Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Minister spraw zagranicznych w pierwszym i drugim rządzie Mateusza Morawieckiego (2018–2020). Absolwent SGPiS, doktor nauk politycznych (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz doktor habilitowanym nauk humanistycznych (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW). Absolwent podyplomowych studiów m.in. na Uniwersytecie Oksfordzkim. W MSZ od 1990 r. Od 2008 do 2012 r. był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Autor ponad 100 artykułów i monografii naukowych.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Zachód mówi dziś językiem Lecha Kaczyńskiego
Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Zachód mówi dziś językiem Lecha Kaczyńskiego

Kanclerz Angela Merkel i CDU bardzo dużo inwestowały w Putina jako partnera. Powtórzę to, co mówią Ukraińcy: gdyby nie Nord Stream I; gdyby nie Nord Stream II, do tej wojny by nie doszło.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Alliances and sovereignty
Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Alliances and sovereignty

Joining the EU was the result of exercising sovereignty, not restricting it. If Poland must comply with the judgements of the Court of Justice of the European Union, it is only because it has previously made a sovereign decision to do so – writes Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Alianzas y soberanía
Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Alianzas y soberanía

La adhesión a la UE fue resultado del ejercicio de la soberanía, no de su limitación. Incluso si Polonia tiene que acatar las sentencias del TJUE, esto se debe a que previamente ha expresado esa voluntad de forma soberana”, escribe el profesor. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Sojusze i suwerenność
Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Sojusze i suwerenność

Unia Europejska zmienia się w ten sposób, że w coraz większym stopniu wyraża interesy państw, które są dłużej w Unii, zwłaszcza państw największych (Niemiec, Francji etc.). Państwa te miały bowiem największy wpływ na stanowienie zasad. Np. zasady głosowania w UE zmieniały się w taki sposób, że uprzywilejowały państwa największe. Z kolei przyjęcie euro służyło w większym stopniu Niemcom niż np. Grecji. Nie jest zatem tak, że wszyscy w takim samym stopniu korzystają z członkostwa w Unii Europejskiej.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej
Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej

Grupa Wyszehradzka jest ważna dla Polski. Będąc istotną częścią współpracy regionalnej, stanowi element umacniający pozycję międzynarodową i sprzyjający rozwojowi społeczno-gospodarczemu naszych czterech państw.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną
Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną

Dzisiejszy świat wymaga skutecznego tłumaczenia naszych racji, wyjaśniania naszego stanowiska i decyzji, budowy korzystnego wizerunku naszego kraju. Potrzebujemy właściwie identyfikować i sprawnie reagować na pojawiające się zagrożenia. Konsekwentnie modernizujemy polską służbę zagraniczną, tak w wymiarze kadrowym, prawnym jak i infrastrukturalnym.