Prof. Paweł ŚNIATAŁA: Wysoka jakość kształcenia przy niewielkich kosztach

Wysoka jakość kształcenia przy niewielkich kosztach

Photo of Prof. Paweł ŚNIATAŁA

Prof. Paweł ŚNIATAŁA

Prorektor Politechniki Poznańskiej.

zobacz inne teksty Autora

Coraz więcej studentów z zagranicy odkrywa Polskę jako znakomite miejsce do studiowania na europejskim i światowym poziomie do tego przy relatywnie niewielkich kosztach zarówno samej edukacji jak i utrzymania w tym kraju – pisze prof. Paweł ŚNIATAŁA

.Dlaczego warto studiować w Polsce? Powodów jest wiele ale najkrócej można je streścić stwierdzeniem, że w Polsce, w porównaniu do innych krajów, szczególnie zachodnich, mamy bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Ceny – czyli kosztów studiowania i utrzymania się studenta w trakcie studiów do jakości kształcenia, jakości życia i mieszkania w naszym kraju. Według OECD Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów świata, co dla studentów z zagranicy i ich rodziców jest bez wątpienia ważną kwestią. Do tego jakość kształcenia nie ustępuje uczelniom zagranicznym, a czasem bywa nawet lepsza. Mamy nie tylko znakomicie wyposażone pracownie, tworzone we współpracy z największymi gigantami technologicznymi, ale też umiemy szybko dostosowywać naszą ofertę edukacyjną do szybko zmieniających się wyzwań współczesności. Widzę to szczególnie w bliskiej mi badawczo dziedzinie computer science, nauk o sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwa.  Polscy badacze z tej dziedziny zaliczają się do światowej czołówki. Warto zauważyć, że to właśnie na Politechnice Poznańskiej, którą reprezentuję, otworzone zostały jako pierwszy w Polsce studia magisterskie nad sztuczną inteligencją a wśród najczęściej cytowanych w tej dziedzinie autorów jest profesor naszej uczelni Jerzy Stefanowski.

.Myślę, że wiele jest powodów, dla których coraz częściej doceniają nas studenci i doktoranci z zagranicy: w ciągu 5 lat podwoiła się ich liczba. Nie bez znaczenia jest też akademicki urok samego Poznania – miasta w połowie drogi między Berlinem i Warszawą, skąd nie tylko łatwo poznawać ciekawe zakątki pięknej Polski, jak i podróżować po Europie.

Paweł Śniatała

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 grudnia 2023