Popołudniowe Espresso: Sekretarka obozu koncentracyjnego Stutthof skazana na 2 lata więzienia

Sekretarka obozu koncentracyjnego Stutthof skazana na 2 lata więzienia

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 20. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Średnia krajowa w listopadzie wyniosła 6857,96 zł brutto

We wtorek Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące średniej krajowej w Polsce. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2022 roku wyniosło 6857,96 zł brutto. W październiku 2022 roku, wyniosło ono 6 687,92 zł brutto, z kolei w listopadzie 2021 roku 6363,7 zł brutto. Rocznie wynagrodzenia wzrosły o 13,9 procent. Na ostateczny odczyt przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wpływ miały między innymi: podwyżki pensji, wypłaty premii spowodowane inflacją, rozliczenia wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych, a także przyznane premie kwartalne, świąteczne, roczne oraz nagrody z okazji Dnia Górnika.

Główny Urząd Statystyczny opublikował także dane dotyczące zatrudnienia w Polsce. Według nich zatrudnienie w ciągu roku wzrosło o 2,3 procent. To o 6507,5 tys. etatów więcej.

Była sekretarka obozu koncentracyjnego Stutthof skazana na 2 lata więzienia

We wtorek Irmgard Furchner, była sekretarka komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof (Paula Wernera Hoppego), została skazana, za współudział w zabójstwie ponad 10 tys. osób, na dwa lata więzienia w zawieszeniu. Skazana ma 97 lat.Od 1939 do 1945 roku w Stutthof więziono około 110 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci z 28 krajów. Większość z nich pochodziła z Polski, Związku Radzieckiego i III Rzeszy. Niemcy zamordowali w tym czasie blisko 65 tys. więźniów. Irmgard Furchner zatrudniona była w komendanturze niemieckiego obozu koncentracyjnego pod Gdańskiem od czerwca 1943 r. do kwietnia 1945 r. „Jest mi przykro z powodu wszystkiego, co się stało. Żałuję, że byłam wtedy w Stutthofie. To wszystko, co mogę powiedzieć” – powiedziała podczas procesu Irmgard Furchner. Proces rozpoczął się 19 października 2021 roku.

W ciągu roku 220 tys. Kubańczyków emigrowało do USA

Od 1 października 2021 roku do 30 września 2022 roku, nielegalna emigracja z Kuby do Stanów Zjednoczonych osiągnęła rekordowy poziom. Południową granicę USA przekroczyło lub usiłowało przekroczyć 220 tysięcy obywateli Kuby. Wzrost nielegalnej emigracji Kubańczyków do Stanów Zjednoczonych spowodowany jest m.in. rosnącym w kraju kryzysem gospodarczym i politycznym, a także przerwami w dostawach prądu. Zgodnie z prawem, które obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, wszyscy obywatele Kuby, którzy zdołają dotrzeć przez Cieśninę Florydzką do amerykańskiego wybrzeża, zyskują automatycznie prawo do wystąpienia o azyl polityczny. Jeśli jednak nie uda im się dotrzeć do amerykańskiego lądu i zostaną złapani przez straż przybrzeżną, w większości przypadków są niezwłocznie deportowani do swojego kraju.

Obywatele Kuby docierają do granicy USA zarówno drogą lądową, przez kraje Ameryki Środkowej i terytorium Meksyku, jak i morską.

Papież FRANCISZEK: Nikt nie może ocalić się sam
Papież FRANCISZEK
Nikt nie może ocalić się sam

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Nicolas TENZER: Zachód wobec Putina zgrzeszył naiwnością

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 grudnia 2022