
Dziś wtorek, 5 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Minister SZEFERNAKER: Na pomoc uchodźcom z Ukrainy wypłacono już 400 milionów zł
Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się między innymi projektem reformy postępowań w sprawach nieletnich, projektem ustawy o rolnictwie ekologicznym i nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich zakłada, że sprawcy najpoważniejszych przestępstw będą obligatoryjnie trafiali do zakładów poprawczych. Po opuszczeniu zakładu, o tym, czy resocjalizacja się powiodła, będzie decydować sąd rodzinny. Jeżeli pojawią się wątpliwości, taką osobę będzie można objąć dozorem kuratora. Ustawa zmienia także górną granicę wieku przebywania z zakładzie poprawczym. Obecnie jest to 21 lat. Po zmianie przepisów, będzie możliwość przedłużenia stosowania środka poprawczego, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 lat.
Według wcześniejszych zapowiedzi, Rada Ministrów ma przyjąć także nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Pełnomocnik rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker powiedział, że ta ustawa ma charakter techniczny, który ma pomóc w rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się instytucjach pomagających uchodźcom. – Do dziś wojewodowie wypłacili na rzecz samorządów 400 milionów złotych – powiedział podczas briefingu przed KPRM minister Paweł SZEFERNAKER. Wiceminister MSWiA dodał, że nowelizacja ustawy pozwoli skuteczniej finansować działania związane z pomocą uchodźcom. – My co chwila podejmujemy nowe działania, jako administracja publiczna i myślę, że warto to doprecyzować, tak żeby nikt nie miał wątpliwości, że pewne działania są niezwykle potrzebne i trzeba je realizować – mówił.
Będą dalsze sankcje na Rosję
Embargo na węgiel i sankcje w sektorze drogowym oraz morskim – takie propozycje mają się znaleźć kolejnym pakiecie sankcji przygotowanym przez Komisję Europejską, która ma zaostrzyć swoje propozycje w porównaniu z tymi co do których konsultowała się z państwami członkowskimi w ostatnich dniach. Te pomysły zostały uznane przez część krajów za niewystarczające. Wstępne propozycje Komisja przedstawiła jeszcze przed ujawnieniem informacji o masakrze ludności cywilnej w Buczy. Po tych doniesieniach Komisja Europejska wprowadziła zmiany do pakietu restrykcji i wpisała embargo na węgiel oraz sankcje w sektorze drogowym i morskim. – Jeśli chodzi o wstrzymanie importu węgla z Rosji, to jeszcze nie wiadomo czy będzie ono wprowadzane stopniowo czy od razu, dyskusja w tej sprawie trwa – powiedział jeden z unijnych dyplomatów, cytowany przez Polskie Radio. O ostatecznym kształcie kolejnego pakietu sankcyjnego zdecydują jednomyślnie państwa członkowskie. W środę 6. kwietnia mają go omówić ambasadorowie 27 krajów.
Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert HABECK ogłosił, że jego resort przejmie kontrolę nad firmą Gazprom Germania, spółką-córką rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom. Swoją decyzję polityk Zielonych uzasadnił rosnącymi obawami o „infrastrukturę krytyczną” Niemiec. Minister gospodarki powiedział, że wszystkie aktywa Gazpromu Germania będą tymczasowo utrzymywane w powiernictwie Federalnej Agencji do spraw Sieci, podlegającej jego resortowi. „Zmusiły nas do tego niejasne okoliczności prawne oraz naruszenie przepisów sprawozdawczych” – wyjaśnił Robert Habeck. Wicekanclerz oskarżył Rosję, że wykorzystuje spółkę-córkę w Niemczech w celu pogłębienia kryzysu energetycznego. Afiliowana przy Kremlu firma Gazprom Germania odgrywa kluczową rolę na niemieckim rynku gazu. Przed kilkoma dniami rosyjski koncern poinformował, że się z niego wycofuje, gdyż władze federalne nie zamierzają płacić za gaz w rublach. W odwecie na zachodnie sankcje, Rosja chce karać firmy i organizacje, które je respektują. Jak napisał dziennik „Kommiersant”, zgodnie z projektem ustawy, za przestrzeganie zachodnich sankcji grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Wcześniej do kodeksu karnego zostały wprowadzone poprawki przewidujące karę do 3 lat pozbawienia wolności za publiczne wzywania do nakładania na Rosję restrykcji gospodarczych i personalnych.
Kolejne europejskie kraje wydalają rosyjskich dyplomatów
Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde poinformowała, że Szwecja wydala trzech rosyjskich dyplomatów. Na taki krok zdecydowały się także między innymi: Włochy, Dania, Niemcy, Polska oraz Francja.
Dania poinformowała o wydaleniu 15 rosyjskich dyplomatów za szpiegostwo – poinformował minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod. Mają oni 14 dni na opuszczenie kraju. Włochy wydalają 30 rosyjskich dyplomatów. Taki krok miał zostać podjęty wspólnie z europejskimi i atlantyckimi partnerami i być konieczny ze względu na bezpieczeństwo kraju w związku z kryzysem wynikającym z „nieusprawiedliwioną agresją Rosji na Ukrainę”, podają włoskie władze. Rząd w Berlinie wydala 40 rosyjskich dyplomatów. Poinformowała o tym szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. Przy okazji zapowiedziała zwiększenie wsparcia dla sił ukraińskich i wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Szefowa niemieckiej dyplomacji stwierdziła, że zdjęcia z Buczy są niewiarygodnym przykładem brutalności rosyjskiego reżimu, który nie może pozostać bez odpowiedzi. – Rząd federalny zdecydował, że za osoby niepożądane zostało uznanych około 40 pracowników rosyjskiej ambasady, którzy na codzień próbują wbić klin w nasze społeczeństwo – oznajmiła Annalena BAERBOCK.
Francja również zdecydowała się na wydalenie rosyjskich dyplomatów – poinformowało francuskie ministerstwo spraw zagranicznych. To odpowiedź Francji na dokonaną przez rosyjską armię masakrę cywilów w okolicach Kijowa. Francja zapowiedziała też wsparcie dla Kijowa w śledztwie dotyczącym rosyjskich zbrodni wojennych. – Ten ruch jest częścią europejskiej inicjatywy – wyjaśniło ministerstwo spraw zagranicznych. Według stacji BFM TV Paryż wydalił 35 dyplomatów, których podejrzewał o szpiegostwo. – Sprawiedliwość musi zostać wymierzona – oświadczył francuski minister sprawiedliwości Eric Dupond-Moretti.

Celem Kremla – nowy porządek świata
Konflikt z Ukrainą jest nieodłączną cechą polityki rosyjskiej przynajmniej od 1991 roku. W efekcie antydemokratycznej ewolucji systemu politycznego nastąpiła jego konceptualizacja w formie „rozwiązanie kwestii ukraińskiej” i „likwidacja Ukrainy jako Anty-Rosji”.
#RozmowyNajważniejsze
🎧 39. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy
Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL
„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI
Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN
Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES
Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
Pysznej kawy i pięknego popołudnia!