Mateusz MORAWIECKI: Putin wypowiedział wojnę nie tylko Ukrainie, ale całemu Zachodowi

Putin wypowiedział wojnę nie tylko Ukrainie, ale całemu Zachodowi

Photo of Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Premier Rzeczpospolitej w latach 2017–2023. Był członkiem zespołu, który negocjował warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim, studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Bestialski napad Putina na Ukrainę nie pozostawia żadnych złudzeń. Władimir Putin wypowiedział wojnę nie tylko Ukrainie, ale całemu Zachodowi – pisze Mateusz MORAWIECKI

.Transatlantycka architektura bezpieczeństwa może załamać się pod ciężarem rosyjskich czołgów. Wolny świat i cała społeczność międzynarodowa stoją w obliczu wroga, któremu trzeba zadać strategiczną klęskę. Dziś płonie Ukraina, a już jutro mogą zapłonąć domy nasze i naszych rodzin. Wezwanie Putina do postawienia w stan najwyższej gotowości sił odstraszania nuklearnego, pokazuje, że zagrożenie dla światowego pokoju jest realne. Putin budzi dawno uśpione demony wojny i próbuje wskrzesić imperium zła.

W ostatnich tygodniach Zachód zrozumiał, że musi zamienić triumf przemocy Putina w jego strategiczną klęskę. Nie zrobiliśmy tego ani w 2008, ani w 2014 roku. Nie robiliśmy tego, gdy na terenie UE dokonywał zabójstwa na Aleksandrze Litwinience w 2006 roku, ataku chemicznego na Siergieja Skripala w 2018 roku czy zamachu w berlińskim parku Tiergarten w 2019 roku. Teraz stajemy przed ostateczną próbą. Nie ma innej drogi niż twarde sankcje wymierzone w samo serce rosyjskiego systemu gospodarczo-energetycznego.

Po pierwsze, musimy radykalnie przyspieszyć proces zbrojenia w Europie i natychmiastowo wzmocnić wschodnią flankę NATO. Nasz potencjał odstraszający jest w tej chwili niewystarczający. 

Po drugie, musimy pozbawić Rosję źródeł finansowania zbrojeń. Uzależnienie Europy od węglowodorów i innych surowców kupowanych od Moskwy to wyłom w naszej suwerenności, ale także zastrzyk finansowy rosyjskich oligarchów. 

Po trzecie, musimy pozbawić rosyjskie instytucje finansowe i oligarchów przywilejów. Dżentelmeni w dobrze skrojonych garniturach finansują reżim wojenny Putina i nie możemy prowadzić z nimi interesów. 

Po czwarte, powinniśmy użyć wszystkich narzędzi Cyber Diplomacy Toolbox, w tym sankcji cybernetycznych. Nasze sankcje powinny obejmować odcięcie Rosji dostępu do europejskiego jednolitego rynku cyfrowego. Rosja nie powinna używać naszej chmury, oprogramowania i naszych chipów, jeśli nie zaakceptuje reguł demokratycznego świata. Powinniśmy ostatecznie odciąć Rosję od europejskiej technologii, które mają kluczowe znaczenie dla postępu rosyjskiej agresji militarnej.

W Brukseli zaproponowałem, by wydatki na obronność nie były zaliczane do limitu deficytu budżetowego zgodnie z kryteriami konwergencji. Na szczycie RE wskazałem też, że Europa potrzebuje się natychmiast dozbroić. Specjalny program finansowania zbrojeń w rodzaju amerykańskiego programu Lend Lease – pożyczki zbrojeniowej – na 50 lat – powinien zostać utworzony w Europie i USA.

Środki, które przyjęliśmy na specjalnym szczycie UE są zdecydowanie niewystarczające. To krok w słuszną stronę. Jednak jeśli chcemy, by nasze działania były skuteczne potrzebujemy większej determinacji i odwagi. Dlatego też w liście przekazanym w piątek do Przewodniczących RE i Komisji Europejskiej zaproponowałem pełen pakiet najtwardszych sankcji. Rosja wstrząsnęła sumieniem wielu przywódców. Musimy wstrząsnąć portfelami i interesami rosyjskich decydentów i oligarchów. Wyłączenie Rosji z systemu finansowego SWIFT, zamrożenie kont oligarchów, zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów to działania, które mają zaboleć państwo-agresora. Pora na kolejne: m.in. odłączenie Rosji od indeksu MSCI. Wybiła godzina prawdy, w której Europa musi udowodnić, że jest w stanie bronić bliskich jej wartości. Nie pustymi słowami, a konkretnymi czynami.     

Wreszcie ostatecznie nadszedł czas, by zamknąć Nord Stream 2 i rozpocząć rozmowę nad uniezależnieniem się Europy od kupowania węglowodorów – ropy, gazu, węgla – od Rosji. Rosja nie może dłużej bogacić się na krajach Europy, by w tym samym czasie zabijać niewinnych Ukraińców, którzy również są Europejczykami.

Wojna Putina spowodowała wybuch ludzkiej solidarności w całej Europie. Solidarnośc Polski i Polaków wobec Ukrainy przejawia się na każdym kroku. Przyjęliśmy już ponad 300 tysięcy uchodźców. W całej Polsce organizowane są zbiórki pomocowe, żywnościowe, materiałowe. Polacy oferują miejsca noclegowe pod własnym dachem. Wszystkie instytucje państwa polskiego działają na rzecz wsparcia Ukrainy i Ukraińców. Nikomu nie odmawiamy i nie odmówimy pomocy.  

.Po kilkudziesięciu latach, nad nasze europejskie niebo nadciągnęły niebezpiecznie czarne chmury. Nasi poprzednicy, Europejczycy żyjący w XX wieku, nie potrafili skutecznie zatrzymać zła, które sprowadziło na Europę katastrofę wojny. Musimy wyciągać wnioski z historii. Tylko tak mamy szansę na budowę lepszej przyszłości. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć bezpieczeństwo i pokój na całym kontynencie.

Mateusz Morawiecki

Tekst ukazał się na łamach francuskiego dziennika „Le Figaro” (01.03.2022 r.).

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 lutego 2022
KACPER PEMPEL / Reuters / Forum