

Mateusz MORAWIECKI
Historia Polski to nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim oręż do walki o silną Polskę
Któż ma historię tak piękną jak nasza? Ale historycy zwycięzców zawsze pracowali nad tym, aby zatrzeć rolę pokonanych. Ten wspaniały gmach świadczy o tym, że jesteśmy na drodze do zwycięstwa, do odbudowania właściwej roli Rzeczypospolitej na mapie Europy, na mapie świata.

Karol NAWROCKI
Ulmowie nie byli jedyni
Nie można przywrócić życia 6 milionom obywateli Polski. Dzisiaj jest już za późno, by ukarać ich zabójców. Ale państwo niemieckie w odniesieniu do Polski odrzuca również zobowiązanie do odszkodowań wojennych, mimo że niedawno podjęło decyzję o wypłaceniu zadośćuczynienia dla Namibii za wymordowanie kilkudziesięciu tysięcy jej mieszkańców na początku XX w.

Nathaniel GARSTECKA
Zachodnie mity na temat Polski. Czy Polska i Polacy masowo kolaborowali z Niemcami?
Mit o aktywnym i masowym udziale Polski i Polaków w Zagładzie należy traktować tak samo jak mit o judeobolszewizmie – jako manipulację mającą na celu zrzucenie odpowiedzialności za zbrodnie na kogoś innego.

Monika TOMKIEWICZ
Dlaczego nie można zapomnieć o zbrodni pomorskiej z 1939 r.
W pierwszych miesiącach II wojny oddziały Volksdeutscher Selbstschutz w krótkim czasie zamordowały na Pomorzu ok. 40 tys. osób. Mimo ogromnej skali zbrodnia ta jest ciągle znikomo obecna we współczesnej refleksji nad II wojną światową.

Prof. Krzysztof SZWAGRZYK
Jesteśmy winni pamięć i pochówek ofiarom nierozliczonych zbrodni
Akceptując zastaną rzeczywistość, nie próbując odnaleźć i pochować osób pomordowanych przed laty, przyczynilibyśmy się do triumfu sprawców, do wymazania ofiar z naszej świadomości.

Nathaniel GARSTECKA
Polska nowym kierunkiem dla francuskich emigrantów
Liczba Francuzów mieszkających w Polsce od lat stale rośnie. Niektórzy przyjeżdżają sami, inni przeprowadzają się z rodzinami. Niezależnie od indywidualnej historii odnajdują w Polsce to, co coraz trudniej jest im dostrzec we Francji: ducha europejskiej cywilizacji – pisze Nathaniel GARSTECKA

Jolanta KRYSOWATA-ZIELNICA
Repatriacja czy nowe osadnictwo. Zadanie demograficzne państwa i gminy
Repatriacja to także koszt, choć niefinansowy: praca ludzi, urzędników. Dokumenty, praca, edukacja, „załatwianie spraw” urzędowych.

Popołudniowe Espresso
75 proc. Polaków popiera budowę elektrowni atomowej
Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS, 75 proc. Polaków popiera budowę elektrowni atomowej w Polsce.

Jan DZIEDZICZAK
Polonia jest naszą ogromną siłą, ogromnym kapitałem
Rola Polonii to trzy podstawowe zadanie: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom. Tekst publikowany równolegle w The Chicago Tribune.

Jan DZIEDZICZAK
#RozmowyNajważniejsze. Polonia musi mobilizować państwa na rzecz wsparcia dla Polski i Ukraińców
Michałem KŁOSOWSKI rozmawia z Janem DZIEDZICZAKIEM o roli Polonii w czasie wojny na Ukrainie. Minister wymienia trzy płaszczyzny, na których Polacy za granicami mogą wspierać Polskę i Ukraińców: lobbowanie na rzecz bezpieczeństwa Polski, zbieranie środków materialnych i dbanie o prawdę opowiadaną o Polsce.

Prof. Serhy YEKELCHYK
Europejskie siostry. Polska i Ukraina
Rosyjska agresja zmieniła wszystko. Od tej pory Ukraińcy i Polacy stanowią jedną rodzinę. Najwyższy czas, aby siedli przy stole i wkleili rodzinne zdjęcia do wspólnego albumu.

Prof. Richard J. EVANS
Pacto Ribbentrop-Mólotov. Primer paso hacia la destrucción de la nación polaca
Hitler antes de la invasión instruyó a sus generales de no tener clemencia a los polacos. La política oficial alemana suponía la destrucción a través de hambre y las enfermedades del 85% de la población polaca hasta los años 50 del s. XX– escribe prof. Richard J. EVANS

Prof. Richard J. EVANS
Patto Molotov-Ribbentrop. Primo passo verso la distruzione della nazione polacca
Hitler istruì i suoi generali prima dell’invasione a non mostrare alcuna pietà per i polacchi. La politica ufficiale tedesca presupponeva di distruggere l’85% della popolazione polacca attraverso la fame e le malattie entro gli anni ‘50. del XX secolo – scrive il prof. Richard J. EVANS

Prof. Richard J. EVANS
Le pacte Ribbentrop-Molotov. Le premier pas vers l’anéantissement de la nation polonaise
Avant l’invasion, Hitler a intimé à ses généraux l’ordre de ne montrer aucune pitié envers les Polonais. La politique officielle allemande prévoyait l’extermination de 85 % de la population par la famine et les maladies avant les années 1950

Prof. Richard J. EVANS
The Molotov-Ribbentrop Pact. The first step towards the destruction of the Polish nation
Why was the Ribbentrop-Molotov Pact signed? For both Hitler and Stalin the aim was to buy time, to enable the invasion of Poland without bringing the Third Reich and the Soviet Union into a war with each other at a time when Germany was not ready for a full-scale war, and the USSR was rebuilding its armed forces and munitions factories after they had been severely affected by the purges of the 1930s.

Prof. Richard J. EVANS
Pakt Ribbentrop-Mołotow. Pierwszy krok w kierunku wyniszczenia narodu polskiego
Hitler poinstruował swoich generałów przed inwazją, aby nie okazywali litości Polakom. Oficjalna niemiecka polityka zakładała wyniszczenie przez głód i choroby 85 proc. ludności polskiej do lat 50. XX wieku

Prof. Robert TRABA
W poszukiwaniu „przenośnej ojczyzny”. Polacy w wielokulturowym Berlinie
Dzisiaj, z perspektywy czasu olimpiada 1936 roku (6 medali Polaków), sukcesy artystyczne Poli Negri czy Jana Kiepury jawią się jako gorzka, niezrozumiała ironia historii. Wówczas łudzono się jeszcze, że scenariusze rozwoju sytuacji politycznej mogą mieć jeszcze alternatywne rozwiązania. Łudzili się także „berlińscy Polacy”.

Michał KŁOSOWSKI
Na trzy miliony gości z Ukrainy czas spojrzeć rozsądnie, z sympatią
To Polska jest pierwszym krajem Zachodu, do którego docierają i w którym się zatrzymują. A my wciąż nie mamy pomysłu, co z tym zrobić, jak się komunikować i jak szukać porozumienia. Wyobraźmy sobie incydent na tle rasistowskim czy narodowym, zajście, w którym Ukraińcy ucierpią ze strony Polaków. Sprawnie działająca machina rosyjskiej dezinformacji może wychwycić i wykorzystać taką sytuację, by wprowadzić zamęt. Jak temu przeciwdziałać?

Andrzej DUDA
Każdy, kto głosi, sieje i podsyca antysemityzm, depcze po grobie rodziny Ulmów
Każdy, kto głosi i sieje nienawiść między narodami, każdy, kto głosi, sieje i podsyca antysemityzm, depcze po grobie rodziny Ulmów, depcze po ich pamięci, po tym, co oni jako Polacy poświęcili, oddając życie za godność, uczciwość, sprawiedliwość i elementarny szacunek należny każdemu człowiekowi.

Andrzej GRZYB
"Polski eurodeputowany do Polaków w Londynie
„Zachęcam Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego z uprawnień wyborczych korzystali i wyrazili swoje stanowisko wobec propozycji premiera Camerona”.