Wydanie 487 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 487 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo,

Ogromny dorobek polskiej kultury odegrał w historii kraju trudną do przecenienia rolę. W czasach rozbiorów polska literatura była przekaźnikiem tożsamości i wartości, później stanowiła element scalający i konstruujący polską państwowość. W latach powojennych zaś zwłaszcza literatura potrafiła być elementem buntu i innego horyzontu świata: odniesienia do Antyku i historii Europy umiejscawiały Polskę w szerszej rzeczywistości.

W najbliższym numerze tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” tym właśnie fenomenom postanowiliśmy się przyjrzeć. Towarzyszy nam w tym zaś Zbigniew HERBERT i Pan Cogito, pojawiają się jednak także inne postaci, zwłaszcza dziś mogące stanowić wzór. Bardzo serdecznie polecam Państwu zwłaszcza lekturę artykułu Krzysztofa ZANUSSIEGO oraz tekst Anny DRUŚ. Ponadto chciałbym zwrócić Państwa uwagę na niezwykle interesujący esej prof. Krzysztofa PAWŁOWSKIEGO o pakcie społecznym dla dobra Polski. To bardzo konkretny pomysł, który może pomóc na lepsze zmienić język debaty publicznej w naszym kraju

Zapraszam do lektury!Michał KŁOSOWSKI,
Zastępca Redaktora Naczelnego


Krzysztof ZANUSSI
Myśl o śmierci pozwala lepiej docenić życie 

Krzysztof ZANUSSI: Myśl o śmierci pozwala lepiej docenić życie

Kolbe należy do tego odłamu świętych Pańskich, który wyrażał się w działaniu. Budował, zakładał, wydawał media i wierzył w ich siłę.


Wiesław KOT
„Bądź wierny. Idź”. 
25 lat temu zmarł Zbigniew Herbert 

Wiesław KOT: „Bądź wierny. Idź”. 25 lat temu zmarł Zbigniew Herbert

Czym jest historia, w której tkwimy? To orgia panoszącej się nieprawości. A przecież zawsze znajdzie się garstka sprawiedliwych, którzy w tej zawierusze przechowają podstawowe wartości. Chodzi o to, by znaleźć się w tym gronie – powtarzał Zbigniew Herbert, jeden z największych poetów polskich i europejskich. 28 lipca 2023 r. mija 25 lat od jego śmierci – pisze Wiesław KOT.


Michał KŁOSOWSKI
Herbert. Plemienność i zawłaszczenie 

Michał KŁOSOWSKI: Herbert. Plemienność i zawłaszczenie

Zawłaszczanie Herberta trwa w najlepsze. Również rocznica jego śmierci stała się okazją, aby każdy, kto miał taką potrzebę, uszczknął odrobinę jego wielkości dla siebie. Ci, którzy z powodu pochodzenia czują się w Polsce obywatelami drugiej kategorii, mogą powiedzieć, że był z ich krwi. Ci, którzy potrzebują narodowo-wyzwoleńczej narracji, z herbertowskiego mitu biorą dla siebie jego niezłomną postawę wobec komunistów. A ci, którzy poszukują, zgrzytają zębami.


Michał KOSIOREK
Zbigniew Herbert. Poeta na czas niepokoju 

Michał KOSIOREK: Zbigniew Herbert. Poeta na czas niepokoju

W czasach polityczności totalnej sztuka jak nigdy wcześniej staje się jednocześnie podmiotem i narzędziem polityki – pisze Michał KOSIOREK.


Anna DRUŚ
Ks. Franciszek Blachnicki kawalerem Orderu Orła Białego 

Anna DRUŚ: Ks. Franciszek Blachnicki kawalerem Orderu Orła Białego

Ks. Blachnicki obudował pomysł żywą duchowością Maryjną, czyniąc z Matki Jezusa duchową Opiekunkę nowego dzieła – pisze Anna DRUŚ. 


Nr 55. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Nr 55. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei

Miesięcznik “Wszystko co Najważniejsze” nr 55 z tekstami filozofów, naukowców, polityków, strategów i artystów.


Francesco MORABITO
Warszawa – miasto, które zdobyło moje serce 

Francesco MORABITO: Warszawa – miasto, które zdobyło moje serce

Polacy to wspaniały naród dumnych ludzi, chętnych do działania i zadziwiania świata. Jestem przekonany, że w nadchodzących latach Polska będzie nadal się rozwijać. Swoją przyszłość widzę w Warszawie – mieście, które jest świadectwem niezwykłej duszy tego kraju – pisze Francesco MORABITO, popularny włoski youtuber, który w mediach społecznościowych walczy ze stereotypami dotyczącymi Polski.


Jan ŚLIWA
Polska i historycy. 
Jeśli nie opowiemy swojej historii, inni zrobią to za nas 

Jan ŚLIWA: Polska i historycy. Jeśli nie opowiemy swojej historii, inni zrobią to za nas

W przekazie popularnym historia Polski podczas II wojny światowej i tuż po niej redukuje się do dwóch pojęć: Jedwabne i Kielce. Mamy do czynienia z brudną wojną propagandową.


Prof. Krzysztof SZWAGRZYK
Jesteśmy winni pamięć i pochówek ofiarom nierozliczonych zbrodni 

Prof. Krzysztof SZWAGRZYK: Jesteśmy winni pamięć i pochówek ofiarom nierozliczonych zbrodni

Akceptując zastaną rzeczywistość, nie próbując odnaleźć i pochować osób pomordowanych przed laty, przyczynilibyśmy się do triumfu sprawców, do wymazania ofiar z naszej świadomości.


Nathaniel GARSTECKA
Trzy Dni Chwały – druga rewolucja francuska 

Nathaniel GARSTECKA: Trzy Dni Chwały – druga rewolucja francuska

Rewolucja lipcowa, która trwała od 27 do 29 lipca 1830 r., znana jako Trzy Dni Chwały, doprowadziła do upadku restauracji i ustanowienia monarchii lipcowej.


Prof. Tomasz GĄSOWSKI
Ignacy Jan Paderewski – korespondencja młodości mistrza 

Prof. Tomasz GĄSOWSKI: Ignacy Jan Paderewski - korespondencja młodości mistrza

Lektura korespondencji Ignacego Jana Paderewskiego z ojcem i Heleną Górską pozwala nam wejść w klimat i koloryt epoki kształtującego muzyka i przyszłego prezydenta RP.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2023 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2023

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
UE, Ameryka Łacińska i Karaiby. 
Spotkanie po latach 

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: UE, Ameryka Łacińska i Karaiby. Spotkanie po latach

W relacjach pomiędzy naszymi regionami uwarunkowania historyczne odgrywają ogromną rolę. Nie przepracowaliśmy jeszcze tych bolesnych doświadczeń, co wciąż rodzi poczucie krzywdy, a także zachęca do upominania się o sprawiedliwość – często rozumianą nie tylko jako formalne przeprosiny, ale jako reparacje o konkretnym wymiarze finansowym – pisze prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK.



STRATEGIE


Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI
Apel o pakt społeczny – patriotyzm przyszłości 

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: Apel o pakt społeczny – patriotyzm przyszłości

Najbardziej znany pakt społeczny to przykład irlandzki z 1987 r. (Programme for National Recovery), który okazał się skuteczny. Proponuję podobne rozwiązanie dla Polski – pisze prof. Krzysztof PAWŁOWSKI. 


Prof. Jacek KORONACKI: Średniowiecze, Kartezjusz i sztuczna inteligencja

Prof. Jacek KORONACKI
Średniowiecze, Kartezjusz i sztuczna inteligencja 

Prof. Suzanne HULSCHER, Annick de VRIES i Victor TOOM: Niezbędny jest uczciwy podział kosztów klimatycznych

Prof. Suzanne HULSCHER, Annick de VRIES i Victor TOOM
Niezbędny jest uczciwy podział kosztów klimatycznych 

Mateusz MORAWIECKI, Petr FIALA, Eduard HEGER: Wolny świat musi trzymać wspólny kurs w kwestii Ukrainy

Mateusz MORAWIECKI, Petr FIALA, Eduard HEGER
Wolny świat musi trzymać wspólny kurs w kwestii Ukrainy 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Andrzej KISIELEWICZ
Bajki o sztucznej inteligencji i prawdziwe zagrożenia 

Prof. Andrzej KISIELEWICZ: Bajki o sztucznej inteligencji i prawdziwe zagrożenia

ChatGPT nie myśli, nie wnioskuje, niczego nie rozumie i nie jest żadną „sztuczną inteligencją”, o ile termin ten rozumiemy zgodnie z ideami ojców dziedziny artificial intelligence jako „autonomiczny program myślący na podobieństwo człowieka”.


Prof. Jacek KORONACKI: Glosa do artykułu prof. Andrzeja Kisielewicza  „Bajki o sztucznej inteligencji i prawdziwe zagrożenia”

Prof. Jacek KORONACKI
Glosa do artykułu prof. Andrzeja Kisielewicza „Bajki o sztucznej inteligencji i prawdziwe zagrożenia” 

Jean-Paul OURY: Czy wyliczyłeś już swój ślad węglowy?

Jean-Paul OURY
Czy wyliczyłeś już swój ślad węglowy? 



POLSKA WŁAŚNIE


Krzysztof SZUJECKI
Gest Kozakiewicza. 
Sport i polityka 

Krzysztof SZUJECKI: Gest Kozakiewicza. Sport i polityka

Władysław Kozakiewicz, jeden z najwybitniejszych w historii polskich tyczkarzy, któremu kontuzja odebrała szansę na wysoką pozycję na olimpiadzie w Montrealu w 1976 r., pojechał na igrzyska olimpijskie do Moskwy w roli faworyta. I nie zawiódł kibiców w kraju, sięgając po złoto, ale dla poprawy samopoczucia Polaków zrobił o wiele więcej. Właśnie mijają 43 lata od pokazania Wielkiemu Bratu z Moskwy tzw. „gestu Kozakiewicza”.


Tomasz PYTKO
Deweloperskie Eldorado w centrum Krakowa 

Tomasz PYTKO: Deweloperskie Eldorado w centrum Krakowa

W sprawie opuszczonego przez kliniki uniwersyteckie terenu papier przyjął wszystko, minęły kolejne lata, powoli dobiega końca kadencja samorządowa, a temat nadal rodzi podstawowe pytania – co dalej i kiedy. Staje się też koszmarem ekipy urzędującego od kilku kadencji w Krakowie Jacka Majchrowskiego.


Maciej FIJAK
„Wspólnie dla Miasta”. Czy w Krakowie uda się zmienić priorytety? 

Maciej FIJAK: „Wspólnie dla Miasta”. Czy w Krakowie uda się zmienić priorytety?

Rok spotkań i warsztatów, ponad 50 osób zaangażowanych w liczne dyskusje i wreszcie efekt: 21 tez miejskich, 150 propozycji na lepsze miasto i inauguracja bardzo krakowskiego projektu, do którego każdy może dołączyć. Mowa o Koalicji Ruchów Krakowskich – „Wspólnie dla Miasta”. „Kraków się zmienia, zmieniają się także wyzwania przed nim stojące. Czas zmienić priorytety, które wytyczają drogę rozwoju i zarządzania naszym miastem” – można przeczytać w raporcie.



KSIĘGARNIA


Radosław BUDZYŃSKI
Gustaw Manteuffel (1832–1916). 
Historyk z Inflant Polskich 

Radosław BUDZYŃSKI:  Gustaw Manteuffel (1832–1916). Historyk z Inflant Polskich

Kim był Gustaw Manteuffel? Historykiem czy bajkopisarzem? Czy był wyniosłym arystokratą a może demokratą? – pisze Radosław BUDZYŃSKI.


Krzysztof PAŁYS OP: Ludzie ósmego dnia. Autostopem do Matki Teresy

Krzysztof PAŁYS OP
Ludzie ósmego dnia. Autostopem do Matki Teresy 

François-René de CHATEAUBRIAND: O rewolucji, wolności i władzy

François-René de CHATEAUBRIAND
O rewolucji, wolności i władzy 

Louis de BONALD: Rozważania o rewolucji francuskiej

Louis de BONALD
Rozważania o rewolucji francuskiej 

Joanna KARBARZ-WILIŃSKA, Bartosz JANUSZEWSKI: Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia

Joanna KARBARZ-WILIŃSKA, Bartosz JANUSZEWSKI
Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia 


MULTILANGUAGE


Nathaniel GARSTECKA: La Pologne, nouvelle terre d’immigration des Français 

Nathaniel GARSTECKA: La Pologne, nouvelle terre d’immigration des Français

Francesco MORABITO: Vivere a Varsavia – la città che mi ha conquistato il cuore 

Francesco MORABITO: Vivere a Varsavia - la città che mi ha conquistato il cuore

WIDEO


Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Dokąd zmierza Unia Europejska? |  Wszystko Co Najważniejsze
 


PÉPITES


Czy Paryż jest przygotowany na Igrzyska Olimpijskie? 
Pytanie na rok przed

Czy Paryż jest przygotowany na Igrzyska Olimpijskie? Pytanie na rok przed

Do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu został równo rok. Większość z prac nad budową lub przystosowaniem obiektów sportowych została zakończona bądź jest w fazie końcowej. Wszystkie obiekty muszą zostać ukończone do 31 grudnia 2023r. 


Naturalna oliwa z oliwek oddala Alzheimera, zwiększa zdolności poznawcze, wspiera serce

Naturalna oliwa z oliwek oddala Alzheimera, zwiększa zdolności poznawcze, wspiera serce

Amb. Dariusz Pawłoś o tragicznym poziomie wiedzy młodych Niemców o zbrodniach II wojny światowej

Amb. Dariusz Pawłoś o tragicznym poziomie wiedzy młodych Niemców o zbrodniach II wojny światowej

Wielka Brytania pozwala niektórym oligarchom wydawać setki tysięcy dolarów z zamrożonych kont – „New York Times”

Wielka Brytania pozwala niektórym oligarchom wydawać setki tysięcy dolarów z zamrożonych kont – „New York Times”

Marian Turski odznaczony medalem „Za mądrość obywatelską”

Marian Turski odznaczony medalem „Za mądrość obywatelską”

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 lipca 2023