Andrew A. MICHTA
Wybory prezydenckie w USA w 2024 roku – różne wyniki, te same wyzwania
W Stanach Zjednoczonych trwa właśnie prezydencka kampania wyborcza, która pod wieloma względami odbiega od dotychczasowych doświadczeń. Jeśli nominacje zostaną faktycznie przyznane prezydentowi Joe Bidenowi i byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, amerykańska polityka będzie wkrótce przeżywać coś w rodzaju politycznego Dnia Świstaka – powtórkę wyborów z 2020 roku, ale w szybko zmieniających się i mniej stabilnych warunkach wewnętrznych i międzynarodowych.
Prof. Jacek KORONACKI
Wojna na Ukrainie, czyli imperium amerykańskie na rozstaju dróg
Dziś na myśl przychodzi „hasło założycielskie” Paktu Północnoatlantyckiego, które w roku 1949 wygłosił jego pierwszy sekretarz generalny lord Hastings Lionel Ismay: Keep Russians out, Americans in and Germans down („utrzymać Rosjan poza, Amerykanów wewnątrz, a Niemców w ryzach”).
Popołudniowe Espresso
Prezydent Joe Biden w Polsce
Dziś piątek, 25 marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Prof. Zbigniew LEWICKI
Jeśli Stanom Zjednoczonym nie uda się zatrzymać Władimira Putina, nie uda się to nikomu
Jeśli Stanom Zjednoczonym nie uda się zatrzymać Władimira Putina, nie uda się to nikomu – twierdzi prof. Zbigniew LEWICKI.
Agaton KOZIŃSKI
Przyjazd Joe Bidena do Europy może być kluczowy
W dzisiejszym komentarzu #NajważniejszeDnia Agaton KOZIŃSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze podkreśla, że ten tydzień może być kluczowy w kontekście trwającej wojny na Ukrainie ze względu na przyjazd do Europy prezydenta USA Joe Bidena.
Daniel KOCHIS
Nord Stream 2 - historyczny błąd Joe Bidena
Decyzja administracji Bidena o przyzwoleniu na ukończenie Nord Stream 2 jest historycznym błędem. Oddanie gazociągu do użytku będzie jak geopolityczny kamień młyński uwiązany u szyi USA i Europy.
Michał KŁOSOWSKI
Rok prezydentury Bidena. Prezydent USA testuje Władimira Putina
Okazać się może, że po pierwszym roku prezydentury Joe Bidena Ameryka nie będzie coraz bardziej zjednoczona, ale wręcz przeciwnie – bardziej podzielona – komentuje w komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.
Prof. Gladden PAPPIN
Europa Środkowo-Wschodnia udowadnia, że inny konserwatyzm jest możliwy
Stany Zjednoczone mają niemal hegemoniczne wpływy na półkuli zachodniej, nawet obrona Europy do tej pory zależała od USA. Dziś Ameryka musi mieć inne aspiracje niż w przeszłości. Europa też powinna zdać sobie z tego sprawę.
Peter ROUGH
Joe Biden jest postrzegany jako słaby prezydent
Państwa mające tendencje rewizjonistyczne wyraźnie nie przejmują się Joe Bidenem. I to nie jest prosta konsekwencja zmiany równowagi sił na świecie. Biden pozwolił na to, żeby być postrzeganym jako słaby.
Edward LUCAS
Amerykański słoń w europejskim składzie z porcelaną
Nawet niedoskonałe amerykańskie przywództwo jest lepsze niż jego brak – pisze Edward LUCAS
Velina TCHAKAROVA
Chiny na cmentarzysku imperiów
Afganistan to jedno z miejsc najbardziej zaciekłych walk na świecie. Po wycofaniu wojsk USA i NATO talibowie natychmiast zaczęli zajmować terytorium kraju. Na tym tle pojawia się pytanie, czy Chiny mogą być kolejną wielką potęgą, która znajdzie się na „cmentarzu imperiów”?
James CARAFANO
Nieprzemyślana ucieczka z Afganistanu
Afganistanu nie można było odbudować tak jak Niemiec czy Japonii, dopóki talibowie mogli cały czas przedostawać się do kraju przez granicę z Pakistanem i grozić powrotem do władzy
Andrew A. MICHTA
Dlaczego Ameryka była skazana na porażkę w Afganistanie
Będziemy płacić za błędne decyzje z ostatnich dwudziestu lat, kiedy największe supermocarstwo zareagowało na zbrodniczy akt terroru polityką o zapierającym dech w piersiach zasięgu – dążąc do narzucenia światu wyłącznie własnego punktu widzenia. I poniosło klęskę. Nasi sojusznicy i partnerzy wezmą to pod uwagę w nadchodzących latach przy podejmowaniu swoich decyzji i wyborów politycznych.
Carl BILDT
Koncert (egoistycznych) mocarstw
Afganistan dzisiaj to scena smutnego widowiska, na której każdy kraj stara się chronić własne interesy, ale mało kto odczuwa jakąkolwiek troskę o to bliskowschodnie państwo i jego ludność.
Paweł SOLOCH
Szczyt NATO. Jak zapewnić bezpieczeństwo w Europie?
Działania powodujące erozję zaufania i solidarności, zarówno wewnątrz tworzącego więź transatlantycką NATO, jak i tworzącej wspólnotę europejską UE, służą jej wrogom, tym, którzy chcą podważyć istniejący ład i wrócić do sytuacji, jakiej Europa doświadczała w ubiegłym stuleciu.
Christopher WHITE
Timothy NAFTALI
Joe Biden i papież Franciszek mogą dokonać cudu w najważniejszej kwestii
W jaki sposób nowy amerykański przywódca i liberalny papież – podobnie jak prezydenci i papieże przed nimi – mogą współpracować na rzecz transformacji amerykańskiej polityki?
Prof. Martin PALOUŠ
Raport o stanie amerykańskiej demokracji
Czy Stany Zjednoczone nadal będą „Shining City on the Hill” – miastem na wzgórzu, olśniewającym świat swoimi ideałami? Czy też jego miejsce zajmie „Nowa Ameryka” – zmieniona od fundamentów nie do poznania – będąca rezultatem realizacji działań przedstawicieli ideologii progresywistycznej, którzy dziś sprawują władzę?
Neil MELVIN
Zachód jest zbyt ospały wobec Rosji
Zachód wykazuje się reaktywnością, ospałością w nakładaniu sankcji i brakiem czytelnego planu. Zbyt często Zachodowi nie udaje się przewidzieć działań Kremla, zrozumieć jego intencji czy w pełni pojąć dynamiki bezpieczeństwa w krajach euroazjatyckich.
Joe BIDEN
USA mają najwspanialszy i najsprawiedliwszy system rządzenia znany światu
W 1973 roku nie było w Senacie ani jednej kobiety. Dziś jest ich szesnaście, a jedna ma realne szanse na prezydenturę. Założyciele naszego państwa stworzyli system polityczny o nieprzeciętnym geniuszu.
Maciej GOLUBIEWSKI
Wyzwania dla następnego prezydenta USA
Przyszły prezydent USA będzie musiał się zmierzyć z konfliktem ideologicznym symbolicznie przedstawianym jako spór pomiędzy „białymi suprematystami” a „Antifą”.
Karol CHWEDCZUK-SZULC
Trendy, które przesądzą o wyniku wyborów w USA
Stany Zjednoczone przez ostatnie cztery lata mocno się zmieniły, także pod wpływem prezydentury Donalda Trumpa. Te zmiany będą miały kluczowy wpływ na wynik jego starcia z Joem Bidenem.
Prof. Charles A. KUPCHAN
Za prezydentury Bidena wojska amerykańskie wrócą do Niemiec
Joe Biden jako prezydent podjąłby decyzję o przywróceniu pobytu wojsk amerykańskich w Niemczech. On jest też dużo bardziej sceptyczny wobec Rosji niż Trump.