Popołudniowe Espresso: Prezydent Joe Biden w Polsce

Prezydent Joe Biden w Polsce

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś piątek, 25 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Joe Bidena rozpoczął wizytę w Polsce

Wizyta amerykańskiego prezydenta związana jest z toczącą się wojną na Ukrainie. O 14 prezydent wylądował na lotnisku w Rzeszowie. Na miejscu amerykański przywódca spotyka się z żołnierzami 82. Dywizji Powietrzno-Desantowej Stanów Zjednoczonych, którzy od kilku tygodni są przy granicy polsko-ukraińskiej i przedstawicielami organizacji humanitarnych wspierających Ukraińców. W sobotę prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden mają spotkać się w Warszawie. Polski prezydent podkreślił, że taka wizyta pozwoli amerykańskiemu przywódcy lepiej zrozumieć to, co dzieje się na granicy z Ukrainą. – Kiedy prezydent przyjeżdża osobiście i spogląda na pewne aspekty na własne oczy, wtedy faktycznie widzi, jakie są potrzeby. Zwłaszcza, jeśli ma tak ogromne doświadczenie jak pan prezydent Joe Biden – mówił w czwartek w Brukseli Andrzej Duda.

Joe Biden ma też spotkać się z ukraińskimi uchodźcami. W sobotę o 17.00 planowane jest również specjalne wystąpienie amerykańskiego prezydenta w Warszawie. Jak przekazała administracja Białego Domu, głównym celem wizyty Joe Bidena w Polsce są pokazanie jedności USA z Polską w obliczu wojny w Ukrainie. Prezydent USA Joe Biden przyleciał do Polski z Brukseli, gdzie w czwartek uczestniczył w trzech szczytach – NATO, G7 i Unii Europejskiej.

Szczyt UE. Węgry sprzeciwiły się sankcjom na rosyjskie surowce energetyczne

Podczas szczytu UE w Brukseli niektóre kraje podniosły postulat zerwania z importem gazu, ropy i węgla z Rosji. Apelował o to również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który z Kijowa połączył się z unijnymi przywódcami. Węgry sprzeciwiły się sankcjom na import rosyjskich surowców energetycznych. Premier Viktor Orban podczas unijnego szczytu w Brukseli powiedział jednak, że sankcje uderzyłby w gospodarkę Węgier.  – Rozważyliśmy to, a następnie odrzuciliśmy, biorąc pod uwagę, że 85 procent gazu na Węgrzech pochodzi z Rosji, a w przypadku ropy to ponad 60 procent. Sankcje oznaczałyby, że węgierska gospodarka spowolniłaby, a potem w bardzo krótkim czasie po prostu się zatrzymała – powiedział Viktor Orban. W piątek osiągnięto porozumienie w sprawie dodatkowych dostaw gazu skroplonego z USA do Unii Europejskiej. Ogłosili je wspólnym spotkaniu w Brukseli przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen i prezydent USA Joe Biden. 

Zgodnie z porozumieniem Stany Zjednoczone dostarczą dodatkowych 15 mld m3 gazu skroplonego do Europy w tym roku. Dodatkowy import LNG z USA ma pomóc Unii zastąpić dostawy rosyjskiego gazu. Wspólnota chce jeszcze w tym roku ograniczyć dostawy z Rosji o dwie trzecie, a przed końcem dekady ma zamiar całkowicie uniezależnić się od błękitnego paliwa z tego kraju. 

USA nałożyły sankcje na północnokoreański program rakietowy

Usankcjonowane rosyjskie podmioty to Ardis Group of Companies LLC (Grupa Ardis) i PFK Profpodshipnik LLC. Podmiot północnokoreański objęty sankcjami został nazwany Biurem Spraw Zagranicznych Drugiej Akademii Nauk Przyrodniczych. Ponadto, jak podał Departament Stanu USA, sankcjami objęto również obywatela Rosji Igora Aleksandrowicza Miczurina oraz obywatela Korei Północnej Ri Sung Chola. Ogłoszenie sankcji nastąpiło w tym samym dniu, w którym Korea Północna poinformowała, że przetestowała nowy, potężny typ międzykontynentalnej rakiety balistycznej. – Środki te są częścią naszych ciągłych wysiłków, by utrudnić KRLD rozwój programu rakietowego i podkreślają negatywną rolę, jaką Rosja odgrywa na arenie światowej jako proliferator programów budzących niepokój – powiedział w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, odnosząc się do Korei Północnej. Stany Zjednoczone nałożyły również sankcje na Zhengzhou Nanbei Instrument Equipment Co. Ltd. za dostarczanie reżimowi w Syrii broni chemicznej i biologicznej. 

Nicolas TENZER:
Akceptacja dla zbrodni Putina oznacza przyzwolenie na kolejne

Ponowne podanie ręki Putinowi podczas spotkania głów państw byłoby nie tylko błędem moralnym, ale i błędem strategicznym. Wiemy aż za dobrze, że Putin nie poprzestanie na dotychczasowych zbrodniach.

[czytaj więcej

#RozmowyNajważniejsze

🎧 prof. Zbigniew LEWICKI:
Świat potrzebuje prezydenta, który spełni rolę przywódcy

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 marca 2022