Rzym. Dziesięć pomysłów. Październik 2019
OD REDAKCJI: Zapraszamy do podróży po duchowej stolicy Starego Kontynentu, gdzie nie brak wielkich wydarzeń kultury i wspaniałych pomników historii.
Festa del Cinema di Roma (XIV Festiwal Filmowy)
Czternasta edycja Festiwalu Filmowego w Rzymie odbędzie się w dniach 17–27 października 2019 r. Główne pokazy odbędą się w Auditorium Parco della Musica, budynku zaprojektowanym przez wielkiego włoskiego architekta Renza Piano. Oprócz filmów będzie można obejrzeć wystawy, a ponadto wziąć udział w licznych spotkaniach, konferencjach i debatach. Jak zwykle rozwinięty zostanie jeden z największych czerwonych dywanów na świecie. Festiwal otworzy film Edwarda Nortona „Motherless Brooklyn”. „Włoskie kino wywarło ogromny wpływ na ukształtowanie mnie jako filmowca, dlatego otwarcie festiwalu w Rzymie moim filmem jest dla mnie spełnieniem marzeń. To naprawdę wielki zaszczyt i jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Wierzę, że chociaż pokazuję amerykańską epopeję osadzoną w Nowym Jorku, to włoska publiczność rozpozna w tym zbiorowym portrecie także echa własnych doświadczeń” – powiedział Norton.
Auditorium Parco della Musica, Viale Pietro de Coubertin,
Bilety na stronie https://www.romacinemafest.it/biglietteria-generale/
Autobus linie: 910 Termini/Piazza Mancini, 53 Piazza Mancini/Piazza San Silvestro, 982 V.le XVII Olimpiade/Stazione Quattro Venti, 168 L.go Maresciallo Diaz/Stazione Tiburtina
Tramwaj linia 2 P.le Flaminio/Piazza Mancini
Metro linia A do stacji Flaminio, potem tramwaj 2
Ferrovia Roma-Nord, do stacji Piazza Euclide
2. Canova. Eterna bellezza (Canova. Wieczne piękno)
Najpiękniejsze i najważniejsze dzieła rzeźbiarza z Possagno. Antonio Canova to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli klasycyzmu. Tworzył głównie w Rzymie. Wykonał wiele dzieł na zamówienie Napoleona I. W zbiorach polskich znajdują się: posąg Henryka Lubomirskiego jako Amora w pałacu w Łańcucie oraz popiersie Napoleona Bonaparte w krakowskim Europeum. Na wystawie w Palazzo Braschi zebrano 170 prac z całego świata, nie tylko z muzeów, ale i kolekcji prywatnych. 13 sal wystawowych oświetlonych jest światłem imitującym blask pochodni, które witały gości w atelier artysty na Via delle Colonnette. Wystawa zaczyna się 8 października.
Museo di Roma, Palazzo Braschi, wejście od Piazza Navona 2 i od Piazza San Pantaleo 10,
codziennie 10.00–19.00 (ostatnie wejście 18.00)
Autobus: linia 64, przystanek Piazza Navona
3. Impressionisti segreti (Sekrety impresjonistów)
Ponad 50 prac takich artystów, jak Monet, Renoir, Cézanne, Pissarro, Sisley, Caillebotte, Morisot, Gonzales, Gauguin, Signac, prezentowanych jest we wspaniałych salach na pierwszym piętrze Palazzo Bonaparte, należących niegdyś do matki Napoleona I, Letycji Bonaparte. Po raz pierwszy otwarto je dla publiczności właśnie teraz, na potrzeby tej wystawy.
Palazzo Bonaparte, Piazza Venezia 5, 6 października 2019 – 8 marca 2020
poniedziałek – piątek 9.00–19.00, sobota – niedziela 9.00–21.00 (ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem kas)
Metro: Linia B – stacja Colosseo
Autobus: linie 46, 60, 63, 70, 81, 83, 87, 780
4. Carlo Gianferro. Cittadini del mare (Carlo Gianferro. Mieszkańcy morza)
Gianferro tworzy niezwykłe fotografie ludzi w ich zwykłym otoczeniu. To portrety psychologiczne, tworzące wciągające historie i opowieści. Tym razem Gianferro pokazuje prace, które powstały podczas czterech podróży nad Morze Śródziemne, w obszarach chronionych: Chorwacja – Telašćica, Francja – Cap Roux, Grecja – Zante i Włochy – Wyspy Egadzkie. Fotografował rybaków, ich pracę i relacje ze środowiskiem i rodziną.
Museo di Roma in Trastevere, 3–20 października, Piazza di S. Egidio, 1b, poniedziałek nieczynne, wtorek – niedziela 10.00–20.00 (ostatnie wejście 19.00)
Autobus: linia H (przystanek Sonnino/S. Gallicano)
5. Il Gattopardo 1959–2019 (Lampart 1959–2019)
W 1959 roku Giuseppe Tomasi di Lampedusa został nagrodzony Nagrodą Stregi za powieść „Il Gattopardo”. Książka, początkowo odrzucona przez wielu wydawców, została opublikowana dopiero po śmierci autora. Jedyną oficyną, która uwierzyła w projekt, było wydawnictwo Feltrinelli. Dzisiaj, sześćdziesiąt lat po przyznaniu Lampedusie tej prestiżowej nagrody, Casa del Cinema upamiętnia powieść oraz jej późniejszą filmową adaptację Luchino Viscontiego. Wystawa ze zdjęciami fotografa z Palermo Nicoli Scafidiego.
Casa del Cinema, do 13 października 2019 roku, Largo Marcello Mastroianni 1 (wejście od Piazzale del Brasile), poniedziałek – piątek, 15.00–19.00, sobota – niedziela 10.00–13.00 i 15.00–19.00
Autobus: linie 490, 491, 495, C3, 88, 95, 116
Metro: linia A, stacja Spagna, Barberini, Villa Borghese, Flaminio, Piazza del Popolo
6. Il mito immortale di Carthago (Nieśmiertelny mit Kartaginy)
Spotkanie dwóch cywilizacji – rzymskiej i punickiej – oraz dwóch miast – Rzymu i Kartaginy. Współczesna historiografia koncentruje się przeważnie na wojnach punickich i postaci Hannibala, ale badania archeologiczne pokazują znacznie bardziej złożone relacje między dwiema metropoliami, nawiązującymi czasem między sobą dialog i stosunki handlowe o szczególnym znaczeniu. Wystawa pokazuje chronologicznie dzieje Kartaginy, prezentując liczne dokumenty, artefakty, stanowiska archeologiczne. Ciekawe instalacje multimedialne przenoszą zwiedzających w środek starożytnego świata.
Parco archeologico del Colosseo (Park archeologiczny Koloseum), Foro Romano, Piazza del Colosseo
Czynne: 8.30 – 18.30 (1–26 października); 8.30 – 16.30 (27 października – 31 grudnia), ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem kas.
Metro – Linia B, stacja Colosseo
Autobus – linie 51, 75, 81, 85, 87, 118
Tramwaj – nr 3
7. At home. Progetti per l’abitare contemporaneo (W domu. Projekty dla nowoczesnego życia)
MAXXI Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku
Via Guido Reni, 4/A
Wtorek – piątek 11.00 – 19.00, sobota 11.00 – 22.00, niedziela 11.00 – 19.00
(ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem kas)
Metro – linia A do stacji Flaminio, a potem tramwaj 2 do przystanku Apollodoro
Autobus – linia 53 (przystanek De Coubertin/Palazzetto dello sport), 168 (przystanek MAXXI – Reni/Flaminia), 280 (terminal Mancini), 910 (przystanek Reni/Flaminia)
Museum Express (terminal MAXXI)
8. Trasa koncertowa Achille Lauro – Rolls Royce Tour
Hiphopowy muzyk Achille Lauro po udziale w 69. Festiwalu San Remo z piosenką „Rolls Royce” nagrał album i ruszył w trasę koncertową po Italii. Jego koncerty to niesamowity pokaz, którego jest mistrzem ceremonii. Dopracowane szczegóły – światła, scenografia i kostiumy plus piosenki z ostatniej płyty – składają się na wyjątkowe wydarzenie. Wraz z Lauro wystąpią Boss Doms, Nicola Iazzi, Mattia Tedesco i Marco Lanciotti.
Atlantico, via dell’Oceano Atlantico 271/d, 5 października 21.00
Metro – linia B, stacja EUR FERMI
Autobus – linia 706 (kierunek Rotellini), 705 (kierunek Piermarini)
9. Wieczór z muzyką baroku
W imponujących wnętrzach Biblioteki Angelica można posłuchać muzyki mistrzów baroku. Biblioteka Angelica przechowuje około 180 000 rękopisów (wśród nich Kodeks Angelicus). Została założona w 1604 roku, należała do augustyńskiego klasztoru. Jako druga biblioteka we Włoszech została otwarta dla publiczności (w 1609 roku). Koncerty muzyki klasycznej we wnętrzach biblioteki nabierają dodatkowego wymiaru. Händel, Bach, Vivaldi, Telemann, Gluck, najwybitniejsi twórcy epoki baroku, zabierają słuchaczy w podróż przez muzyczne arcydzieła pełne religijnego ducha.
W programie m.in. Dietrich Buxtehude, Mottetto Singet dem Herrn, Antonio Vivaldi, Domine Deus (Gloria RV 588), Johann Sebastian Bach, Aria dalla terza Suite, Corale Gesù Gioia dalla cantata BWV 147, Benedetto Marcello, Concerto per oboe ed archi, Georg Friedrich Händel, Rinaldo – Aria Lascia ch’io pianga.
Biblioteca Angelica, Piazza Sant’Agostino 8, 9 października 20.00
autobus – linie: 30, 40, 46, 62, 63, 64, 70, 81, 87, 492, 628
metro – linia A, stacja Barberini
10. Polska wyspa – kościół św. Stanisława
Kardynał Hozjusz zabiegał u papieża Grzegorza XIII o możliwość przydzielenia kościoła dla przebywających w Wiecznym Mieście polskich pielgrzymów. 15 października 1578 roku sprawa została pomyślnie rozpatrzona i papież wydał bullę, przyznając Polakom średniowieczny kościół San Salvatore przy ulicy Botteghe Oscure. Świątynia była jednak w tak złym stanie, że rozebrano ją i na jej miejscu wzniesiono nowy kościół pod wezwaniem św. Stanisława. Powstało przy nim hospicjum wspierające polskich pielgrzymów i studentów. W kościele świętowano wielkie zwycięstwa Rzeczypospolitej, m.in. w 1657 roku papież Aleksander VII odprawił mszę dziękczynną po zakończeniu potopu szwedzkiego, a w 1683 roku Innocenty XI dziękował za zwycięstwo Sobieskiego pod Wiedniem. W 1945 roku modlili się tu żołnierze Andersa. Mimo że kościół był kilkakrotnie obrabowany w okresie wojen napoleońskich oraz przejęty przez poselstwo rosyjskie, w jego skarbcu nadal znajduje się kilka cennych przedmiotów, m.in.: relikwiarz św. Stanisława, dar bpa Załuskiego z 1754 roku; monstrancja ofiarowana przez księcia Stanisława Poniatowskiego; trzy manipularze, wykonane z materiału pochodzącego z namiotu wielkiego wezyra i ofiarowane przez Jana III Sobieskiego bazylice w Loreto, po II wojnie światowej przekazane ówczesnemu rektorowi kościoła biskupowi Władysławowi Rubinowi.
Obrazy: Quo vadis Jana Styki, Diogenes tłukący kubek Henryka Siemiradzkiego, portrety Jana Kazimierza, Stanisława Hozjusza, Jana III Sobieskiego, Marii Kazimiery Sobieskiej, Stanisława Augusta Poniatowskiego, Benedykta XIV i Piusa VI.
Chiesa di San Stanislao V.M., via delle Botteghe Oscure 15,
metro – linia A, stacja Plebiscito
autobus – linia 64, przystanek Plebiscito
Magdalena Łysiak