
John JUDIS
Powrót socjalizmu
Nowi socjaliści odrzucają teorię Marksa. Postrzegają socjalizm jako element rozwijający się w kapitalizmie, tak samo jak kapitalizm rozwinął się w feudalizmie.

Rachel KLEINFELD
Amerykańska demokracja wymaga dziś głębokiej przebudowy
Uprawianie polityki stało się ważniejsze od rządzenia, a sfrustrowanym wyborcom wmawia się, że winę za zły stan rzeczy ponosi zawsze ta druga strona. W dodatku demokraci przesunęli się na lewo, a politycy republikańscy stali się bardziej konserwatywni.

Sławomir DĘBSKI
Jeśli wygra Joe Biden, w stosunkach amerykańsko-polskich nastanie nowa era
Jeśli w USA wybory wygra Joe Biden, należy się spodziewać spektakularnego zanegowania polityk Donalda Trumpa. Także jego współpracy z Polską. Jednak na dłuższą metę USA nie mogą pomijać naszego kraju. Zbyt wiele nas łączy.

Douglas MURRAY
Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborcze
W ostatnich latach było wiele otwierających oczy momentów związanych z Big Tech. Firmy były wielokrotnie przyłapywane na kłamstwach, oszustwach i próbach wywierania wpływu politycznego pod pozorem tzw. fact-checkingu. Ale dzień, w którym ocenzurowano historię o synu Joego Bidena, należy postrzegać jako przełomowy moment – moment, w którym ostatnie pozory neutralności platform społecznościowych zostały ostatecznie odrzucone. Ludzie nadal mogą korzystać z Twittera i Facebooka. Mogą nadal dostrzegać w nich jakąś wartość. Ale po tamtym tygodniu nie sposób wyzbyć się wrażenia, że robiąc to, pomagają firmom, które zdecydowały się jawnie ingerować w proces polityczny, aby wygrał wybrany przez nie kandydat.

Karol CHWEDCZUK-SZULC
Trendy, które przesądzą o wyniku wyborów w USA
Stany Zjednoczone przez ostatnie cztery lata mocno się zmieniły, także pod wpływem prezydentury Donalda Trumpa. Te zmiany będą miały kluczowy wpływ na wynik jego starcia z Joem Bidenem.

Maciej GOLUBIEWSKI
Wyzwania dla następnego prezydenta USA
Przyszły prezydent USA będzie musiał się zmierzyć z konfliktem ideologicznym symbolicznie przedstawianym jako spór pomiędzy „białymi suprematystami” a „Antifą”.

Christos MAKRIDIS
Jonathan ROTHWELL
Stany republikańskie lepiej poradziły sobie w czasie pandemii
Biorąc pod uwagę szereg wskaźników ekonomicznych – zatrudnienie, wyjście do sklepu, pójście do pracy, przychody małych firm czy wydatki konsumenckie – stany republikańskie lepiej poradziły sobie w czasie pandemii. Choćby stopa bezrobocia ogłoszona przez Departament Pracy wynosi w stanach republikańskich 6,7 proc., natomiast w stanach demokratycznych 11,3 proc.

Prof. Joanna WOJDON
Polonia amerykańska – zbyt silna, by ją ignorować, i zbyt słaba, by się z nią liczyć
Polonia ma od dawna wpływ na wynik wyborów prezydenckich w USA. Choć faktem jest też, że ten wpływ stopniowo topnieje. I że nigdy nie udało się go optymalnie wykorzystać.

Patrycja KITA-DZIEDZIC
Polonia w wyborach amerykańskich - "udział nieprzemyślany do końca"
Krzywdzące jest twierdzenie, że dziesięciomilionowa Polonia w USA decyduje o wynikach wyborów. Niebezpieczna megalomania wyrządza więcej krzywdy, niż dostarcza potencjalnych profitów.

Jan ŚLIWA
Tajemniczy Mr. Q, fakes i deepfakes
Im bardziej się zbliża termin amerykańskich wyborów, tym ostrzejsza jest walka. Tym bardziej też prosta strategia, jak głoszenie programu, głosowanie i liczenie głosów, uzupełniana jest rozmaitymi narracjami.

Lindsay MAIZLAND
Doświadczanie "święta demokracji". Świat głosuje w czasie pandemii
Można przygotować wybory nawet wtedy, gdy wszystkim zagraża koronawirus. Ale ich organizacja jest dużo droższa.

Prof. Charles A. KUPCHAN
Za prezydentury Bidena wojska amerykańskie wrócą do Niemiec
Joe Biden jako prezydent podjąłby decyzję o przywróceniu pobytu wojsk amerykańskich w Niemczech. On jest też dużo bardziej sceptyczny wobec Rosji niż Trump.

Prof. Zbigniew LEWICKI
Wybory prezydenta Ameryki - to także wybór partnera USA w Europie
Trump, który jest bardzo czuły na punkcie godności swojej i Ameryki, uznał, że nie ma w Niemczech rzeczywistego partnera. Ważne są też silnie prorosyjskie sympatie Niemiec. Widząc, że Niemcy są państwem niespolegliwym, Trump wymyślił kontrpropozycję, tj. umieszczenie Polski w centrum zainteresowań Stanów Zjednoczonych w tej części świata. Nasz potencjał gospodarczy czy polityczny jest znacznie mniejszy niż niemiecki, ale przy odpowiednim dofinansowaniu mógłby się znacząco zwiększyć. Stany Zjednoczone zbudowały przecież Koreę Południową. Gdyby wybory wygrał Joe Biden, można przypuszczać, że Ameryka zwróci się ponownie ku Berlinowi i Moskwie.

Maciej GOLUBIEWSKI
Donald Trump dał swoim wyborcom poczucie wejścia do mainstreamu
Niezależnie od oceny Donalda Trumpa prezydentura za jego czasów po raz pierwszy stała się wypełnieniem „amerykańskiego snu”. Dziś Amerykanie mogą powiedzieć swoim dzieciom: „Może i ty zostaniesz prezydentem”.

Guy SORMAN
Koronawirus wszystkich zaskoczył i wywołał panikę. Musimy opanować ten strach
Nie należy tworzyć sprzeczności między pandemią i gospodarką. To droga donikąd. Można walczyć z pierwszą, nie szkodząc drugiej. Dlatego potrzebny jest jasny komunikat: wszyscy maski na twarz i marsz do pracy.

John BOLTON
Trump, Ukraina i amerykańska ambasador w Kijowie
Jak Trump zareagował na agresję Rosji przeciw ukraińskim okrętom? Czekał na to, co zrobi Europa.

Piotr ZAREMBA
Iluzjoniści i pragmatycy. Polski kontekst amerykańskich kampanii
Polska zawsze sprawiała w Europie kłopoty, co najmniej od czasów Bolesława Wspaniałego” – napisał Theodore Roosevelt w roku 1918.

Joseph E. STIGLITZ
Ekonomia Trumpa to voodoo na sterydach
Kiedy zastanawiamy się nad naszą obecną sytuacją, w sposób naturalny przenosimy się myślą czterdzieści lat wstecz, kiedy zdawało się, że prawica ponownie triumfuje. Także wtedy odnosiło się wrażenie, że to globalny ruch: Ronald Reagan w USA, Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii.

Jean-Paul OURY
Kto chce kontrolować digital influence?
Obserwujemy, jak do historii przechodzi system, w którym władza mogła korzystać z potęgi mediów w celu oddziaływania na opinię publiczną w taki sposób, aby trzymać ją w ryzach poprawności politycznej.

Aleksandra SOWA
Hillary Clinton to kiepski materiał na prezydenta. Jedenaście argumentów
O konkretne argumenty, DLACZEGO Hillary Clinton nie nadaje się na prezydenta, trudno. Też zadaliśmy sobie to pytanie i odrobiliśmy zadanie domowe za anty-Clintonistów. Oto one: jedenaście powodów, dlaczego Hillary Clinton to kiepski materiał na prezydenta.