Popołudniowe Espresso: Kuba chętna do współpracy z Rosją
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kuba chętna do współpracy z Rosją

Władze Kuby zachęcają firmy z Rosji, aby skłonić je do inwestowania na karaibskiej wyspie – poinformowali przedstawiciele obu krajów podczas odbywającego się w Hawanie (stolicy Kuby) forum gospodarczego. „Kuba wyraźnie otworzyła drzwi dla naszych inwestycji” – przekazała strona rosyjska.

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Gra wstępna czy płatna miłość? Chiny w Ameryce Łacińskiej
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Gra wstępna czy płatna miłość?
Chiny w Ameryce Łacińskiej

Chiny do swoich wielkich inwestycji i budowania rynków zbytu umiejętnie dodają narzędzia z obszaru soft power. Podjęły wiele inicjatyw, aby zwiększyć – z powodzeniem – wpływ na lokalne media, nawiązać współpracę z uniwersytetami, politykami i decydentami w regionie Ameryki Łacińskiej.

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Czy kubańskie szczepionki uratują świat Południa?
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Czy kubańskie szczepionki uratują świat Południa?

Kubańskie produkty biotechnologiczne, w tym szczepionki stosowane w programach szczepień dziecięcych, były eksportowane do 49 krajów już przed pandemią. Kuba nie kryje swoich planów, w ramach których jej szczepionki przeciw COVID-19 mają być eksportowane, nie tylko do zaprzyjaźnionych Wenezueli czy Iranu.

Miriam CELAYA: Stary dyktator zmarł dla mnie dawno temu
Miriam CELAYA

Miriam CELAYA

Stary dyktator zmarł dla mnie dawno temu

Gdy podano wreszcie ostateczną informację o tym, że zmarł Fidel Castro, poczułam bardziej ulgę niż żałobę. I mimo, że ludzie wiary powinni odczuwać żałobę, jednak nie towarzyszy mi ona w tej chwili. Jestem przekonana, że świat będzie bez niego po prostu lepszy.