

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 477 Wszystko co Najważniejsze
Na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” często piszemy o pewnym szczególnym aspekcie czasów, w których żyjemy: nieustannej zmianie. Idea ta zawładnęła kolejną dekadą XXI wieku i zdaje się, nie ma zamiaru się wycofać. To zmiana kulturowa, mentalna, społeczna — wymieniać można długo. Dzieje się i w głowach i na naszych oczach. Dokąd doprowadzi?

Popołudniowe Espresso
Sekretarka obozu koncentracyjnego Stutthof skazana na 2 lata więzienia
We wtorek Irmgard Furchner, była sekretarka komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof (Paula Wernera Hoppego), została skazana, za współudział w zabójstwie ponad 10 tys. osób, na dwa lata więzienia w zawieszeniu.

Prof. Mariusz WOŁOS
Powrót polskich prezydentów
12 listopada 2022 r. do Polski zostaną uroczyście sprowadzone szczątki trzech polskich prezydentów na uchodźstwie. Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski, wcześniej pochowani na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii.

Mateusz M. KRAWCZYK
Ludzi wciąż stać tu na uśmiech. Obóz uchodźców od środka
Przychodzimy i zadajemy pytania. Za dużo pytań. Dowiadujemy się prawdy innej niż ta płynąca z rządowych przekazów, kreowanych przez ludzi, którzy nigdy nie postawili stopy w obozie.

Kinga CZECHOWSKA
Droga polskich Żydów do Palestyny. Historia niejednego dokumentu
Niemalże dekada starań polskich Żydów o szersze uchylenie drzwi do Palestyny przez Brytyjczyków okazała się bezskuteczna.

Olga CERAN
Nauka (na) emigracji
Wśród polskich badaczy na emigracji prawie 47 proc. deklaruje, że definitywnie lub prawdopodobnie do kraju nie wróci. Niskie zarobki, hermetyczność środowiska, wszechogarniająca biurokracja. To grzechy główne polskiej akademii wskazywane przez polskich naukowców w kraju i tych za granicą. Sytuacja rodzinna i przywiązanie do Polski to najczęstsze powody, dla których naukowcy zostają w kraju bądź do niego wracają.

Prof. Arkady RZEGOCKI
Nowe stulecie – nowa jakość współpracy polsko-brytyjskiej
Ponad milion osób – Polacy są największą mniejszością narodową w tym kraju, znacznie wyprzedzając Rumunów, Irlandczyków czy Włochów. Język polski jest dziś drugim najczęściej używanym językiem na Wyspach.

Jan ŚLIWA
Tato, kup mi Syryjczyka. Na uchodźców spojrzenie ze Szwajcarii
Ćwierć miliona euro za każdego nieprzyjętego, a ponieważ nieprzyjęci są wirtualni, to mnożymy te ćwierć miliona przez liczbę dowolną, więc również uzyskujemy wartość dowolną, zależną od dyktującego warunki.

Magdalena EL GHAMARI
Pierwszy kraj UE, do którego docierają imigranci, i który jest przez nich omijany
W przeciwieństwie do wielu greckich i włoskich wysp Cypr, będący członkiem Unii Europejskiej, nie odnotowuje znacznego napływu uchodźców. Na Cyprze nie zanotowano masowego napływu uchodźców z Syrii — położonej w odległości 100 km od wyspy.

"List z Barcelony"
Wspólna Polakom i Hiszpanom jest komunikatywność. Nie jest z nami tak źle, wcale nie jesteśmy tacy zamknięci, jak nam się wydaje. Hiszpanie mają wiele swoistych cech narodowych. Błyskawicznie potrafią się zorganizować w grupę i pracować zespołowo bez zgrzytów. Sądzę, że stąd ich dawne sukcesy w podboju świata. Najwyżej cenią sobie dobre relacje pomiędzy sobą. Nie znają zjawiska wyścigu szczurów.

Jakub KRUPA
Paweł ŚWIDLICKI
"Donald Tusk
Nie oszukujmy się: większość Europejczyków nie ma zielonego pojęcia, z czym się wiąże stanowisko, które 1 grudnia obejmie Donald Tusk. Niezależnie czy to internauci, czy dziennikarze czołowych polskich mediów – Rada Europejska nadal mylona jest z Radą Europy i Radą Unii Europejskiej. Herman van Rompuy, poprzednik Tuska, jeśli czymkolwiek zapadł w pamięć w powszechnym odbiorze to swoją nijakością, a najwięcej uwagi skupił na sobie wtedy, kiedy w Parlamencie Europejskim obrażał go Nigel Farage. Ten wizerunek Rompuya jest oczywiście w dużej…

Marcin JAKUBOWSKI
"POLSKA. Marnowanie czasu wspólnego"
Problemem nie jest tylko system. Problemem jest też to, że nie szanujemy się nawzajem, swojego czasu, swojej pracy. Marnujemy potencjał młodych, mądrych, wykształconych (których nota bene nie mamy tak wielu).

"POLSKA. Co zrobiliśmy z tym krajem? No cholera co?"
„Przepełnia mnie żal, okropny żal, że mój kraj nie jest mi w stanie zapewnić dobrej przyszłości, że wstydzę się bycia Polką, że martwię się co będzie z moimi rodzicami i innymi osobami starszymi, dla których może zabraknąć na emerytury bo przecież młodzi ludzie uciekają…”

Agata CZARNACKA
"POLSKA. 25 lat treningu w niechęci do państwa"
„Uformowało nam się społeczeństwo, które niechęć do instytucji pomyliło z niechęcią do polityki, i władza, która obywatelską bierność pomyliła z przyzwoleniem na jej własną bierność”.

Jakub KRUPA
"Procenty nieprawdy. Polacy w Wielkiej Brytanii"
„Wyjeżdżali ci, którzy przegrali na transformacyjnej ruletce; ci, którzy liczyli, że tam łatwiej będzie dogonić marzenia; ci, którzy swobodnie przeliczali kurs funta na swoje marzenia. Dla nich Wielka Brytania była ucieleśnieniem marzeń o Zachodzie. Krajem Davida Beckhama, uśmiechu Hugh Granta, Love Actually, radości, dobrobytu. Lepszego życia”.

Andrzej GRZYB
"Polski eurodeputowany do Polaków w Londynie
„Zachęcam Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego z uprawnień wyborczych korzystali i wyrazili swoje stanowisko wobec propozycji premiera Camerona”.