
Prof. Jacek CZAPUTOWICZ
#RozmowyNajważniejsze. Dla Zachodu Rosja jest kluczowym elementem europejskiego systemu bezpieczeństwa
Zarysowuję się nowy podział Europy, na część anglosaską i środkową i na państwa, które traktują Rosję, jako element porządku europejskiego.

Prof. Bogdan SZLACHTA
Nowa Europa to także nowa gra o wpływy
Kształtowanie się nowego układu sił w Europie odbędzie się na poziomie, który dziś ze względu na bardzo intensywną pomoc udzielaną Ukrainie przez Polskę umyka analitykom. Po zakończeniu wojny będzie się też bowiem toczyć gra o przywództwo w regionie.

Prof. Tomasz Grzegorz GROSSE
Na naszych oczach powstaje nowa Europa
Podział na „cywilizowaną” Europę Zachodnią oraz tą „zacofaną” Europę Środkowo-Wschodnią, której na naszych oczach ulega redefinicji.

Jan SECHTER
Trójmorze, czyli Europa Środkowa jako przedmiot polityki
Trójmorze jest katalizatorem naszych więzi i ambicji, byśmy mieli wpływ na przyszły kierunek rozwoju Europy.

Instytut Nowych Mediów
To my fundujemy Putinowi tę wojnę. Debata w Pradze
Pod koniec marca odbyła się debata Tygodnika Echo i Biblioteki im. Václava Havla, organizowana we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze i magazynem opinii Wszystko Co Najważniejsze. Prelegenci zastanawiali się nad tym, jak zmieni się bezpieczeństwo i energetyka po rosyjskim ataku na Ukrainę. Debatowali: Przemysław Żurawski vel Grajewski, Michał Kłosowski, Mirek Topolánek, były premier Czech, oraz Karel Schwarzenberg, były minister spraw zagranicznych Czech.

Popołudniowe Espresso
Szczyt przywódców Polski, Litwy, Łotwy, Estonii w Rzeszowie
Prezydent Litwy Gitanas NAUSEDA udał się we wtorek do Rzeszowa. Późnym popołudniem (według litewskiego Pałacu Prezydenckiego, o 18:00) odbędzie się szczyt przywódców Polski, Litwy, Łotwy, Estonii.

Alexandr VONDRA
Europę Środkową łączą wspólna kultura i świadomość, że nie da się stworzyć raju na Ziemi
Trudno sobie wyobrazić, żeby nagle pojawiła się jedna, uniwersalna, pasująca każdemu państwu członkowskiemu Unia. Z prostej przyczyny: nie ma czegoś takiego jak europejski Demos.

Prof. Rocco BUTTIGLIONE
Nie ma Europy bez miłości i solidarności
Jeśli kraje Europy chcą być dziś bardziej suwerenne w świecie, muszą trzymać się razem, jak rodzina. Europejczycy tylko razem mogą kontrolować dostęp do najważniejszych dóbr i wartości.

Michel LOUYOT
Wschód i Zachód Europy wciąż się nie rozumieją
W Europie Środkowo-Wschodniej złym duchem był komunizm. Próżnię, którą pozostawiło jego zniknięcie, wypełniły religia i patriotyzm. Patriotyzm, od którego może wiać “odór nacjonalizmu”. Ale czy naszą rolą jest wydawać ukazy, czy też każdy naród powinien znaleźć swoją drogę ku demokracji? Czy takiej Europy pragnęli jej ojcowie założyciele?

Mike PENCE
Kraje Europy Środkowej w imię demokracji chronią swoją suwerenność, bazując na rodzinie
Kraje byłego bloku sowieckiego od dawna wiedzą, że jeżeli marzą o demokracji, muszą chronić swoją suwerenność. A suwerenny naród to silne rodziny.

Prof. Andrew TETTENBORN
Dwie Europy, Zachodnia i Środkowa, nie są sobie wrogie. Mają jedynie różne poglądy
Europa Zachodnia i Środkowa są jak małżonkowie, którzy po miodowym miesiącu odkrywają, że za cechami, które ich przyciągały do siebie, kryją się fundamentalne niezgodności.

William NATTRASS
Jeżeli Unia Europejska zacznie postrzegać rządy państw Europy Środkowej jak wrogów, popełni fatalny błąd
Wygląda na to, że Unia może mieć nadzieję najwyżej na zmianę rządu w zbuntowanych środkowoeuropejskich państwach członkowskich. Rodzi to jednak trudne pytania o charakter UE jako podmiotu politycznego. W sytuacji, w której Unia Europejska potrafi współpracować wyłącznie z uległymi rządami i politykami wpisującymi się w określoną ideologię, niektórzy „obywatele UE” zaczynają być naprawdę równiejsi od innych.

Prof. Teodor SEDLARSKI
Trójmorze jest naszą wspólną szansą
Badania naukowe i innowacje odgrywają kluczową rolę w strategii rozwoju i zatrudnienia Unii Europejskiej. Stymulowanie działań w tych sektorach pozwoli opracować odpowiednie rozwiązania umożliwiające sprostanie istotnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo energetyczne, zdrowie publiczne, warunki życia i pracy.

Michel HOUELLEBECQ
Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracją
Europa nie ma ani wspólnego języka, ani wspólnych wartości, ani wspólnych interesów; mówiąc w skrócie, Europa nie istnieje, nigdy nie będzie stanowić jednego narodu, a tym bardziej wsparcia dla ewentualnej demokracji.

Prof. Piotr BIŁOS
Pogranicze, humanizm a polska racja stanu
To, jakie zagadnienia jednostka czy większe społeczności, jak narody, uznają za naczelne, decyduje o ich losach. Może więc pochylenie się nad tą kwestią nie będzie stratą czasu?

André P. DeBATTISTA
Współpatron Europy Jan Paweł II
Nie ma wątpliwości, że św. Jana Pawła II należy uznać za współpatrona Europy. Będąc jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, był także jednym z niewielu, którzy rozumieli, że można być jednocześnie wspaniałym patriotą i Europejczykiem.

Erhard BUSEK
Rola Europy Centralnej, rola Polski - i świat, który nadchodzi
Świat przypomina coraz bardziej globalną wioskę, gdzie każdy mieszka w domu o innej wielkości i innym standardzie. Wiemy, że nie uda nam się żyć w zgodzie, jeżeli w sąsiednim domu dojdzie do kłótni.

Prof. Timo BAAS
Szybko przegonicie południe kontynentu
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu najbliższej dekady znacznie zwiększą dochód na głowę mieszkańca tego regionu i dogonią gospodarki południa Europy

Branko MILANOVIĆ
Trójmorze – jeden z ważniejszych projektów gospodarczej stabilizacji
Joe Biden nie wprowadzi większych zmian w polityce, którą wobec Europy Środkowej prowadził Donald Trump. Za rządów Trumpa zaczął funkcjonować projekt Trójmorza obejmujący 12 państw regionu. Biden się z niego nie wycofa.

Pavel RYSKA
Petr SKLENÁŘ
Obszar ponadprzeciętnego wzrostu
Pandemia COVID-19 i restrykcje rządowe przyniosły wstrząs, który dotknął i będzie nadal dotykał wszystkie gospodarki Europy Środkowej. Dostrzegamy jednak kilka powodów, dla których Polska, Czechy, Słowacja i Węgry mają szansę pozostać obszarem o ponadprzeciętnym wzroście gospodarczym w Unii Europejskiej.