Popołudniowe Espresso: 75 proc. Polaków popiera budowę elektrowni atomowej

75 proc. Polaków popiera budowę elektrowni atomowej

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 5. grudnia a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

75 proc. Polaków popiera budowę elektrowni atomowej w Polsce

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS, 75 proc. Polaków popiera budowę elektrowni atomowej w Polsce. W roku 2021 takiej samej odpowiedzi udzieliło jedynie 39 proc. ankietowanych. Autorzy badania zwracają uwagę, że wzrost poparcia dla energetyki atomowej wynika z wpływu wojny na Ukrainie, która spowodowała problemy na rynku paliw i wzrost cen. Budowie sprzeciwia się 13 proc. ankietowanych, a 12 proc. nie ma w tej kwestii zdania. CBOS zwrócił uwagę, że w poprzednich latach Polacy nie byli raczej przychylni budowie elektrowni atomowej w kraju. Najwięcej przeciwników odnotowano w 2006. Budowie elektrowni jądrowej sprzeciwiało się wówczas ponad połowa respondentów (58 proc.). W kolejnych latach społeczny sprzeciw wobec budowy elektrowni atomowej malał i w 2009 roku niewielką przewagę zyskali zwolennicy rozwijania energetyki jądrowej.

Równocześnie w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych, Karol Rabenda poinformował o sukcesach dot. energetyki węglowej w Polsce. Jak wskazał, od początku roku sprowadzono do Polski 12 mln ton węgla. Dodał też, że na przyszły sezon przygotowano już możliwości importu i zakontraktowania ok. 5 mln ton węgla, jednak wtedy zapotrzebowanie może być mniejsze.

Szwecja deportowała Kurda do Turcji

Szwecja dokonała ekstradycji obywatela Turcji, Mahmuta Tata, który jest podejrzany o współpracę ze zdelegalizowaną Partią Pracującą Kurdystanu (Turcja, USA i UE uważają partię za formację terrorystyczną). Mahmut starał się o azyl w Szwecji od 2015 r., po skazaniu go przez turecki sąd na sześć lat i 10 miesięcy więzienia za związki ze zdelegalizowaną Partią Pracujących Kurdystanu (Turcja, ale również USA i UE uważają PKK za formację terrorystyczną).

Jak wskazał turecki minister sprawiedliwości, Bekir BOZDAG ekstradycja tureckich terrorystów jest jednym z warunków ratyfikacji przez Turcję traktatu o rozszerzeniu NATO o Szwecję i Finlandię. – Zgodnie z trójstronnym memorandum, Szwecja i Finlandia powinny znieść wszystkie embarga (na broń) dla Turcji, zmienić przepisy dotyczące walki z terroryzmem i dokonać ekstradycji wszystkich terrorystów, których wydania chce Turcja. Wszystkie te warunki nie mogą być redukowane do ekstradycji – podkreślił Bozdag, wskazując, że Turcja spodziewa się kolejnych posunięć ze strony Szwecji.

W Afryce Zachodniej zostaną utworzone regionalne siły pokojowe

Przywódcy Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) postanowili utworzyć regionalne siły, które pozwolą dbać o bezpieczeństwo w regionie. Siły będą interweniować przeciwko dżihadowi oraz na wypadek zamachów stanu. – Jesteśmy zdecydowani stworzyć siły regionalne, które będą interweniować w razie potrzeby, czy to w obszarze bezpieczeństwa, terroryzmu czy przywracania porządku konstytucyjnego w krajach członkowskich – powiedział przewodniczący komisji ECOWAS Omar Alieu TOURAY.

Decyzja zapadła w niedzielę podczas szczytu ECOWAS w Nigerii. Była spowodowana narastającymi napięciami w regionie. W ciągu ostatnich dwóch lat Mali, Gwinea i Burkina Faso zostały dotknięte wojskowymi zamachami stanu. Ponadto armie narodowe Afryki nie są w stanie sprostać wyzwaniu przeciwstawienia się siłom dżihadu. Jak powiedział TOURAY, decyzja ma „zrestrukturyzować architekturę bezpieczeństwa”. Szczegóły dotyczące utworzenia sił, a także ich finansowania, mają zostać ustalone w drugiej połowie 2023 r. 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Warszawa jako nowy Rzym

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Niepełnosprawność – już nie tabu! | Anna DRUŚ i Michał KŁOSOWSKI

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 grudnia 2022