Ważne, by wiedzieć, co robić, gdy pojawi się okazja do wskoczenia na wyższy poziom. Ważne, by nie przysnąć, gdy zagra złoty róg. A okazja taka może nie trwać długo. W 1918 roku nasi pradziadkowie, dziadkowie rozpoczęli odbudowę Polski z absolutnych zgliszcz. Tak wielka była wola odzyskania niepodległości, suwerenności, posiadania wolności we własnym kraju po tych wszystkich cierpieniach, że dali radę to zrobić. Jeżeli oni dali radę to i my damy radę przetrwać wszystkie kryzysowe sytuacje z podniesioną głową, z godnością. Potrzebujemy śmiałego otwarcia w wymiarze gospodarczym, infrastrukturalnym czy energetycznym. Potrzebujemy tysięcy wspólnych przedsięwzięć na poziomie konkretnych firm oraz instytucji, by osadzić to partnerstwo na solidnych fundamentach. Rozpoczęła się nowa era, która jeszcze nie ma nazwy, ale od nas, przedstawicieli wolnego świata, od Polski i Francji, zależy czy będzie to era wolności, czy zniewolenia i tyranii. Każdy przełom epok jest okazją do zbudowania czegoś lepszego, bardziej współczesnego, lepiej odzwierciedlającego aktualny potencjał polityczny i gospodarczy uczestników systemu. Jestem przekonany, że Polska i Francja będą wspólnie dążyć, aby ta nowa epoka wiązała się ze zwycięstwem wolności, suwerennej równości i solidarności.
„Opowiadamy Polskę światu” – siódmy rok projektu promującego Polskę w światowych mediach W ponad 60 krajów świata ukażą się w najbliższych dniach teksty o Polsce. To kolejna odsłona projektu Instytutu Nowych Mediów (wydawcy miesięcznika “Wszystko co Najważniejsze”) „Opowiadamy Polskę światu”, tym razem wokół polskiego święta narodowego 11 listopada 2022 r. To już siódmy rok tego projektu. Świadomość zagrożeń wyrobiła w Polakach specyficzny zmysł geopolityczny – ostrożność, która sprawia, że lepiej widzimy nadchodzące wyzwania i zagrożenia. Przez wieki nauczyliśmy się być czujni. 12 listopada 2022 r. do Polski zostaną uroczyście sprowadzone szczątki trzech polskich prezydentów na uchodźstwie. Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski, wcześniej pochowani na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii. Badanie historii epoki sowieckiej, w tym represji i terroru politycznego, oraz upowszechnianie rzetelnej wiedzy historycznej to nasze dążenie do przeciwstawienia się próżni w tej dziedzinie w świadomości społecznej.
Nr 46 Wszystko co Najważniejsze już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei Zapraszamy do lektury! Nr 46 Wszystko Co Najważniejsze dostępny w EMPIKach w całym kraju, a także wysyłkowo w SKLEPIE IDEI. Czy rzeczywiście inicjatywa taka miałaby sens? Czy w ogóle możliwe byłoby uporządkowanie tak wielu intuicji i pytań w całość jednego, spójnego, soborowego oświadczenia, aby w ten sposób nadać Kościołowi kierunek w jego dalszej drodze przez tysiąclecia? Jeśli ktoś z ulicznego tłumu wzywa cię, żebyś „odpokutował swoje czyny”, to co jest bardziej prawdopodobne – że jest kaznodzieją czy lewicowym aktywistą? Muzyka Chopina to traktat o nas samych, to dźwiękiem opisany człowieczy los. To właśnie decyduje, dlaczego kompozytor ten jest tak bardzo obecny w świecie kultur bliskich nam i tych odległych.
Prenumerata z książkami Stéphane COURTOIS i prof. Michela WIEVIORKI Dwie książki Wydawnictwa “Wszystko co Najważniejsze”: Stéphane COURTOIS “Rozbiór Europy. Pakt Hitler-Stalin” i prof. Michela WIEVIORKI “Co z tą Francją, Panie Macron?” dołączamy do specjalnej oferty miesięcznika: prenumerata Wszystko co Najważniejsze. |