Popołudniowe Espresso: Turcja nie przepuściła rosyjskich okrętów wojennych przez Cieśninę Bosfor

Turcja nie przepuściła rosyjskich okrętów wojennych przez Cieśninę Bosfor

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 7. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Premier MORAWIECKI: tarcza antyinflacyjna pozostaje, tylko w zmienionej formie

.W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. – W ostatnim czasie przeprowadziłem setki rozmów z samorządowcami, wójtami, burmistrzami, dyrektorami szkół, dyrektorami szpitali, ale także z przedsiębiorcami, którzy pokazywali mi strukturę swoich kosztów. Chcę powiedzieć, że nasze działania mają na celu złagodzenie tych potężnych kosztów, które wzrosły w całej Europie i wzrosły także dla polskich przedsiębiorców – powiedział Premier Mateusz MORAWIECKI, dodając. – Dbamy o to, żeby państwo było aktywne i by ta aktywność przekładała się na skuteczną walkę z wojną energetyczną wydaną przez Rosję.

Podczas briefingu prasowego w Kuligowie Premier pytany był też o to, czy rozmowy z Brukselą dotyczące KPO i kwestii polskiego wymiaru sprawiedliwości idą w dobrym kierunku. – W tym tygodniu do Brukseli udaje się minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Jego rozmowy są kolejną rundą uzgodnień związaną z Krajowym Planem Odbudowy. Jestem przekonany, że te warunki, o których dzisiaj rozmawiamy, są czymś, co w dużym stopniu byłoby możliwe do wykonania, jednakże chcę mieć absolutną pewność, że wszystko, co będzie ustalane w Brukseli, będzie rzeczywiście dotrzymane z tamtej strony – odpowiedział premier. 

COP 27 w Egipcie. Polskę reprezentuje prezydent Duda

.Trwa dwutygodniowe spotkanie klimatyczne w egipskim kurorcie w Szarm el-Szejk nad Morzem Czerwonym. Szczyt ma pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi na globie. Polskę na szczycie COP 27 reprezentuje Prezydent Andrzej Duda. W Egipcie pojawili się delegaci blisko 200 państw, którzy w ciągu najbliższych dwóch dni wygłoszą swoje stanowiska. Szczyt ma przygotować m.in. narzędzia do reagowania na szkody, które powstają w wyniku zmian klimatycznych. Od środy, 9 listopada do pracy zabiorą się negocjatorzy, którzy w ciągu dwóch tygodni opracują ostateczne porozumienie klimatyczne. W dokumencie mają się znaleźć konkretne deklaracje poszczególnych państw, które dotyczą zmniejszania emisji dwutlenku węgla. Dokument ma zawierać także zapisy o finansowym wsparciu dla krajów rozwijających się. – Szczególnie cieszę się ze zgody stron na włączenie nowego punktu porządku obrad dotyczącego ustaleń dotyczących finansowania, aby reagować na straty i szkody – mówił  Samih Szukri, minister spraw zagranicznych Egiptu i prezydent COP27. Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu sekretarz generalny ONZ, António Guterres, zaapelował do wszystkich bogatych krajów, aby wywiązały się ze swoich zobowiązań dotyczących redukcji emisji, ale i wsparcia mniej zamożnych regionów. – COP 27 musi być miejscem, w którym można zlikwidować lukę ambicji, wiarygodności i solidarności – podkreślał António Guterres..

Polska Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podkreśliła, że Polska na szczycie klimatycznym w Egipcie będzie domagała się również pociągnięcia do odpowiedzialności Rosji za zniszczenie środowiska. – Ta wojna, która toczy się na Ukrainie, wyrządza szkody nie tylko ludzkie, ale również w infrastrukturze i środowisku. Bardzo mało się mówi o tym, że Federacja Rosyjska za te szkody powinna też ponieść odpowiedzialność – powiedziała Anna Moskwa.

Turcja nie przepuściła rosyjskich okrętów wojennych przez Cieśninę Bosfor

.Jak podaje redakcja BBC władze Turcji nie przepuściły przez cieśninę Bosfor rosyjskich okrętów wojennych, które od początku lutego czekały na zgodę, by wpłynąć na Morze Czarne. Jednostki zauważone zostały w pobliżu Cieśniny Singapurskie. Jednostki Floty Oceanu Spokojnego, w tym krążownik rakietowy Wariag i niszczyciel rakietowy Admirał Tribuc, zauważono w niedzielę. Zmierzały w stronę miejsca swojego bazowania we Władywostoku. Szef Grupy Monitoringowej Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych Andrij Kłymenko podkreślił, że jednostki były na Morzu Śródziemnym od 2 lutego. Miały wpłynąć na Morze Czarne, by atakować Ukrainę ale zdaniem ekspertów władze Turcji nie wyraziły zgody na ich wpłynięcie na Morze Czarne.

Nr 46 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Bruno MAÇÃES: Geopolityka końca czasów. Od pandemii do kryzysu klimatycznego

Podcasty Wszystko co Najważniejsze

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 listopada 2022