Jens STOLTENBERG – Putin przygotowuje się na bardziej zaostrzoną wojnę
Jest wtorek, 14. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła podpisana przez prezydenta
Prezydent Andrzej DUDA podpisał nowelę, która ma zminimalizować wzrost cen ciepła. Teraz stawki nałożone na odbiorców nie mogą być wyższe niż 40 procent w stosunku do cen, które obowiązywały 30 września ubiegłego roku. Mechanizm ma być stosowany od 1 lutego do 31 grudnia bieżącego roku. Ustawa przewiduje, że różnicę w kosztach pokryją przedsiębiorstwa energetyczne.
Na rekompensaty dla wytwórców ciepła, a także na dodatki dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych – zgodnie z ustawą z września 2022 roku – już przeznaczono 10 mld zł. Uchwalona przez prezydenta Andrzeja DUDĘ nowela podnosi tę kwotę do 14,5 mld zł.
Jens STOLTENBERG: Putin przygotowuje się na jeszcze bardziej zaostrzoną wojnę
W Brukseli – w kwaterze głównej NATO – rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ministrów obrony. Przed rozpoczęciem rozmów sekretarz generalny NATO – Jens STOLTENBERG – wskazał, że właśnie mija rok „potwornej wojny na Ukrainie; inwazji ze strony Rosji. Nie widzimy tego, aby Putin przygotowywał się do zawarcia pokoju. Jest wręcz odwrotnie. On przygotowuje się na jeszcze bardziej zaostrzoną wojnę, nowe ofensywy i nowe ataki”.
Jens STOLTENBERG wskazał, że podczas posiedzenia ministrowie obrony zamierzają „ustalać nowe, długoterminowe wytyczne dla naszych planów obronnościowych”. Omówione mają zostać kwestie ochrony infrastruktury krytycznej, w tym podwodnej. Stoltenberg zwrócił uwagę, że jest to bardzo ważne; a jako przykład podał gazociągi Nord Stream. Podczas spotkania ministrów obrony NATO, polską delegację reprezentuje minister Mariusz BŁASZCZAK.
Prezydent Iranu z wizytą w Pekinie
Prezydent Iranu Ebrahim RAISI przybył we wtorek do Pekinu, gdzie ma się spotkać z przywódcą Chin Xi JINPINGIEM. Wizyta ma potrwać trzy dni. Jest to pierwsza wizyta irańskiego prezydenta w Chinach od 20 lat. Ebrahim Raisi przyjechał do Pekinu, w celu wzmocnienia dwustronnych relacji gospodarczych. „Chiny i Iran łączy tradycyjna przyjaźń, a konsolidacja i rozwój relacji chińsko-irańskich jest strategicznym wyborem obu stron” – powiedział w poniedziałek rzecznik MSZ w Pekinie Wang WENBIN. Jak wskazała agencja AFP, Iran uważany jest za jednego z nielicznych pozostałych sojuszników Rosji, którzy wspierają inwazję na Ukrainę. Z kolei Pekin nigdy nie potępił rosyjskiej inwazji.
Zarówno Pekin, jak i Iran uważani są za przeciwników międzynarodowego ładu. Dodatkowo mierzą się z amerykańskimi sankcjami oraz utrzymują relacje z Rosją. Prezydentowi Raisiemu towarzyszy w podróży szef banku centralnego i wysocy rangą urzędnicy do spraw gospodarki, handlu, a także ds. ropy naftowej.
🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”
Piotr ARAK: Czy rok 2023 będzie lepszy dla naszych portfeli?
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA