Popołudniowe Espresso: Ponad 5 milionów uchodźców z Ukrainy

Ponad 5 milionów uchodźców z Ukrainy

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś środa, 20 kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Ponad 5 milionów uchodźców z Ukrainy

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że dotychczas ponad pięć milionów osób zostało zmuszone do ucieczki z Ukrainy. „To jest pięć milionów indywidualnych losów pełnych cierpienia i traumy” – powiedział we wtorek zastępca Wysokiego Komisarza UNHCR Kelly CLEMENTS na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

Do tej liczby trzeba dodać 7,1 milionów uchodźców wewnętrznych, które opuściły swoje domy na terenie Ukrainy, dodał Antonio VITORINO z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). Na spotkaniu państwa członkowskie omówiły min. potrzebę większego wsparcia dla uchodźców. Było to szóste posiedzenie Rady poświęcone sytuacji humanitarnej na Ukrainie od czasu rozpoczęcia wojny w dniu 24 lutego. Stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ, Serhij KYSYLYCA skrytykował fakt, że Rada Bezpieczeństwa nadal traktuje Rosję jako pełnoprawnego członka.

Wojna na Ukrainie: Mariupol staje przed ostatecznym ultimatum

Rosja postawiła ultimatum ukraińskim oddziałom w oblężonym mieście portowym Mariupol, aby poddały się do godziny 11:00 GMT w środę.  Ostatni ukraińscy żołnierze, którym podobno towarzyszy 1000 cywilów, schronili się w ogromnej hucie stali Azovstal w mieście. Ultimatum Moskwy zostało postawione po tym, jak lokalny dowódca ukraiński ostrzegł, że jego oddziały mogą przetrwać tylko „dni lub godziny”. Kijów twierdzi jednak, że istnieje wstępne porozumienie w sprawie uratowania części cywilów z miasta. Wicepremier Ukrainy Iryna VERESHCHUK napisała w mediach społecznościowych, że zgodnie z porozumieniem kobiety, dzieci i osoby starsze będą mogły opuścić Mariupol. Burmistrz miasta, Vadym BOICHENKO, powiedział telewizji państwowej, że Ukraina ma nadzieję wysłać 90 autobusów, aby ewakuować około 6 000 osób w środę. Powiedział, że około 100 000 osób pozostaje uwięzionych w Mariupolu.

Huta żelaza i stali Azovstal – potężny zakład o powierzchni 10 km2 położony w południowo-wschodniej części miasta – stała się ostatnim ośrodkiem ukraińskiego ruchu oporu w Mariupolu. Gdy wojska rosyjskie powoli wkraczały do centrum Mariupola, rozległy kompleks stał się domem dla tysięcy ukraińskich żołnierzy. Na terenie kompleksu znajduje się wiele tuneli i warsztatów, co daje obrońcom naturalną przewagę. Rosja bombarduje fabrykę artylerią i nalotami, a Moskwa dwukrotnie zażądała od wojsk poddania się. To już drugie ultimatum, jakie w tym tygodniu postawiono ukraińskim żołnierzom w elektrowni. Mimo to, a także zaciekłego charakteru rosyjskiego oblężenia, ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że ani jeden żołnierz nie poddał się, gdy w poniedziałek upłynął termin podobnego ultimatum. Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że w mieście, które zostało niemal całkowicie zrównane z ziemią przez rosyjskie bombardowania, pozostało około 100 000 cywilów. 

Debata Le Pen-Macron wskaże zwycięzcę wyborów

Druga tura wyborów prezydenckich we Francji już w niedzielę 24 kwietnia 2022. A już w tę środę debata kandydatów do Pałacu Elizejskiego: Marine Le PEN i Emmanuela MACRONA. – To Wielka Msza Demokracji – mówi o tradycyjnej francuskiej debacie prezydenckiej Eryk MISTEWICZ. – Debata Le Pen-Macron, podobnie jak wszystkie wcześniejsze, odbywa się tuż przed drugą turą, na tyle jednak w oddaleniu od ciszy wyborczej, aby potknięcia kandydatów rozeszły się wśród wyborców. Od 1974 r. każda debata prezydencka we Francji to gigantyczna, wielomilionowa widownia, ale też podjęcie wówczas, w trakcie debaty, decyzji wyborczej przez niezdecydowanych. Do historii przechodzą bon moty i przekomarzania się czy to Jacquesa CHIRAKA i Francoisa MITTERANDA, czy Nicolasa SARKOZ’EGO i Ségolene ROYAL. Zapewne Debata Macron-Le Pen również zapisze się w historii francuskiej polityki. Poprzednią debatę w 2017 roku przegrała liderka Zgromadzenia Narodowego. Debatę Macron-Le Pen w 2017 r. oglądało 16,5 mln widzów.

Telewizyjna debata Le Pen-Macron będzie transmitowana przez TF1 i France2, stacje BFM TV ii CNews, TV5 Monde. W internecie w Polsce możemy oglądać stację BFM pod adresem www.bfm.fr. Pierwsze komentarze po debacie w kanałach społecznościowych Wszystko co Najważniejsze [www.twitter.com/najwazniejsze] oraz na portalu opinii “Wszystko co Najważniejsze”. [czytaj więcej

#RozmowyNajważniejsze

Eryk MISTEWICZ: Debata Macron-Le Pen przesądzi o wyniku francuskich wyborów prezydenckich

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 kwietnia 2022