#RozmowyNajważniejsze. Dla Zachodu Rosja jest kluczowym elementem europejskiego systemu bezpieczeństwa

#RozmowyNajważniejsze. Dla Zachodu Rosja jest kluczowym elementem europejskiego systemu bezpieczeństwa

Photo of Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Minister spraw zagranicznych w pierwszym i drugim rządzie Mateusza Morawieckiego (2018–2020). Absolwent SGPiS, doktor nauk politycznych (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz doktor habilitowanym nauk humanistycznych (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW). Absolwent podyplomowych studiów m.in. na Uniwersytecie Oksfordzkim. W MSZ od 1990 r. Od 2008 do 2012 r. był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Autor ponad 100 artykułów i monografii naukowych.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autora

Problem polega na tym, że zachodni przywódcy postrzegają przedłużający się konflikt i ewentualne ukraińskie zwycięstwo jako wynik, który niekoniecznie leży w ich interesie. – twierdzi prof. Jacek CZAPUTOWICZ w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM.

.Prof. Jacek CZAPUTOWICZ, minister spraw zagranicznych RP w latach 2018-2020 twierdzi, że znajdujemy się w momencie zmiany porządku europejskiego. Jest to moment analogiczny do początku zimnej wojny. Wówczas celem USA było zintegrowanie państw NATO pod swoim przywództwem i osłabienie polityczne, ekonomiczne i militarne ZSRR.

– USA chcą zmusić Rosję do zmiany swojej polityki, chcą też zjednoczyć państwa Zachodu. Perspektywa tych państw jednak niekoniecznie jest jednakowa. Coraz częściej dochodzą do nas sygnały, które świadczą o tym, że kraje takie, jak Francja, Niemcy i Włochy skłaniają się ku, jak najszybszym rozmowom pokojowym – twierdzi prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ podkreśla, że zarysowuję się właśnie nowy podział Europy. Podział wyznacza część anglosaską, która razem z krajami Europy środkowej opowiada się za pełną suwerennością Ukrainy. Po drugiej stronie znajdują się te państwa, które traktują Rosję, jako istotny element europejskiego porządku. Wyzwaniem jest utrzymanie ich jedności.

Rozmawia: Mateusz M. KRAWCZYK

„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o wizerunku Polski: o tym, jak go budować, wzmacniać i promować.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 maja 2022