Grzegorz POLAKIEWICZ: Bardzo osobiste świadectwo  Pożegnanie kard. Franciszka Macharskiego Grzegorz POLAKIEWICZ: Bardzo osobiste świadectwo  Pożegnanie kard. Franciszka Macharskiego
Grzegorz POLAKIEWICZ

Grzegorz POLAKIEWICZ

Bardzo osobiste świadectwo
Pożegnanie kard. Franciszka Macharskiego

Setki spotkań z Kardynałem Franciszkiem. Setki rozmów. To była relacja niezwykle intymna: relacja synowsko-ojcowska. Mimo wszystko ostatnie spotkanie było najważniejszym. To spotkanie z Księdzem Kardynałem, który przeżywał na swym szpitalnym łóżku niezwykłe misterium cierpienia.

Maciej ZAKRZEWSKI: Czytajmy Bocheńskiego. O potrzebie refleksji konserwatywnej w Polsce Maciej ZAKRZEWSKI: Czytajmy Bocheńskiego. O potrzebie refleksji konserwatywnej w Polsce
Maciej ZAKRZEWSKI

Maciej ZAKRZEWSKI

Czytajmy Bocheńskiego.
O potrzebie refleksji konserwatywnej w Polsce

Wezwania Bocheńskiego, jak wielu innych zachowawców tamtego czasu, pozostały bez odzewu. W chwili wybuchu wojny nie powołano rządu obrony narodowej, a klęska wrześniowa została wykorzystana przez opozycję do przeprowadzenia pełzającego zamachu stanu. Nie chciano dzielić się zwycięstwem, podzielono się porażką.

Karolina W. OLSZOWSKA: Uniwersytet Jagielloński - perła w koronie nauki polskiej Karolina W. OLSZOWSKA: Uniwersytet Jagielloński - perła w koronie nauki polskiej
Karolina Wanda OLSZOWSKA

Karolina Wanda OLSZOWSKA

Uniwersytet Jagielloński - perła w koronie nauki polskiej

Warto pomyśleć o tym, jak głęboko Uniwersytet Jagielloński jest wpisany w polską historię. Był świadkiem wszystkich zawirowań i ostoją polskiej nauki przez stulecia. Dziś obchodzi kolejną rocznicę fundacji – 656. Oby podobnych było jeszcze wiele, bo czym byłby Kraków bez pięknego budynku Collegium Novum.

Mateusz BUDZIAKOWSKI: Krakowska walka z architektoniczną nonszalancją Mateusz BUDZIAKOWSKI: Krakowska walka z architektoniczną nonszalancją
Mateusz BUDZIAKOWSKI

Mateusz BUDZIAKOWSKI

Krakowska walka z architektoniczną nonszalancją

Niestety, w Krakowie planowanie przestrzenne traktowane jest przez władze miejskie jak zło konieczne i byłoby dobrze, gdyby udało się uratować przynajmniej okolice ul. Kopernika. Do sprzedaży wystawiono rozległy teren z kompleksem klinik uniwersyteckich, w ścisłym centrum miasta.

Łukasz GIBAŁA: Dług Krakowa. O patologii władzy Łukasz GIBAŁA: Dług Krakowa. O patologii władzy
Łukasz GIBAŁA

Łukasz GIBAŁA

Dług Krakowa. O patologii władzy

“Jeżeli firma natychmiast nie zdemontuje licznika długu Krakowa, zostaną jej wypowiedziane wszystkie umowy na dzierżawę należącego do miasta pasa drogowego, na którym stoi większość billboardów w mieście” – o ultimatum postawionym przez urzędników Jacka Majchrowskiego pisze Łukasz GIBAŁA. I dodaje: “Wolność słowa jest dla demokracji tym, czym cegła dla domu, czym powietrze dla płuc. Czy w Krakowie jest demokracja? Tak. Do momentu, kiedy nie zaczyna to przeszkadzać rządzącym”.

Karol WAŁACHOWSKI: Czy to Małgorzata Wassermann wprowadzi w Krakowie zmianę? Karol WAŁACHOWSKI: Czy to Małgorzata Wassermann wprowadzi w Krakowie zmianę?
Karol WAŁACHOWSKI

Karol WAŁACHOWSKI

Czy to Małgorzata Wassermann wprowadzi w Krakowie zmianę?

Władza w Krakowie leży obecnie na ulicy. Partie polityczne były w mieście do tej pory zbyt skonfliktowane, by wystawić kandydata mogącego powalczyć o prezydenturę, a zachowanie status quo było ważniejsze od zwycięstwa. Małgorzata Wassermann ma szansę przełamać 16-letnią dominację Jacka Majchrowskiego w Krakowie i wprowadzić świeże powietrze do urzędu. Wymaga to jednak przełamania „zakonowości” swojej partii i dużego wysiłku.

Grzegorz Franciszek KOMPA: Folwark Krakówek. Rzecz o krakowskim Parku Kulturowym Grzegorz Franciszek KOMPA: Folwark Krakówek. Rzecz o krakowskim Parku Kulturowym
Grzegorz Franciszek KOMPA

Grzegorz Franciszek KOMPA

Folwark Krakówek.
Rzecz o krakowskim Parku Kulturowym

Stare Miasto stało się zamkniętym folwarkiem Krakówka, gdzie nierodowici krakowianie, którymi są często urzędnicy, narzucają swoje średniowieczne wizje rodowitym mieszkańcom Królewskiego Miasta.

Agnieszka WANTUCH: Smog. Krakowski problem od lat Agnieszka WANTUCH: Smog. Krakowski problem od lat
Agnieszka WANTUCH

Agnieszka WANTUCH

Smog. Krakowski problem od lat

Od lat mówi się o „walce ze smogiem”. Mam wrażenie, że na mówieniu się kończy. Jak w żarcie: jak partia mówi, że weźmie, to bierze, a jak mówi, że da, to mówi…

Mateusz BUDZIAKOWSKI: Wszystkie urbanistyczne błędy Krakowa Mateusz BUDZIAKOWSKI: Wszystkie urbanistyczne błędy Krakowa
Mateusz BUDZIAKOWSKI

Mateusz BUDZIAKOWSKI

Wszystkie urbanistyczne błędy Krakowa

Nikt nie odpowiedział, jak komunikacja w Krakowie ma wyglądać – i jak będzie wyglądać za lat 5, 10 czy 50. Prace trwają, nakłady finansowe liczone są w milionach złotych, sprawia to jednak wszystko wrażenie działań co najmniej nieprzemyślanych.

Tomasz BOREJZA: Krakowska walka ze smogiem. Presja na polityków i edukacja najmłodszych. Tomasz BOREJZA: Krakowska walka ze smogiem. Presja na polityków i edukacja najmłodszych.
Tomasz BOREJZA

Tomasz BOREJZA

Krakowska walka ze smogiem.
Presja na polityków i edukacja najmłodszych.

Dzieci przynoszące świadomość ze szkoły są częstym motorem zmian i odchodzenia od „kopciuchów”. Najbardziej zatwardziali truciciele zmiękną, kiedy usłyszą: „Mamo, tato, babciu, dziadku, tę butelkę to może jednak wrzuć do kosza, a nie do pieca”. Dlatego powstał portal Smog.edu.pl stworzony przez Krakowski Alarm Smogowy.

Mariusz WASZKIEWICZ: Zieleń w Krakowie. Wróćmy do normalności Mariusz WASZKIEWICZ: Zieleń w Krakowie. Wróćmy do normalności
Mariusz WASZKIEWICZ

Mariusz WASZKIEWICZ

Zieleń w Krakowie.
Wróćmy do normalności

Patrząc całościowo na kierunek rozwoju Krakowa, trudno o optymizm. Cały czas odnosimy wrażenie, że w Krakowie więcej do powiedzenia mają deweloperzy niż mieszkańcy. Czy kiedyś doczekamy się szerszego wdrożenia zasad systemowych i realnej ochrony przyrody, które postulują Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Środowiska, Konfederacja na rzecz Przyszłości Krakowa Cracovia Urbs Europaea oraz Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody, i czy nie będzie na to za późno?

Marcin DUMNICKI: Referendum wyrzucone do kosza. Kraków wstrzymuje budowę ścieżek rowerowych Marcin DUMNICKI: Referendum wyrzucone do kosza. Kraków wstrzymuje budowę ścieżek rowerowych
Marcin DUMNICKI

Marcin DUMNICKI

Referendum wyrzucone do kosza.
Kraków wstrzymuje budowę ścieżek rowerowych

W 2014 roku 25 maja odbyło się w Krakowie referendum lokalne. 177 033 mieszkańców na pytanie „Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?” odpowiedziało: TAK. I co? I nic. A nawet jest gorzej, niż było – nakłady na infrastrukturę rowerową są mniejsze, niż były przed referendum. Ścieżek powstaje mniej.

Maciej OCHAŁEK: Kraków od „niedasizmu” do miasta szczęśliwego Maciej OCHAŁEK: Kraków od „niedasizmu” do miasta szczęśliwego
Maciej OCHAŁEK

Maciej OCHAŁEK

Kraków od „niedasizmu” do miasta szczęśliwego

Kraków wielokrotnie udowodnił, że jest miastem pionierskim w dziedzinie transportu. To tu powstały pierwsza miejska wypożyczalnia rowerów i pierwszy w Polsce system car-sharingu. Pod Wawelem testowano pierwsze śluzy rowerowe. W Krakowie, a właściwie tuż za jego zachodnią granicą powstała pierwsza w naszym kraju prywatna stacja kolejowa.

Jadwiga EMILEWICZ: Kraków. Dziesięć pomysłów dla lepszego miasta Jadwiga EMILEWICZ: Kraków. Dziesięć pomysłów dla lepszego miasta
Jadwiga EMILEWICZ

Jadwiga EMILEWICZ

Kraków. Dziesięć pomysłów dla lepszego miasta

Kraków jest „robiony” przez polityków i urzędników w zaciszu gabinetów spowitych dymem cygar. Pierwszą z rzeczy, jakich mi brakuje w moim mieście, jest otwartość na pomysły mieszkańców i realna z nimi rozmowa.

Maciej TWARÓG: Nowa Huta dla nowohucian Maciej TWARÓG: Nowa Huta dla nowohucian
Maciej TWARÓG

Maciej TWARÓG

Nowa Huta dla nowohucian

Myśląc Nowa Huta, widzę samodzielny organizm miejski wyłączony z krakowskich regulacji, kombinacji, machinacji i manipulacji. To, czego my, nowohucianie, nie otrzymamy w należytym wymiarze, to logiczna, konkretna strategia rozwoju Nowej Huty. I nie chodzi o strategię zapisaną na papierkach urzędowych. Chodzi o realny rozwój, o uruchomienie mądrych procesów, które pomogą w rozwoju.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam