
Dziś czwartek, 10. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Spotkanie szefów MSZ Ukrainy i Rosji w tureckiej Antalyi
Nie możemy zatrzymać wojny, jeśli nie zgadza się na to kraj, który ją rozpoczął – powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro KUŁEBA na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów trójstronnych w tureckiej Antalyi z udziałem szefów MSZ Rosji i Turcji, Siergieja ŁAWROWA i Mevluta CAVUSOGLU. Jak wyjaśnił KUŁEBA, przyjechał do Turcji w dwóch celach – aby zorganizować korytarze humanitarne z i do Mariupola oraz wypracować porozumienie w sprawie 24-godzinnego zawieszenia broni. Minister ŁAWROW powiedział, że nie może zgodzić się na zielone korytarze, ale przekaże tę prośbę innym osobom odpowiedzialnym za decyzję. Podobnie, KUŁEBA przekazał, że „nie zrobiono postępów” w sprawie zawieszenia broni, ponieważ „zdaje się, że w Rosji są inne decyzyjne osoby”.
KUŁEBA podczas konferencji prasowej zwrócił się po ukraińsku do obecnych na sali dziennikarzy z jego kraju. „Chcę jeszcze raz podkreślić, że Ukraina nie poddała się, nie poddaje się i nie podda się” – powiedział minister. Odnosząc się do chęci kontynuowania rozmów w formacie trójstronnym, KUŁEBA skomentował: „spodziewałbym się, że w takim formacie strona rosyjska będzie gotowa do poważnej, konkretnej rozmowy, a nie powtarzania szeroko rozpowszechnionych i kłamliwych propagandowych haseł. To, czego dziś potrzebujemy to poważna, konkretna rozmowa, bez frazesów. Gdy strona rosyjska będzie gotowa do takiej dyskusji, ja również będę. Zrobię wszystko dla pokoju”.
Wizyta premiera Kanady Justina TRUDEAU oraz wiceprezydent USA Kamali HARRIS w Warszawie
W czwartek po godz. 10:00 premier Mateusz MORAWIECKI powitał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wiceprezydent USA Kamalę HARRIS, która przebywa z wizytą w Polsce. Po rozmowie w cztery oczy premiera RP oraz wiceprezydent USA odbędzie się spotkanie delegacji obu krajów. Według KPRM, głównym tematem czwartkowej wizyty jest dalsza koordynacja odpowiedzi społeczności międzynarodowej na agresję militarną Rosji na Ukrainę, w szczególności wzmocnienie wszechstronnej pomocy dla Ukrainy. Jak podkreślono, omówione zostaną dalsze kroki, mające na celu odcięcie Rosji od źródeł finansowania działań wojennych, w tym nałożenie sankcji obejmujących sektor energetyczny.
Po rozmowach w KPRM Kamala HARRIS spotkała się w Belwederze z prezydentem Andrzejem DUDĄ. W programie jej wizyty w Polsce są także spotkania z przebywającym w Warszawie premierem Kanady. W piątek wiceprezydent ma się spotkać ze stacjonującymi w Polsce amerykańskimi żołnierzami, po czym uda się do Rumunii. Podobnie jak amerykańska wiceprezydent, premier Kanady spotkał się w Warszawie rozmawiał z prezydentem Andrzejem DUDĄ oraz premierem Mateuszem MORAWIECKIM. Politycy mają przede wszystkim omówić dalszą pomoc dla Ukrainy oraz wsparcie Kanady dla Polski i innych krajów do których przyjeżdża teraz najwięcej ukraińskich uchodźców.
Rosja wycofuje się z Rady Europy
Rosja wycofuje się z Rady Europy. W konsekwencji również przestaję być stroną Europejskiej konwencji praw człowieka, do której przystąpiła w 1998 roku. O decyzji poinformowało MSZ Rosji. Oznacza to, że m.in. że rosyjscy obywatele stracą prawo do odwoływania się w sprawach dotyczących łamania praw człowieka do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Do tej pory Rosja była jednym z najczęściej pozywanych krajów, jednocześnie ignorując wydawane wyroki. Rosja nie będzie mogła być też pozwana przez inne państwo-stronę Konwencji. Do tej pory Rosja jako państwo miała dwie sprawy wytyczone przez Gruzję.
„Rada Europy od dawna przekształciła się z najważniejszej międzynarodowej platformy na rzecz równego dialogu w strukturę marionetkową stosowaną do promowania wściekłej rusofobii. Nie ma tu dialogu” – napisał w mediach społecznościowych wiceprzewodniczący Dumy Państwowej, szef rosyjskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy Piotr TOŁSTOJ.Europejska konwencja praw człowieka zakazuje m.in. zbiorowego wydalania cudzoziemców, kary śmierci w czasie pokoju i wojny, czy gwarantuje wolność słowa. Rosyjskie MSZ podkreśla, że bieg wydarzeń „staje się nieodwracalny”.

Długi cień komunizmu. Ukraina, Rosja, Putin, KGB i wojna
Współczesna Rosja została zbudowana na strukturze sowieckich służb specjalnych. Wojna na Ukrainie jest pierwszą (i miejmy nadzieję ostatnią) zakrojoną na szeroką skalę agresją militarną postradzieckiej i neokomunistycznej Rosji na arenie europejskiej.
#NajważniejszeDnia
🎧 Michał KŁOSOWSKI: Ukraińcy pokazują, co oznacza miłości do ojczyzny. Polacy – gościnność

Klub kawowy
Skończyła się era szcześliwej globalizacji
Thomas GOMART
Demografia. Być albo nie być Europy
Prof. Wolfgang MAZAL
Szczęście, traf i codzienność
prof. Jan WOLEŃSKI
Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złota
Prof. Michał KLEIBER
Rosja, NATO i Ukraina
Ben WALLACE
