów takich jak ataki terrorystyczne związane z zagrożeniami: chemicznymi, biologicznymi, radiacyjnymi czy nuklearnymi. Szef MSWiA Mariusz KAMIŃSKI zaznacza, że „Wolf-Ram-23″ to największe ćwiczenia w historii polskiej policji i pierwsze ćwiczenia na terenie Europy, gdzie odnotowano tak liczny udział funkcjonariuszy FBI”.

Chińscy szpiedzy złapani w USA

FBI aresztowało dwóch domniemanych agentów Komunistycznej Partii Chin za prowadzenie „tajnych posterunków policji” w Nowym Jorku w celu szpiegowania i zastraszania chińskich emigrantów, mieszkających w USA. Aresztowania 61-letniego Lu Jianwanga i 59-letniego Chena Jinpinga są pierwszymi na świecie zarzutami karnymi dotyczącymi prób omijania przez Pekin norm dyplomatycznych i prawnych w celu nękania i prześladowania swoich obywateli poza granicami kraju. Dziesiątki rzekomych chińskich „zamorskich posterunków policji” zostały odkryte za granicą, w tym w Wielkiej Brytanii, Holandii i Kanadzie, co skłoniło władze do wszczęcia dochodzeń policyjnych.

Kiedy po raz pierwszy pojawiły się informacje o poszukiwaniach, chińska ambasada w Waszyngtonie bagatelizowała rolę tzw. posterunków, mówiąc, że były one obsadzone przez wolontariuszy, którzy pomagali obywatelom Chin w wykonywaniu rutynowych zadań, takich jak odnawianie prawa jazdy.

Prof. Piotr GLIŃSKI
Jesteśmy kustoszami tej pamięci. Osiemdziesiąta rocznica powstania w getcie warszawskim

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Mateusz SZPYTMA: Po co pamiętać o przegranym powstaniu? O Powstaniu w Getcie Warszawskim

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

coffee
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 kwietnia 2023