Popołudniowe Espresso: Recep ERDOĞAN wygrywa wybory prezydenckie w Turcji

Recep ERDOĞAN wygrywa wybory prezydenckie w Turcji

Jest poniedziałek, 29. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Recep ERDOGAN zwycięża w wyborach prezydenckich w Turcji

Według oficjalnych danych w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji Recep ERDOĞAN otrzymał 52,14 proc. głosów, a jego rywal – kandydat większości tureckiej opozycji, Kemal KILIÇDAROĞLU – 47,86 proc. Recep ERDOĞAN, przewodniczący Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), zapewnił sobie najwyższe stanowisko w państwie po raz trzeci z rzędu. Jego kadencja potrwa pięć lat. Po raz pierwszy w historii Turcji prezydenta wybrano w drugiej turze wyborów. „Zwycięzcami wyborów jest 85 mln naszych obywateli; powiedzieliśmy wcześniej, że wygramy w sposób, w którym nikt nie przegra, zatem jedynym zwycięzcą jest dziś Turcja” – powiedział w Stambule do swoich zwolenników ERDOĞAN.

Wielu liderów Zachodu pogratulowało Recepowi ERDOĞANOWI po ogłoszeniu jego zwycięstwa (28 maja). Prezydent RP Andrzej DUDA napisał na Twitterze: „Jesteśmy gotowi współpracować razem w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego, rozwoju NATO i pokoju w Europie”. Gratulacje złożył również prezydent USA Joe BIDEN, włoska premier Giorgia MELONI, premier Wielkiej Brytanii, kanclerz Niemiec, a także prezydenci Izraela oraz Autonomii Palestyńskiej.

Stany Zjednoczone unikną niewypłacalności

Prezydent USA, Joe BIDEN, poinformował w niedzielę, że Biały Dom sfinalizował porozumienie z liderem Izby Reprezentantów, Kevinem MC CARTHYM, w sprawie podniesienia limitu długu. Stany Zjednoczone unikną więc niewypłacalności. Podpisane porozumienie, o którym rozmawiano tygodniami przewiduje zawieszenie limitu długu do 1 stycznia 2025 roku, ogranicza wydatki budżetowe w latach 2024 i 2025, przyspiesza wydawanie pozwoleń na niektóre projekty energetyczne, jak rownież wprowadza dodatkowe wymagania wobec Amerykanów korzystających ze świadczeń pomocowych. Porozumienie przewiduje wydatek 886 mld dolarów na bezpieczeństwo w roku fiskalnym 2024 i 703 mld dolarów na cele niezwiązane z bezpieczeństwem. W dokumencie zapisano też zgodę na 1-procentowy wzrost wydatków na bezpieczeństwo w roku fiskalnym 2025.  Teraz, wynegocjowane przez Biały Dom i lidera Izby Reprezentantów porozumienie musi zatwierdzić Kongres.

Warto dodać, że obie strony przedstawiały inną wizję tego, w jaki sposób poradzić sobie z problemem dotyczącym finansów publicznych. Administracja prezydenta Joe BIDENA chciała podniesienia podatków, przede wszystkim dla najbogatszych Amerykanów, z kolei Partia Republikańska nalegała na redukcję wydatków. Stąd znalezienie wspólnego wyjścia z sytuacji traktowane jest, jako niemały sukces. Przypomnijmy, że obecny limit długu publicznego w Stanach Zjednoczonych to 31,4 mld dolarów. Gdyby nie udało się go podnieść (według deklaracji Departamentu Skarbu USA), Waszyngton mógłby nie być w stanie spłacać zobowiązań już od 5 czerwca.

Cannes 2023 – nagrodzone filmy

Festiwal Cannes 2023 dobiegł końca. Podczas gali wręczono nagrody, m.in. Złotą Palmę oraz Grand Prix. Zwyciężyli twórcy filmów: „Anatomy of a Fall” oraz „The Zone of Interest”. Podczas sobotniej gali, która odbyła się w Grand Theatre Lumiere, reżyserka Justine TRIET wskazała, że „Anatomy of a Fall” to najbardziej intymny film, jaki dotychczas zrealizowała.

Nagroda Grand Prix została przyznana brytyjsko-polskiej koprodukcji „The Zone of Interest” Jonathana GLAZERA. To nawiązująca do wojennej powieści romantycznej „Strefa Interesów” Martina AMISA historia o życiu komendanta KL Auschwitz Rudolfa HOSSA i jego rodziny w willi położonej za murem obozu. Zdjęcia do filmu zrealizował Łukasz ŻAL. Polską producentką jest Ewa PUSZCZYŃSKA. „Każdy etap tego przedsięwzięcia generował trudności, ale wszystkie udało się przezwyciężyć, za co bardzo dziękuję artystom, technikom, partnerom i producentom” – powiedział.

O podobnym wydarzeniach kulturalnych mogą Państwo dowiedzieć się czytając newsletter „Kultura Najważniejsza”. Zachęcamy do zapisania się. W newsletterze podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować.

Eryk MISTEWICZ
Obywatele Rosji. Najlepszy koniec dla wszystkich – z wyjątkiem Ukraińców, Litwinów i Polaków

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Łukasz BASZCZAK: Matki na polskim rynku pracy

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 maja 2023