Popołudniowe Espresso: Kolejna runda negocjacji pokojowych w Stambule

Kolejna runda negocjacji pokojowych w Stambule

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś wtorek, 29 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rozpoczęła się kolejna runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich

W tureckim Stambule ruszyła nowa runda ukraińsko-rosyjskich negocjacji pokojowych. Przedstawiciele obu krajów spotkali się po raz pierwszy od niemal trzech tygodni. Wznowienie rozmów po przerwie uznawane jest za sukces, ale zarówno Ukraina, jak i Stany Zjednoczone twierdzą, że szanse na przerwanie ognia są niewielkie, i obwiniają o to Rosję. Kijów zapowiedział też, że nie zgodzi się na jakiekolwiek żądania terytorialne Rosji, czyli przede wszystkim na oderwanie Donbasu od Ukrainy. W spotkaniu w Turcji bierze udział m.in. rosyjski oligarcha Roman ABRAMOWICZ. Portal śledczy Bellingcat poinformował, że trzy tygodnie temu w czasie negocjacji na Białorusi doszło do próby otrucia ABRAMOWICZA oraz kilku członków delegacji z Ukrainy. Próba nie powiodła się, ale przedstawiciele władz w Kijowie na dzisiejsze spotkanie otrzymali instrukcje, by nie jeść ani nie pić niczego podanego w trakcie rozmów ani nie dotykać żadnych powierzchni.

Ukraina zaproponowała przyjęcie neutralnego statusu w zamian za gwarancje bezpieczeństwa podczas ostatniej rundy rozmów z Rosją, co oznacza, że ​​nie dołączy do sojuszy wojskowych ani nie będzie gościć baz wojskowych, poinformowali po negocjacjach przedstawiciele Ukrainy. Ich propozycje obejmują również 15-letni okres konsultacji w sprawie stanu zaanektowanego Krymu i mogłyby wejść w życie tylko w przypadku całkowitego zawieszenia broni, poinformowali negocjatorzy. Co więcej, rzecznik Rosji w Stambule powiedział, że możliwe jest przyszłe spotkanie prezydenta Władimira PUTINA z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem ZEŁENSKIM.

Blisko 7 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce

Minionej doby, w poniedziałek, zarejestrowano w Polsce 6 608 przypadków zakażenia koronawirusem – w tym 681 ponownych infekcji. Zmarło 110 osób, w tym 84 osoby miały choroby współistniejące. Liczba ozdrowieńców od poniedziałku wzrosła o 10 922 osoby. Wiceminister zdrowia Waldemar KRASKA powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że te dane świadczą o utrwaleniu się tendencji spadkowej i odwrocie epidemii. W porównaniu z ubiegłym tygodniem dzisiejsza liczba zakażeń jest niższa o 35 procent. 

Z danych resortu zdrowia wynika, że w szpitalach przebywa obecnie 5 tysięcy 340 pacjentów z koronawirusem. Z respiratorów korzysta z kolei 336 chorych. Dla pacjentów z Covid-19 przygotowano w szpitalach 14 698 łóżek i 1 321 respiratorów. Na kwarantannie jest blisko 24 tys. osób. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 5 952 200 zakażeń koronawirusem. W tym czasie zmarło 114 939 zakażonych osób. Za ozdrowieńców uznano 5 304 270 osób, które przeszły zakażenia koronawirusem.

W ciągu miesiąca z Rosji wyjechało do 250 tysięcy Rosjan

W ciągu miesiąca z Rosji wyjechało – według różnych źródeł – od kilkudziesięciu do 250 tysięcy Rosjan. Za granicą schronienia przed represjami szukają działacze opozycji, dziennikarze, artyści i intelektualiści. Niezależne media podają, że Rosjanie najczęściej wyjeżdżają do Gruzji, Armenii i Turcji oraz na Łotwę i do Estonii. W pierwszych dniach po wkroczeniu rosyjskiej armii na Ukrainę z Rosji wyjechało ponad 150 dziennikarzy. Wśród nich – pracownicy zablokowanych mediów takich, jak: telewizja „Deszcz”, portal Meduza, radio Echo Moskwy i dziennika „Nowaja Gazieta”.

We wtorek nie ukazał się niezależny rosyjski dziennik „Nowaja Gazieta”. W poniedziałek redakcja postanowiła wstrzymać publikacje materiałów. Powodem decyzji było kolejne ostrzeżenie, którego udzielił dziennikowi rosyjski regulator rynku telekomunikacyjnego Roskomnadzor. „Nowaja Gazieta” była jednym z ostatnich niezależnych mediów o zasięgu ogólnokrajowym, który publikował materiały dotyczące sytuacji wokół Ukrainy.

Igor ROZKLADAJ:
Czas na polsko-ukraińskie pojednanie

Relacje między Polakami i Ukraińcami wciąż są skomplikowane. Ale pomoc, jakiej teraz Polacy udzielają Ukraińcom, pokazuje prawdę o naszych społeczeństwach: w momencie wielkich wyzwań jesteśmy w stanie ruszyć naprzód pomimo bólu przeszłości tkwiącego w naszych sercach. Zwłaszcza że zarówno czas, jak i Rosja działają dziś na naszą wspólną niekorzyść.

[czytaj więcej

#RozmowyNajważniejsze

🎧  Agaton KOZIŃSKI:
Joe Biden w Europie – podsumowanie wizyty

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 marca 2022