Dziesięć priorytetów dla Krakowa
W Krakowie w ostatnich latach powstało sporo parków kieszonkowych – i dobrze. Ale takie niewielkie skwery nie zastąpią dużych obszarów parkowych z prawdziwego zdarzenia – czyli parków XXL – pisze Łukasz GIBAŁA
1. Mini rynki
.Wielu z nas nie zna swoich sąsiadów poza tymi najbliższymi, a i tych często wyłącznie z widzenia – i nic dziwnego. Krakowskie osiedla, zwłaszcza te nowsze, nie sprzyjają relacjom sąsiedzkim i budowaniu lokalnych społeczności. Chcemy to zmienić, tworząc mini rynki – miejsca, gdzie będzie można poznać sąsiadów, zorganizować akcję sąsiedzką, warsztaty czy zajęcia sportowe. W ich otoczeniu będzie można coś przekąsić, napić się kawy czy kupić warzywa na straganie.
2. Rozwój komunikacji szynowej – metro i nowe linie tramwajowe
.Rozwiązaniem problemu korków i zanieczyszczenia powietrza jest rozwój transportu szynowego. Tylko gdy mieszkańcy będą mieć ofertę taniej, szybkiej i wygodnej komunikacji miejskiej, wybiorą ją zamiast korzystać z samochodów. Planujemy jej dynamiczny rozwój, zaczynając od budowy linii metra z Nowej Huty przez Bieńczyce, centrum, Miasteczko Studenckie do Bronowic. Stworzymy też nowe linie tramwajowe do Azorów, Złocienia, Rżąki, nowego przystanku kolejowego przy os. Piastów, do Klinów, Opatkowic oraz Luboczy i Walcowni.
3. 10 000 mieszkań na tani wynajem
.Kryzys mieszkaniowy jest faktem: ceny krakowskich mieszkań rosną najszybciej w Polsce. Jak pokazują przykłady zagraniczne, jedynym rozwiązaniem jest budowa mieszkań komunalnych, tak aby miasto posiadało wpływ na ceny i oferowało alternatywę dla rynku prywatnego. W ciągu kadencji wybudujemy 10 000 mieszkań na tani wynajem, korzystając ze środków centralnych, pożyczek, KPO i Unii Europejskiej.
4. Nowe parki XXL
.W Krakowie w ostatnich latach powstało sporo parków kieszonkowych – i dobrze. Ale takie niewielkie skwery nie zastąpią dużych obszarów parkowych z prawdziwego zdarzenia – czyli parków XXL. Utworzymy je m.in. w Dolinie Prądnika i na terenie dawnej kopalni iłów „Zesławice”. Wzorem nowojorskiego Central Parku będą służyć tysiącom mieszkańców. Urządzimy je w minimalnym zakresie, zachowując ich półdziki charakter.
5. Dwa wiążące referenda lokalne w kadencji
.„Miasto” rzadko pyta mieszkańców o zdanie. Najczęściej robi się to poprzez konsultacje społeczne, zwykle tylko dlatego, że w konkretnej sprawie wymaga tego prawo. To musi się zmienić. W pierwszym roku po wyborach przeprowadzimy referendum lokalne, dotyczące ważnych dla miasta spraw, takich jak lokalizacja reaktora atomowego w Nowej Hucie czy Strefa Czystego Transportu. Referendum poprzedzone będzie rzetelną kampanią informacyjną.
6. „Okienko dla Seniorów” w Urzędzie Miasta
.Załatwianie spraw w urzędach bywa stresujące przede wszystkim dla osób starszych. Stworzymy więc w wybranych miejscach obsługi mieszkańców specjalne „Okienka dla Seniorów” , z których będą mogli korzystać tylko starsi mieszkańcy. Obsługiwać w nich będą specjalnie przeszkoleni urzędnicy, uwrażliwieni na potrzeby osób starszych i umiejący na nie odpowiadać.
7. Centrum Zdrowia Psychicznego
.Stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest jednym z największych współczesnych problemów, który mocno nasilił się po pandemii koronawirusa. Czas oczekiwania na pomoc psychologiczną dla tej grupy w Krakowie to nawet 3 lata. Zdrowie psychiczne jest dla nas jednym z priorytetów, dlatego stworzymy w Krakowie nowe centrum psychologiczne, które będzie świadczyło podobne usługi, co znacznie skróci czas oczekiwania na pomoc.
8. 5% wydatków na wykup terenów zielonych
.Na zabezpieczaniu przed zabudową cennych przyrodniczo terenów nie można oszczędzać – bo jeśli tego nie zrobimy, mogą na nich stanąć nowe bloki i utracimy je bezpowrotnie. Co roku będziemy przeznaczać 5% wydatków inwestycyjnych miasta na wykupy z rąk prywatnych zielonych działek, na których w przyszłości powstaną parki i lasy. W tym roku byłoby to około 50 mln zł. Każdy kupiony przez miasto teren będzie służył kolejnym pokoleniom mieszkańców Krakowa – tak jak dzisiaj służy nam las Wolski, w 1917 roku wykupiony przez prezydenta Juliusza Leo.
9. Powrót stołówek szkolnych
.Na 129 samorządowych podstawówek w aż 103 obiady dostarczają prywatne firmy, bo nie ma tam stołówek. Za takie posiłki rodzice płacą nawet dwa razy więcej niż w szkołach z własnymi kuchniami. Zmienimy to, urządzając stołówki lub – jeśli nie jest to technicznie możliwe – inicjując współpracę szkoły z najbliższą gminną placówką posiadającą własną kuchnię.
10. Miejskie laboratorium – Urban Lab
.Innowacje i nowoczesne technologie rozwiązują codzienne problemy mieszkańców wielu miast. Czasem łatwiej wypracowywać rozwiązania na miejscu niż adaptować je z innych metropolii, dlatego utworzymy Miejskie Laboratorium. Sztuczna inteligencja, robotyzacja i cyfryzacja rozsądnie połączone z siłami mieszkańców, przedsiębiorców i urzędników mogą sprawić, że Kraków stanie się liderem nowoczesnych rozwiązań, a technologie będą naszym produktem eksportowym. Miejskie Laboratorium ma być instytucją diagnozowania lokalnych problemów i poszukiwania ich rozwiązań. Podobne inicjatywy działają już z sukcesem zarówno na świecie (Wiedeń, Barcelona, Malmö), jak i w Polsce (Rzeszów, Gdynia).