#RozmowyNajważniejsze. Polonia musi mobilizować państwa na rzecz wsparcia dla Polski i Ukraińców

#RozmowyNajważniejsze.
Polonia musi mobilizować państwa na rzecz wsparcia dla Polski i Ukraińców

Photo of Jan DZIEDZICZAK

Jan DZIEDZICZAK

W latach 2015–2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, od 2019 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autora

Michałem KŁOSOWSKI rozmawia z Janem DZIEDZICZAKIEM o roli Polonii w czasie wojny na Ukrainie. Minister wymienia trzy płaszczyzny, na których Polacy za granicami mogą wspierać Polskę i Ukraińców: lobbowanie na rzecz bezpieczeństwa Polski, zbieranie środków materialnych i dbanie o prawdę opowiadaną o Polsce.

.Jan DZIEDZICZAK, pełnomocnik ds. Polonii i Polaków za Granicą, wskazał że Polonia powinna być aktywna w czasie wojny na Ukrainie. Przede wszystkim Polacy za granicami mogą mobilizować rządy państw do nakładania sankcji na Rosję oraz do wysyłania wojska na wschodnią granicę Polski. Minister podkreślił także, jak ważnym jest, aby Polacy opowiadali o fenomenie przyjęcia Ukraińców w Polsce, gdzie 85% uchodźców znalazło schronienie u osób prywatnych.

– Zajęliśmy się każdym z 3 milionów uchodźców. Zrobiliśmy to sami, bez niczyjej pomocy. Jesteśmy z tego dumni. Warto, żeby ten piękny obraz Polski zobaczył cały świat – powiedział w #RozmowyNajważniejsze Jan DZIEDZICZAK.

Rozmawia: Michał KŁOSOWSKI

„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o wizerunku Polski: o tym, jak go budować, wzmacniać i promować.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 maja 2022