Wydanie 528 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 528 Wszystko co Najważniejsze

Jak będzie wyglądała przyszłość świata? Ta, w globalnym roku wyborczym, zależeć ma od wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych. Anne APPLEBAUM we najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” przekonuje, że jeśli zwycięży w nich Donald Trump świat czeka chaos.

Kacper PŁAŻYŃSKI: Keep it calm i róbmy swoje
Kacper PŁAŻYŃSKI

Kacper PŁAŻYŃSKI

Keep it calm i róbmy swoje

Co zatem możemy zrobić? Po pierwsze – zamiast wrzaskliwie kibicować któremuś z Jankesów, musimy się na wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych spokojnie przygotować. To truizm, ale Polska musi mieć dobre relacje z demokratami i republikanami. Trzeba je mozolnie i po cichu budować, a nie prowokować i obrażać partnerów.

Adam DĄBROWSKI: Dwanaście lat trumpizmu przed nami
Adam DĄBROWSKI

Adam DĄBROWSKI

Dwanaście lat trumpizmu przed nami

Donald Trump ma największe szanse na wygranie wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Obserwując dominujące trendy społeczne i kulturowe w USA, należy więc poważnie rozważyć scenariusz, w którym trumpizm, rozumiany jako kompleksowa doktryna polityczna, rządził będzie w amerykańskiej polityce przez kolejne 12 lat.

John JUDIS: Powrót socjalizmu
John JUDIS

John JUDIS

Powrót socjalizmu

Nowi socjaliści odrzucają teorię Marksa. Postrzegają socjalizm jako element rozwijający się w kapitalizmie, tak samo jak kapitalizm rozwinął się w feudalizmie.

Rachel KLEINFELD: Amerykańska demokracja wymaga dziś głębokiej przebudowy
Rachel KLEINFELD

Rachel KLEINFELD

Amerykańska demokracja wymaga dziś głębokiej przebudowy

Uprawianie polityki stało się ważniejsze od rządzenia, a sfrustrowanym wyborcom wmawia się, że winę za zły stan rzeczy ponosi zawsze ta druga strona. W dodatku demokraci przesunęli się na lewo, a politycy republikańscy stali się bardziej konserwatywni.

Prof. Zbigniew LEWICKI: Wybory prezydenta Ameryki - to także wybór partnera USA w Europie
Prof. Zbigniew LEWICKI

Prof. Zbigniew LEWICKI

Wybory prezydenta Ameryki - to także wybór partnera USA w Europie

Trump, który jest bardzo czuły na punkcie godności swojej i Ameryki, uznał, że nie ma w Niemczech rzeczywistego partnera. Ważne są też silnie prorosyjskie sympatie Niemiec. Widząc, że Niemcy są państwem niespolegliwym, Trump wymyślił kontrpropozycję, tj. umieszczenie Polski w centrum zainteresowań Stanów Zjednoczonych w tej części świata. Nasz potencjał gospodarczy czy polityczny jest znacznie mniejszy niż niemiecki, ale przy odpowiednim dofinansowaniu mógłby się znacząco zwiększyć. Stany Zjednoczone zbudowały przecież Koreę Południową. Gdyby wybory wygrał Joe Biden, można przypuszczać, że Ameryka zwróci się ponownie ku Berlinowi i Moskwie.

Douglas MURRAY: Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborcze
Douglas MURRAY

Douglas MURRAY

Platformy społecznościowe stały się cenzorami rzeczywistości. To one wpływają na decyzje wyborcze

W ostatnich latach było wiele otwierających oczy momentów związanych z Big Tech. Firmy były wielokrotnie przyłapywane na kłamstwach, oszustwach i próbach wywierania wpływu politycznego pod pozorem tzw. fact-checkingu. Ale dzień, w którym ocenzurowano historię o synu Joego Bidena, należy postrzegać jako przełomowy moment – moment, w którym ostatnie pozory neutralności platform społecznościowych zostały ostatecznie odrzucone. Ludzie nadal mogą korzystać z Twittera i Facebooka. Mogą nadal dostrzegać w nich jakąś wartość. Ale po tamtym tygodniu nie sposób wyzbyć się wrażenia, że robiąc to, pomagają firmom, które zdecydowały się jawnie ingerować w proces polityczny, aby wygrał wybrany przez nie kandydat.

Maciej GOLUBIEWSKI: Wyzwania dla następnego prezydenta USA
Maciej GOLUBIEWSKI

Maciej GOLUBIEWSKI

Wyzwania dla następnego prezydenta USA

Przyszły prezydent USA będzie musiał się zmierzyć z konfliktem ideologicznym symbolicznie przedstawianym jako spór pomiędzy „białymi suprematystami” a „Antifą”.

Karol CHWEDCZUK-SZULC: Trendy, które przesądzą o wyniku wyborów w USA
Karol CHWEDCZUK-SZULC

Karol CHWEDCZUK-SZULC

Trendy, które przesądzą o wyniku wyborów w USA

Stany Zjednoczone przez ostatnie cztery lata mocno się zmieniły, także pod wpływem prezydentury Donalda Trumpa. Te zmiany będą miały kluczowy wpływ na wynik jego starcia z Joem Bidenem.

Jan ŚLIWA: Tajemniczy Mr. Q, fakes i deepfakes
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Tajemniczy Mr. Q, fakes i deepfakes

Im bardziej się zbliża termin amerykańskich wyborów, tym ostrzejsza jest walka. Tym bardziej też prosta strategia, jak głoszenie programu, głosowanie i liczenie głosów, uzupełniana jest rozmaitymi narracjami.

Jonathan ROTHWELL, Christos MAKRIDIS: Stany republikańskie lepiej poradziły sobie w czasie pandemii
Christos MAKRIDISJonathan ROTHWELL

Christos MAKRIDIS
Jonathan ROTHWELL

Stany republikańskie lepiej poradziły sobie w czasie pandemii

Biorąc pod uwagę szereg wskaźników ekonomicznych – zatrudnienie, wyjście do sklepu, pójście do pracy, przychody małych firm czy wydatki konsumenckie – stany republikańskie lepiej poradziły sobie w czasie pandemii. Choćby stopa bezrobocia ogłoszona przez Departament Pracy wynosi w stanach republikańskich 6,7 proc., natomiast w stanach demokratycznych 11,3 proc.