Studia w Krakowie – wiedza, pasja, więź
Studenci zagraniczni przyjeżdżający na studia w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mogą liczyć na pełne wsparcie w procesie rekrutacyjnym a po przyjeździe na spotkania integracyjne, pakiety powitalne i przyjazną atmosferę zarówno uczelni jak i miasta – pisze prof. Jerzy LIS
.Decydującymi kwestiami przy wyborze uczelni przez studentów zagranicznych są oczywiście te związane z poziomem kształcenia, a także dobre pozycje polskich uczelni w światowych rankingach takich jak: CWUR, QS, ARWU. Jeśli decydują się na studia w Polsce to z pewnością kluczowymi kwestiami wydają się przystępne ceny za studia i stosunkowo niskie koszty utrzymania w naszym kraju, w porównaniu do innych państw. Większość polskich uczelni, w tym Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie ma także bardzo dobre zaplecze naukowo-laboratoryjne i wykwalifikowaną kadrę profesorską, która może pochwalić się międzynarodowymi osiągnięciami.
We współczesnych czasach konfliktów, wojen w różnych obszarach świata studenci i ich rodzice doceniają także kwestię bezpieczeństwa studiowania w Polsce, a także w samym Krakowie, w którym panuje przyjazna wielokulturowa atmosfera.
Ponadto świetnie usytuowane Miasteczko Studenckie AGH z szeroko rozwiniętą infrastrukturą, komfortowe domy studenckie – to wszystko pozwala studentom zagranicznym czuć się u nas jak w domu. Dla kandydatów ważne są także możliwości rozwoju. Duża ilość kół naukowych i organizacji studenckich w AGH z pewnością też wpływa na większe zainteresowanie naszą Uczelnią.
Istotną kwestią jest też przejrzysty i stosunkowo łatwy, wręcz intuicyjny, proces rekrutacji kandydatów zagranicznych: Centrum Rekrutacji, Dział Studentów Zagranicznych AGH dokładają maksymalnych starań by formalności związanych z procesem rekrutacji było jak najmniej, a pracownicy tych jednostek są w stałym kontakcie z kandydatami aż do momentu rozpoczęcia przez nich studiów.
Dla kandydatów, szczególnie tych zza naszej wschodniej granicy, w aktualnej sytuacji, bardzo często ta bliskość kulturowa i językowa są ważnymi i często decydującymi czynnikami w procesie wyboru studiów. Studenci zagraniczni przyjeżdżający do nas w ramach programów wymian mogą także liczyć na wsparcie takich jednostek jak ESN czy Uczelniana Rada Samorządu Studentów AGH. Spotkania integracyjne, welcome dinner, pakiety powitalne tzw. welcome packs, wspólne wycieczki sprawiają, że wszyscy przebywający w murach AGH rozumieją bardzo szybko nasze hasło: „wiedza, pasja, więź”, z naciskiem na rodzinną atmosferę i przyjaźnie, które trwają latami.
.W zainteresowaniu młodzieży spoza Polski studiami na naszej uczelni bardzo pomogło zaangażowanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, która regularnie organizuje m.in. targi edukacyjne, spotkania w ambasadach. W ten sposób nawiązaliśmy żywe kontakty z takimi krajami jak Indie, Uzbekistan czy Kazachstan. W planach są również targi w Londynie, przeznaczone dla młodzieży o polskich korzeniach.
Jerzy Lis