Prof. Cyrille BRET: Wybór Emmanuela Macron szansą na lepsze relacje Polski i Francji

Wybór Emmanuela Macron szansą na lepsze relacje Polski i Francji

Photo of Prof. Cyrille BRET

Prof. Cyrille BRET

Wykładowca geopolityki europejskiej w Sciences-Po Paris. Absolwent ENS Ulm, IEP Paris, IHEDN Paris oraz Ecole Nationale d’Administration (ENA). Dyrektor w Eurasia Prospective.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Prezydent Emmanuel Macron będzie bronił tej linii, która wpisuje się w ustalenia warszawskiego szczytu NATO, czyli stanowczości, również militarnej, względem Rosji – pisze prof. Cyrill BRET

.Wybór Emmanuela Macrona zapewnia ciągłość francuskiej polityki zagranicznej, w tym polityki wobec Polski. Przewidywalnymi kierunkami prezydentury Macrona będę proeuropejskość, umiarkowany atlantyzm i odrzucenie nieliberalnych reżimów.

Emmanuel Macron wyróżniał się spośród wszystkich kandydatów swoim przywiązaniem do konstrukcji europejskiej i do francusko-niemieckiego tandemu. Federalizm, polityka monetarna uniezależniona od rządu, rygor budżetowy itd. to elementy, które pozwolą Emmanuelowi Macronowi na prowadzenie bliskiego dialogu z Berlinem. W szerszej perspektywie, można zakładać, że prezydentura Macrona będzie nieprzychylna partiom, które w Europie walczą o suwerenność narodową: Fidesz, PVV, także polska Prawo i Sprawiedliwość.

Jeśli chodzi o Rosję, Emmanuel Macron jakiś czas temu, jeszcze w trakcie kampanii, opowiadał się za zniesieniem sankcji. Od tamtego czasu jednak jego dyskurs się zmienił: odmówił wstępu rosyjskim mediom publicznym do swojego sztabu wyborczego, stał się obiektem wielu ataków ze strony opiniotwórczych liderów, za którymi stała Rosja, i dawał dowód przywiązaniu do linii politycznej praw człowieka w Europie i na Bliskim Wschodzie. Będzie więc bronił tej linii, która wpisuje się w ustalenia warszawskiego szczytu NATO, czyli stanowczości, również militarnej, względem Rosji.

Jeśli chodzi zaś o Polskę, to wszystko będzie zależało od tego, czy obecny minister obrony, Jean-Yves Le Drian, który mocno przeżył unieważnienie przez polski rząd przetargu na Caracale, utrzyma stanowisko. Jak zachowa się wobec niego Emmanuel Macron? Pytanie wciąż pozostaje otwarte.

.Kreśląc te słowa dla „Wszystko Co Najważniejsze” nie mam wątpliwości co do tego, że wybór nowego prezydenta jest szansą dla Polski: bazując na relacjach z Niemcami i na sile swojej gospodarki może ona znacząco poprawić swoje stosunki z Republiką Francuską pod prezydenturą Emmanuela Macrona.

Cyrille Bret
9 maja 2017 r.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 maja 2017
Przekład: Andrzej Stańczyk