Popołudniowe Espresso: "Rosja nie osiągnęła celów wojennych"

"Rosja nie osiągnęła celów wojennych"

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś poniedziałek, 25 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Emmanuel Macron wygrywa wybory we Francji

Prezydent Emmanuel MACRON wygrywa wybory we Francji, pokonując Marine Le Pen i zapewniając sobie drugą kadencję. Le PEN przyznała się do porażki, ale obiecała kontynuować walkę. – Nigdy nie opuszczę Francuzów – powiedziała do zwolenników skandujących “Marine! Marine!”. Emmanuel MACRON uzyskał 58% głosów. – Nie będziemy psuć zwycięstwa (…), ale Zgromadzenie Narodowe (Le Pen) ma najwyższy wynik w historii – powiedział telewizji BFM minister zdrowia Olivier VERAN. – Polityka rządu będzie kontynuowana, ponieważ prezydent został ponownie wybrany. Ale usłyszeliśmy również przesłanie narodu francuskiego – dodał. Pierwszym poważnym wyzwaniem Emmanuela Macrona będą wybory parlamentarne w czerwcu. Ankieterzy Ifop, Elabe, OpinionWay i Ipsos przewidywali, że zwycięstwo Macrona wyniesie 57,6-58,2%. Macron dołączy do małego klubu, tylko dwóm francuskim prezydentom przed nim udało się zapewnić sobie drugą kadencję. Ale margines zwycięstwa jest mniejszy niż wtedy, gdy po raz pierwszy pokonał Le Pen w 2017 roku. Rozczarowanie jego polityką znalazło odzwierciedlenie w danych dotyczących frekwencji wyborczej. Główne francuskie instytuty badania opinii publicznej stwierdziły, że odsetek osób wstrzymujących się od głosu wyniesie prawdopodobnie około 28%, co stanowi najwyższy wynik od 1969 roku.  

W miniony weekend wybory odbyły się również w Słowenii. Liberalna Partia Ruch Wolności Roberta Goloba zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, zdobywając 35,8 proc. głosów – poinformowała w niedzielę wieczorem agencja Reutera, przytaczając sondaż exit poll. Rządząca dotychczas centroprawicowa Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) uzyskała 22,5 proc. poparcia. 

USA: Rosja nie osiągnęła celów wojennych

Odwiedzający Kijów Sekretarz stanu i sekretarz obrony USA zobowiązali się w poniedziałek do pomocy w zapewnieniu Ukrainie zwycięstwa w walce z Rosją. Wielka Brytania poinformowała zaś, że Moskwa nie osiągnęła jeszcze znaczącego przełomu w swojej ofensywie we wschodniej Ukrainie. Podczas spotkania z Zełenskim, sekretarz stanu USA Antony BLINKEN i sekretarz obrony USA Lloyd AUSTIN powiedzieli, że Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż amunicji o wartości 165 milionów dolarów na potrzeby działań wojennych Ukrainy, a także ponad 300 milionów dolarów na zagraniczne finansowanie wojskowe. – Strategia, którą wprowadziliśmy w życie – masowe wsparcie dla Ukrainy, masowa presja na Rosję, solidarność z ponad 30 krajami zaangażowanymi w te wysiłki – przynosi realne rezultaty – powiedział Blinken dziennikarzom w Polsce dzień po spotkaniu z Zełenskim i innymi ukraińskimi urzędnikami. Według doniesień ukraińskich i rosyjskich, w miarę trwania walk, Rosja uderzyła w głąb Ukrainy, celując w infrastrukturę znajdującą się daleko od linii frontu.

W serii uderzeń na ukraińskie koleje, rosyjski pocisk uderzył w jeden z obiektów w pobliżu Krasnego, na obrzeżach zachodniego Lwowa, w poniedziałek, wywołując pożar. Rosyjskie pociski trafiły również w pięć obiektów kolejowych w środkowej i zachodniej Ukrainie – poinformował szef państwowych Kolei Ukraińskich Ołeksandr Kamyszyn. Rosja zniszczyła także rafinerię ropy naftowej w Krzemieńczuku w środkowej Ukrainie oraz tamtejsze magazyny paliwa – powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji gen. dyw. Igor Konaszenkow.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres miał w poniedziałek udać się do Turcji, a następnie do Moskwy i Kijowa. Zełenski powiedział, że błędem było, iż Guterres odwiedził Rosję przed Ukrainą. – Po co? Żeby przekazać sygnały z Rosji? Czego powinniśmy szukać? – pytał retorycznie w sobotę Zełenski. – Na Prospekcie Kutuzowskim nie ma rozrzuconych trupów – powiedział, odnosząc się do jednej z głównych alei Moskwy.

Wstrząs w kopalni Zofiówka. Nie żyje 6 górników

W sobotę doszło do wstrząsu w kopalni Zofiówka (Jastrzębie-Zdrój). W rejonie wstrząsu przebywało 52 górników; 6 z nich nie żyje. Do wstrząsu doszło około godz. 3.40 w chodniku robót przygotowawczych w pokładzie 412 na poziomie 900 metrów kopalni. Wstrząsowi towarzyszył wyciek metanu, nie doszło jednak do zapalenia ani wybuchu tego gazu. Jastrzębia Spółka Węglowa określiła wstrząs odpowiadał magnitudzie 2,21. 42 górników wydostało się z kopalni; 8 zostało wytransportowanych przez ratowników, którzy nadal próbują dotrzeć do pozostałych 2 górników.

Wstrząs w kopali Zofiówka był drugim zdarzeniem górniczym w ostatnim tygodniu. W środę w kopalni Pniówek (Pawłowice) doszło do wybuchów metanu. W niedzielę poinformowano o 6 ofiarę śmiertelnej. Wciąż nie odnaleziono 7 górników, a 20 jest hospitalizowanych. – Zdarzyła się kolejna katastrofa. Jestem po długiej rozmowie z ekspertami. […] Wyjaśnili mi, że nie ma żadnego związku między tymi dwoma zdarzeniami, to jest zbieg losu. Niestety, w jednym i drugim przypadku w miejscach, w których doszło do katastrof byli ludzie – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki, będąc w poniedziałek w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu zapewnił o wsparciu państwa dla rodzin zmarłych górników. Premier poinformował także, że w kopalniach zostaną przeprowadzone prace sprawdzające, czy wypadki w kopalniach są zbiegiem okoliczności czy też doszło do zaniedbań.

Nr 40 “Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach w całym kraju – i w internetowym Sklepie Idei

Nr 40 “Wszystko co Najważniejsze” otwieramy bardzo ważnym tekstem, który napisał dla nas Allen PAUL. Autor znany był dotąd jako wybitny amerykański historyk, który pisał o zbrodni Rosjan w Katyniu. W swoim najnowszym tekście porównuje to, co wydarzyło się osiemdziesiąt dwa lata temu w Katyniu z tym, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.

[czytaj więcej]

RozmowyNajważniejsze.
Krzysztof ZANUSSI: Francja w kryzysie?

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 kwietnia 2022