Popołudniowe Espresso: Szczyt przywódców Polski, Litwy, Łotwy, Estonii w Rzeszowie

Szczyt przywódców Polski, Litwy, Łotwy, Estonii w Rzeszowie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś wtorek, 12 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Szczyt przywódców Polski, Litwy, Łotwy, Estonii

– Nikt nie może być pewien, że w Europie istnieje powszechna wola powstrzymania zbrodni wojennych Rosji – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraiński przywódca zdalnie wystąpił we wtorek w litewskim Sejmie. Jak zaznaczył, rozpoczęta przez Rosjan wojna każe zadać strategiczne pytania. – Czy wartości, które ustanowiono na kontynencie europejskim po II wojnie światowej, rzeczywiście są żywe? A może nikt nie zwraca na nie uwagi i stały się eksponatem, a nie tym co nazywamy prawdziwym życiem – pytał przywódca Ukrainy Litewscy parlamentarzyści planują dziś przyjąć rezolucję potępiającą rosyjską agresję militarną i zbrodnie wojenne na Ukrainie. Tymczasem prezydent Litwy Gitanas NAUSEDA udał się we wtorek do Rzeszowa. Późnym popołudniem (według litewskiego Pałacu Prezydenckiego, o 18:00) odbędzie się szczyt przywódców Polski, Litwy, Łotwy, Estonii. Jak podaje w komunikacie litewski Pałac Prezydencki, Gitanas Nauseda, Andrzej Duda, Egils Levits i Alar Karis omówią kwestie wsparcia dla Ukrainy. Chodzi o środki potrzebne do powstrzymania rosyjskiej inwazji oraz o dodatkowe sankcje wobec Moskwy. Poruszone mają być też kwestie kontynuacji pomocy obronnej, humanitarnej oraz finansowej dla Kijowa. Przywódcy Polski i państw bałtyckich mają też rozmawiać o sytuacji bezpieczeństwa w regionie i wzmocnieniu wschodniej flanki NATO.

Wcześniej w Warszawie prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Według niemieckiego dziennika „Bild” w Belwederze trudno będzie przejść do porządku dziennego nad fatalnymi skutkami wieloletniej niemieckiej polityki wobec Rosji, której współautorem był Frank-Walter Steinmeier. – W rozmowie w cztery oczy prezydenci Polski i Niemiec nie będą dbać o pozory kurtuazji czy łagodnej perswazji – czytamy.

Rząd zajmie się projektem uchwały w sprawie strategii i polityki rozwoju bezpieczeństwa jądrowego

We wtorek 12. kwietnia rząd zajmie się projektem uchwały w sprawie strategii i polityki rozwoju bezpieczeństwa jądrowego oraz ochrony radiologicznej Polzki. To pierwszy tego typu jednolity dokument rządowy, a obowiązek jego opracowania wynika z przyjętej w 2019 roku nowelizacji prawa atomowego. W porządku obrad Rady Ministrów znalazł się też projekt zmian w ustawie o ochronie środowiska. Według rządu strategia zwiększy bezpieczeństwo i przejrzystość uwarunkowań regulacyjnych dla realizacji projektów wykorzystania energii atomowej. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział, że w sytuacji, gdy za wschodnią granicą Polski toczy się wojna, racją stanu jest zwiększanie siły militarnej. Temu – jak mówił w Programie 1 Polskiego Radia – ma służyć propozycja wyłączenia wydatków na wojsko z reguły budżetowej. – Myślę, że u wielu posłów opozycji nie budzi ono wątpliwości, ale nie potrafią oni wyjść z partyjnej logiki, która nakazuje sprzeciwiać się wszystkim propozycjom PiS – stwierdził. Jednocześnie zaapelował do posłów wszystkich partii opozycyjnych, aby przeanalizowali tę propozycję.

W ubiegłym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt zmiany konstytucji, który zakłada między innymi wyłączenie finansowania armii z reguły budżetowej. Zmiany ustawy zasadniczej – jak przekonuje partia rządząca – są potrzebne także do tego, aby konfiskować majątki rosyjskich oligarchów.

Japonia zatwierdziła kolejne sankcje przeciwko Rosji

Rząd Japonii zatwierdził we wtorek kolejne sankcje przeciwko Rosji za jej napaść na Ukrainę. Przewidziano zamrożenie aktywów kolejnych 28 rosyjskich organizacji i 398 Rosjan, w tym córek prezydenta Władimira Putina i żony szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Po rozszerzeniu sankcji m.in. na dwie dorosłe córki Putina, Marię Woroncową i Jekaterinę Tichonową, lista Rosjan, których aktywa będą w Japonii zamrożone, wydłużyła się do 499 nazwisk. Wcześniej ukarano już w ten sposób samego Putina, osoby z jego otoczenia i oligarchów. – By zapobiec dalszej eskalacji kryzysu, doprowadzić do jak najszybciej zawieszenia broni i powstrzymać rosyjską inwazję na Ukrainę, nasz kraj musi wprowadzić stanowcze sankcje przeciwko Moskwie, współpracując w tej kwestii ze społecznością międzynarodową – powiedział główny sekretarz rządu w Tokio Hirokazu Matsuno. Według japońskiej agencji prasowej Kyodo najnowsze sankcje podążają za decyzjami USA i UE. Dotyczą między innymi przedsiębiorstw związanych z wojskiem oraz banków Sbierbank i Alfa Bank. Restrykcje na te banki wejdą w życie 12 maja.

Rząd Japonii zakaże również obywatelom i firmom z Japonii podejmowania jakichkolwiek nowych inwestycji w Rosji.

Bp Wiesław LECHOWICZ:
Czy istnieje wojna sprawiedliwa

#RozmowyNajważniejsze

🎧  39. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 kwietnia 2022