Wydanie 528 Wszystko co Najważniejsze

Wydanie 528 Wszystko co Najważniejsze

Photo of Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

W każdą sobotę rano tylko to, co najważniejsze.

zobacz inne teksty Autora

Szanowni Państwo, 

Minione lata sprawiły, że coraz częściej słychać pytania o przyszłość kraju i Europy. Z jednej strony europejscy liderzy, jak prezydent Francji Emmanuel MACRON, wieszczą śmierć kontynentu poszukując nowego otwarcia, z drugiej zaś pojawiają się pytania o przyszłość Polski.

Rywalizacja między Ameryką a Chinami wpływa bowiem na cały świat. Potencjalne, mocniejsze jeszcze, zwrócenie się Stanów Zjednoczonych w kierunku Azji będzie miało ogromne konsekwencje dla Europy, rodząc pytanie o autonomię kontynentu: cyfrową, handlową i strategiczną. Dodatkowo kwestia tego, co wydarzy w naszej części świata się jeśli w amerykańskich wyborach zwycięży Donald Trump także pozostaje otwarta.

Wszystko to jest jednak przede wszystkim dyskusją na temat tego, na ile państwa — takie jak Polska — mniejsze, choć o znaczącej roli, będą mogły sobie pozwolić. Na krajowym podwórku emanacją tego jest spór o CPK, który zdaniem wielu ma być „nową Gdynią” dla naszego kraju; oknem na świat. Tak przynajmniej przekonuje na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” prof. Krzysztof PAWŁOWSKI, który twierdzi że od zaistnienia bądź nie zależeć będzie przyszłość naszego kraju.

A przyszłość świata? Ta, w globalnym roku wyborczym, zależeć ma od wyniku wspomnianych już wyborów w Stanach Zjednoczonych. Anne APPLEBAUM we najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” przekonuje, że jeśli zwycięży w nich Donald Trump świat czeka chaos; instytucje, dotychczas dbające o globalny ład, takie jak NATO, mają być bowiem dla kandydata republikanów zbędne. Czy tak się wydarzy? Anne Appelbaum przekonuje, że tak.

Zapraszam do lektury, 

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”


Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI
CPK gwarantem polskiej przyszłości 

Prof. Krzysztof PAWŁOWSKI: CPK gwarantem polskiej przyszłości

Budowa portu w Gdyni otwierała nowej Polsce szansę rozwoju gospodarki umożliwiającego współpracę ze światem, bo Polska była zamknięta od zachodu przez nieprzyjazne Niemcy, a od wschodu przez Sowietów. Obecnie jesteśmy w zupełnie innej sytuacji, ale Polska potrzebuje pchnięcia gospodarczego, a budowa CPK to umożliwi.


Anne APPLEBAUM
Trump porzuci NATO 

Anne APPLEBAUM: Trump porzuci NATO

„Gówno mnie obchodzi NATO” – tak były prezydent Donald Trump wyraził kiedyś swój stosunek do najstarszego i najsilniejszego sojuszu wojskowego Ameryki. Wypowiedź ta, wygłoszona w obecności Johna Boltona, ówczesnego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, nie była zaskoczeniem. Trump kwestionował wartość amerykańskich sojuszy na długo przed swoim wejściem do świata polityki. O Europejczykach napisał kiedyś, że „ich konflikty nie są warte krwi Amerykanów. Wycofanie się z Europy pozwoliłoby naszemu państwu zaoszczędzić miliony dolarów rocznie”. 


Prof. Guy MILLIÈRE
Donald Trump jest bardzo przewidywalny 

Prof. Guy MILLIÈRE: Donald Trump jest bardzo przewidywalny

W Europie panuje głębokie niezrozumienie tego, czym jest polityka amerykańska, a to niezrozumienie ma bardzo poważne konsekwencje. Cała retoryka, którą słyszę na temat Donalda Trumpa i administracji Bidena, we Francji i w innych krajach europejskich jest błędna, nie opiera się na rzeczywistości. Ci, którzy wygłaszają te słowa, są inspirowani przez lewicowe amerykańskie media głównego nurtu. Media te wydają się ich jedynymi źródłami. Jest to ideologiczna stronniczość, która prowadzi do rażących stereotypów. 


Kacper PŁAŻYŃSKI
Keep it calm i róbmy swoje 

Kacper PŁAŻYŃSKI: Keep it calm i róbmy swoje

Co zatem możemy zrobić? Po pierwsze – zamiast wrzaskliwie kibicować któremuś z Jankesów, musimy się na wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych spokojnie przygotować. To truizm, ale Polska musi mieć dobre relacje z demokratami i republikanami. Trzeba je mozolnie i po cichu budować, a nie prowokować i obrażać partnerów.


Nr 64. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

Nr 64. „Wszystko Co Najważniejsze” jest już dostępny w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei.

W 64. numerze miesięcznika Wszystko co Najważniejsze znajdą Państwo eseje m.in.: Jana ROKITY, Bogusława SONIKA, prof. Michała KLEIBERA, Urszuli PASŁAWSKIEJ, prof. Seth LAZARA i Karola NAWROCKIEGO.


Nadia FEDECZKO
Czy rosyjscy sportowcy mają prawo uczestniczyć w tegorocznych igrzyskach olimpijskich? 

Nadia FEDECZKO: Czy rosyjscy sportowcy mają prawo uczestniczyć w tegorocznych igrzyskach olimpijskich?

Dlaczego dla Rosji jest tak ważny udział jej sportowców w letnich igrzyskach, które odbędą się w Paryżu w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 r.?


Prof. Andrzej NOWAK
Opozycja polityczna w Rosji a kwestia imperializmu 

Prof. Andrzej NOWAK: Opozycja polityczna w Rosji a kwestia imperializmu

Proimperialny sposób rozumowania rosyjskiej opozycji niestety wciąż jest silniejszy od alternatywnego, antyimperialnego, którego reprezentantami byli w przeszłości m.in. Andriej Sacharow czy Władimir Bukowski.


Eryk MISTEWICZ
Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem 

Eryk MISTEWICZ: Byłoby dobrze, gdyby z czasem „Gazeta na Niedzielę” stała się Państwa niedzielnym rytuałem

„Każdy numer będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. W czasie refleksyjnym, bardzo istotnym dla naszej przyszłości. Uważam, że właśnie w takich sytuacjach powinniśmy wsłuchiwać się w głos mądrych ludzi, korzystać z tego, że są wśród nas, że możemy czerpać z ich wiedzy, doświadczenia. 

Wierzymy, że w świecie zdominowanym przez pośpiech, szybkość mediów społecznościowych, kakofonię informacji atakujących nas zewsząd – Czytelnicy doceniają wysokojakościowe, uczciwe dziennikarstwo”.


STRATEGIE


Prof. Michał KLEIBER
Jak zwiększyć szanse Europy w globalnej rywalizacji high-tech? 

Prof. Michał KLEIBER: Jak zwiększyć szanse Europy w globalnej rywalizacji high-tech?

Nie ma dzisiaj wątpliwości, że sygnalizowane przez coraz liczniejsze grupy ekspertów problemy z innowacyjnością i w konsekwencji konkurencyjnością unijnych firm w globalnym kontekście rozwoju społeczno-gospodarczego są w pełni zasadne. 


Edward LUCAS: Europa pogrążyła się w niezdecydowaniu i moralnym lenistwie

Edward LUCAS
Europa pogrążyła się w niezdecydowaniu i moralnym lenistwie 

Raffaele TROMBETTA: Grupa rządząca światem

Raffaele TROMBETTA
Grupa rządząca światem 

Sergio MATTARELLA: Rosja wzięła na siebie wielki, historyczny ciężar, przywracając wojnę na kontynencie europejskim

Sergio MATTARELLA
Rosja wzięła na siebie wielki, historyczny ciężar, przywracając wojnę na kontynencie europejskim


PIĘKNO NAUKI


Giovanni CUCCI SJ
Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości? 

Giovanni CUCCI SJ: Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości?

Odkrycia i badania technologiczne oraz farmaceutyczne dają impuls do tworzenia nowych scenariuszy, nieustannie pobudzając wyobraźnię i refleksję filozoficzną. Jednym z efektów tego zjawiska jest powstanie ruchów transhumanizmu i posthumanizmu, które od dawna znajdują się w centrum zainteresowania mediów. Jednak rozmaite interpretacje tych dwóch terminów i tego, co je odróżnia, nastręczają pewnych trudności.


Prof. Michał KLEIBER: Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości

Prof. Michał KLEIBER
Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości 

Rishi SUNAK i Elon MUSK: Dokąd zmierza świat?

Rishi SUNAK i Elon MUSK
Dokąd zmierza świat?POLSKA WŁAŚNIE


Michał KŁOSOWSKI
1944. Początek nowego świata 

Michał KŁOSOWSKI: 1944. Początek nowego świata

Bitwa o Monte Cassino i Powstanie Warszawskie w 1944 były zapowiedzią nowego świata.


Prof. Andrzej NOWAK, prof. Mirosław SZUMIŁO
Zmiany w programie nauczania historii. Alarm historyków 

Prof. Andrzej NOWAK, prof. Mirosław SZUMIŁO: Zmiany w programie nauczania historii. Alarm historyków

Zmiany w programie nauczania historii są groźne dla edukacji młodego pokolenia i dla pamięci wspólnoty. Publikujemy zapis debaty, jaka odbyła się w Centralnym Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej z udziałem prof. Andrzeja NOWAKA i prof. Mirosława SZUMIŁO, a którą poprowadził Krzysztof ZIEMIEC.


Andrzej KRAJEWSKI
Polska na zwolnieniu grupowym 

Andrzej KRAJEWSKI: Polska na zwolnieniu grupowym

Zwolnienia grupowe zapowiedziało w Polsce 159 firm, co oznacza zniknięcie 17 tys. miejsc pracy, a mamy dopiero początek maja. To niepokoi, bo przedsiębiorstwa, zwłaszcza te zagraniczne, ciągle wyceniają perspektywy. Ich wycena przyszłości Polski zaczyna prezentować się nieciekawie.


KSIĘGARNIA


Ołeksij SIMONCZUK
Książki, które pomogą lepiej zrozumieć Ukrainę 

Ołeksij SIMONCZUK: Książki, które pomogą lepiej zrozumieć Ukrainę

Skoro mamy dziś obok siebie tak wielu Ukraińców, dobrze jest znać książki, które pomogą lepiej zrozumieć Ukrainę: jej historię, literaturę, obywateli i wojnę, którą Rosja prowadzi przeciwko niej od dziesięcioleci. Oto lista 10 propozycji, z których połowa jest już dostępna po polsku. 


Bartosz JANCZAK: Jak powstał 2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa?

Bartosz JANCZAK
Jak powstał 2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa? 

Prof. Janusz WRÓBEL: Mandżuria. „Ziemia obiecana” Polaków u schyłku XIX wieku

Prof. Janusz WRÓBEL
Mandżuria. „Ziemia obiecana” Polaków u schyłku XIX wieku 

Prof. Henryk STROŃSKI: Marchlewszczyzna – miejsce, gdzie za polskość płacono najwyższą cenę

Prof. Henryk STROŃSKI
Marchlewszczyzna – miejsce, gdzie za polskość płacono najwyższą cenę 

Zbigniew MENTZEL: Jaka opowieść o Polsce jest nam dzisiaj potrzebna?

Zbigniew MENTZEL
Jaka opowieść o Polsce jest nam dzisiaj potrzebna? 


MULTILANGUAGE


Nadia FEDECZKO: Чи мають право російські спортсмени змагатися на цьогорічних Олімпійських іграх? 

Nadia FEDECZKO: Чи мають право російські спортсмени змагатися на цьогорічних Олімпійських іграх?

Karol NAWROCKI: Fought for others, died for Poland 

Karol NAWROCKI: Fought for others, died for Poland

WIDEO


„Cywilizacja europejska – najlepszy ze światów?” |
Zaproszenie do 63. numeru „Wszystko co Najważniejsze”
 

PÉPITES


Poprawa bezpieczeństwa Europy dzięki współpracy NATO i Unii Europejskiej – minister Radosław Sikorski

Poprawa bezpieczeństwa Europy dzięki współpracy NATO i Unii Europejskiej – minister Radosław Sikorski

Radosław Sikorski przekonuje, że poprawa europejskiej obronności nie powinna odbywać się kosztem zaangażowania w NATO i wyjątkowej roli, jaką odgrywa ono w europejskim systemie bezpieczeństwa. „Dlatego też, zamiast opowiadać się za strategiczną autonomią Europy, moim zdaniem lepiej jest nazywać ją strategiczną harmonią Unii Europejskiej i NATO”


Szefowie najważniejszych urzędów ćwiczą z wojskiem obronę w terenie

Szefowie najważniejszych urzędów ćwiczą z wojskiem obronę w terenie

„Motylki nadziei” dla ukraińskich dzieci – polonijna wystawa na Manhattanie

„Motylki nadziei” dla ukraińskich dzieci – polonijna wystawa na Manhattanie

Rzeki Alaski zmieniają kolor przez ocieplenie klimatu

Rzeki Alaski zmieniają kolor przez ocieplenie klimatu

Korea Płd. i Japonia nakładają nowe sankcje na Koreę Płn. i Rosję za dostawy broni na wojnę na Ukrainie

Korea Płd. i Japonia nakładają nowe sankcje na Koreę Płn. i Rosję za dostawy broni na wojnę na Ukrainie

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 maja 2024
Fot. Jane ROSENBERG / Reuters / Forum