Igor LIPIŃSKI: "Moja Muzyka (5). Ignacy Jan Paderewski. Pasja"

"Moja Muzyka (5). Ignacy Jan Paderewski. Pasja"

Photo of Igor LIPIŃSKI

Igor LIPIŃSKI

Mieszkający w USA pianista polskiego pochodzenia. Ukończył studia Master of Music z fortepianu i literatury w Eastman School of Music na University of Rochester w Nowym Jorku. Jego amerykański debiut z Orkiestrą Buffalo Philharmonic transmitowało National Public Radio, zaś PBS – zwycięski występ podczas nowojorskiego Festiwalu na Broadwayu. Jest asystentem na Wydziale Fortepianu Northwestern University w Evanston, Illinois.

Ryc.: Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Dla 28-letniego Paderewskiego naturalnym etapem w jego muzycznej karierze było napisanie koncertu na fortepian i orkiestrę. Wszyscy wielcy pianiści epoki pisali wirtuozowskie koncerty: od Rubinsteina po Busoniego i Rachmaninowa. Paderewski swój koncert napisał w 1888 roku w Wiedniu podczas studiów u Teodora Leszetyckiego. Słychać w nim szaleńczą młodość, może wręcz wdzięczną naiwność, ale nigdy małostkowość czy muzyczną ignorancję. Od początku do końca przepełniony pasją: z wirtuozowską kadencją dla pianisty, wzruszającym dialogiem pomiędzy fortepianem a sekcją skrzypiec czy przesiąkniętym folklorem tańcem.

Uwielbiam grać ten koncert w Stanach, nie tylko z powodów artystycznych, ale również z racji możliwości rozmowy o samym Paderewskim. I nie tylko o Paderewskim – wybitnym pianiście, którego pokochała cała Ameryka, ale przede wszystkim o Paderewskim – zasłużonym mężu stanu, któremu wdzięczni jesteśmy my – Polacy.

 Igor Lipiński

Transmisja koncertu Igora Lipińskiego z Buffalo Philharmonic Orchestra pod batutą JoAnn Falletta w radiu National Public Radio’s „Performance Today” w Nowym Jorku:

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 stycznia 2014