Wydanie 487 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 487 Wszystko co Najważniejsze

Ogromny dorobek polskiej kultury odegrał w historii kraju trudną do przecenienia rolę. W czasach rozbiorów polska literatura była przekaźnikiem tożsamości i wartości, później stanowiła element scalający i konstruujący polską państwowość. W latach powojennych zaś zwłaszcza literatura potrafiła być elementem buntu i innego horyzontu świata: odniesienia do Antyku i historii Europy umiejscawiały Polskę w szerszej rzeczywistości.

Wiesław KOT: „Bądź wierny. Idź”. 25 lat temu zmarł Zbigniew Herbert
Wiesław KOT

Wiesław KOT

„Bądź wierny. Idź”. 25 lat temu zmarł Zbigniew Herbert

Czym jest historia, w której tkwimy? To orgia panoszącej się nieprawości. A przecież zawsze znajdzie się garstka sprawiedliwych, którzy w tej zawierusze przechowają podstawowe wartości. Chodzi o to, by znaleźć się w tym gronie – powtarzał Zbigniew Herbert, jeden z największych poetów polskich i europejskich. 28 lipca 2023 r. mija 25 lat od jego śmierci – pisze Wiesław KOT

Prof. Wojciech KUDYBA: Polsko-czeskie rekonstrukcje kanonu
Prof. Wojciech KUDYBA

Prof. Wojciech KUDYBA

Polsko-czeskie rekonstrukcje kanonu

Istnieje problem spychania na margines świadomości literackiej tych dzieł, które ujawniają głębokie zanurzenie w chrześcijaństwo.

Prof. Wojciech KUDYBA: Czytać, aby lepiej być
Prof. Wojciech KUDYBA

Prof. Wojciech KUDYBA

Czytać, aby lepiej być

Nie łudźmy się: nie widać żadnych szans na poprawę wskaźników czytelnictwa w naszym kraju.

Prof. Wojciech KUDYBA: Przypadek Apolonii R.
Prof. Wojciech KUDYBA

Prof. Wojciech KUDYBA

Przypadek Apolonii R.

Przyznała, że popełniła w życiu wiele błędów, bo człowiek jest głupi i ulega innym, zamiast bronić tego, co ma w środku. Podziękowała za wszystkie moje starania, a jako dowód wdzięczności wręczyła mi Ewangelię św. Marka w tłumaczeniu Czesława Miłosza.

Prof. Andrzej SULIKOWSKI: I co dalej? – pozostaje bez odpowiedzi
Prof. Andrzej SULIKOWSKI

Prof. Andrzej SULIKOWSKI

I co dalej? – pozostaje bez odpowiedzi

Niewątpliwie istnieje w naszym stuleciu potrzeba spisania na nowo „głosów biednych ludzi” (jak to zjawisko nazwał niegdyś Czesław Miłosz). Dzieje się to wszystko na naszych oczach – pisze prof. Andrzej SULIKOWSKI W naszym wielomilionowym społeczeństwie z każdym dziesięcioleciem przybywa sporo osób, którym życie nie oszczędziło ciężkich doświadczeń. Spotykamy ludzi młodych, nawet obdarzonych talentami, a przecież skazanych na egzystencję połowiczną. Właściwie bezrobotnych już po zakończeniu szkół czy nawet uniwersytetów. Przyrasta liczba samotnych kobiet starających się o utrzymanie rodziny po odejściu męża…