Monika KONIECZNA: Manifest rzeczny dla Krakowa – nowa inicjatywa aktywistów
Monika KONIECZNA

Monika KONIECZNA

Manifest rzeczny dla Krakowa – nowa inicjatywa aktywistów

Społeczne działania wokół rzek w Krakowie trwają od dobrych kilkunastu lat. Problem jest jednak taki, że mimo starań wielu środowisk sytuacja krakowskich rzek się nie poprawia. Czy nowe inicjatywy aktywistów pomogą ruszyć z miejsca?

Maciej FIJAK: Rady dzielnic w Krakowie – zbędny dodatek czy kluczowy poziom samorządu?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Rady dzielnic w Krakowie – zbędny dodatek czy kluczowy poziom samorządu?

Już po raz dziewiąty mieszkańcy Krakowa wybierali składy lokalnych rad dzielnic. To zdecydowanie niedoceniany, a przecież będący najbliżej codziennych problemów szczebel krakowskiego samorządu. Opiniowanie nowych inwestycji, remonty dróg, chodników, żłobków i przedszkoli, a także nowe nasadzenia czy organizacja ruchu – to tylko niektóre sprawy, którymi zajmują się rady dzielnic. Po raz pierwszy w historii swój udział w wyborach do nich miały krakowskie ruchy miejskie.

Tomasz PYTKO: Wybory dla wyborów czy pierwsza zmiana w Krakowie?
Tomasz PYTKO

Tomasz PYTKO

Wybory dla wyborów czy pierwsza zmiana w Krakowie?

Po 21 latach rządów Jacka Majchrowskiego i nikłego udziału ruchów miejskich w wyborach samorządowych dochodzi do sytuacji, w której Kraków staje się poligonem włączania aktywistów do lokalnej polityki. Zobaczymy w kwietniu, z jakim skutkiem.

Łukasz GIBAŁA: Kraków w trybie awaryjnym
Łukasz GIBAŁA

Łukasz GIBAŁA

Kraków w trybie awaryjnym

Na konferencji prasowej prezentującej projekt budżetu na 2024 rok Jacek Majchrowski twierdził, że jako Kraków „jesteśmy w dobrej kondycji finansowej”. Patrząc jednak na proponowany budżet na 2024 rok, należy wyciągnąć inne wnioski. Stan finansów miasta jest bardzo zły, brakuje ważnych dla mieszkańców inwestycji i nie ma przestrzeni na dalsze zadłużanie.

Mateusz MIERZEJEWSKI: Wyzwania deweloperskie Krakowa
Mateusz MIERZEJEWSKI

Mateusz MIERZEJEWSKI

Wyzwania deweloperskie Krakowa

Kraków staje w obliczu unikalnego paradoksu urbanistycznego – mimo że jest w Polsce liderem w pokryciu planami zagospodarowania, zmaga się z wyzwaniami w dziedzinie rozwoju miejskiego.

Daria GOSEK-POPIOŁEK: Kurz po wyborach powoli opada. Co to oznacza dla ludzi teatru w Krakowie?
Daria GOSEK-POPIOŁEK

Daria GOSEK-POPIOŁEK

Kurz po wyborach powoli opada. Co to oznacza dla ludzi teatru w Krakowie?

Kraków teatrami stoi – według danych magistratu w naszym mieście funkcjonuje ich co najmniej 65, a wśród nich znajdziemy aż 11 teatrów publicznych. Teatry w Krakowie to wielkie nazwiska, wspaniałe spektakle, piękna historia i bilety wykupione czasami na pół roku do przodu. Ale to też druga strona medalu: mobbing, niskie pensje, ręczne sterowanie przez polityków, dyrektorzy zasiadający 20 lat na stołkach i brak zabezpieczeń socjalnych. Dlatego ludzie kultury postanowili walczyć o siebie. Jak to zrobili, w czym ich wspieram i co jeszcze przed nami?

Maciej FIJAK: Koniec ery prezydenta Jacka Majchrowskiego. Kraków przed wielkimi zmianami
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Koniec ery prezydenta Jacka Majchrowskiego. Kraków przed wielkimi zmianami

Dokładnie dzień po 21. rocznicy wyboru na urząd prezydenta miasta Krakowa prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. „21 lat to kawał czasu” – rozpoczął wystąpienie 20 listopada 2023 roku. Co to oznacza? Kraków czeka polityczne przemeblowanie.

Maciej FIJAK: Aktywiści dla Krakowa i innych miast
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Aktywiści dla Krakowa i innych miast

Sto rozwiązań dla polskich miast, sześć głównych kategorii i kilkadziesiąt zaangażowanych organizacji miejskich z całej Polski. Tak wygląda Miejska Agenda Parlamentarna 2023, czyli drogowskaz ze spraw dotyczących miast, który trafił do posłanek i posłów kolejnej kadencji Sejmu

Łukasz PUŁA: Marnowanie publicznych pieniędzy w Krakowie
Łukasz PUŁA

Łukasz PUŁA

Marnowanie publicznych pieniędzy w Krakowie

Niedawno rozpoczęła się budowa linii tramwajowej do krakowskich Mistrzejowic. Tym razem na przeszkodzie stanęły nie drzewa, ale będące w dobrym stanie elementy małej architektury o łącznej wartości prawie 200 tys. zł. O kilkadziesiąt koszy, stojaków rowerowych, ławek czy podpórek przy przejazdach rowerowych bezskutecznie upominałem się w urzędach miejskich. Kiedy okazało się, że urzędnicy zwlekają z działaniem, wziąłem sprawy w swoje ręce. Po czym urzędnicy zaczęli straszyć mnie sądem.

Tomasz PYTKO: Wesoła - wciąż niewykorzystana szansa Krakowa
Tomasz PYTKO

Tomasz PYTKO

Wesoła - wciąż niewykorzystana szansa Krakowa

W sprawie opuszczonego przez kliniki uniwersyteckie terenu papier przyjął wszystko, minęły kolejne lata, powoli dobiega końca kadencja samorządowa, a temat nadal rodzi podstawowe pytania – co dalej i kiedy. Staje się też koszmarem ekipy urzędującego od kilku kadencji w Krakowie Jacka Majchrowskiego.

Maciej FIJAK: „Wspólnie dla Miasta”. Czy w Krakowie uda się zmienić priorytety?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

„Wspólnie dla Miasta”. Czy w Krakowie uda się zmienić priorytety?

Rok spotkań i warsztatów, ponad 50 osób zaangażowanych w liczne dyskusje i wreszcie efekt: 21 tez miejskich, 150 propozycji na lepsze miasto i inauguracja bardzo krakowskiego projektu, do którego każdy może dołączyć. Mowa o Koalicji Ruchów Krakowskich – „Wspólnie dla Miasta”. „Kraków się zmienia, zmieniają się także wyzwania przed nim stojące. Czas zmienić priorytety, które wytyczają drogę rozwoju i zarządzania naszym miastem” – można przeczytać w raporcie.

Magdalena OKRASKA: Nie możemy wszyscy wyjechać
Magdalena OKRASKA

Magdalena OKRASKA

Nie możemy wszyscy wyjechać

W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje dowcip: „Co jest najlepsze w Dąbrowie? – Autobus do Katowic”. I w ten właśnie sposób myślą młodzi ludzie, których komunikacja drenuje z ich miejscowości, przenosi do dużych miast po edukację, pracę, rozrywkę. Pewnego dnia z nich po prostu nie wrócą.

Mateusz BŁASZCZYK, Paweł NOWAKOWSKI: Ideologia Smart. Inteligentne miasto, inteligentni mieszkańcy
Paweł NOWAKOWSKIProf. Mateusz BŁASZCZYK

Paweł NOWAKOWSKI
Prof. Mateusz BŁASZCZYK

Ideologia Smart.
Inteligentne miasto, inteligentni mieszkańcy

Idea miasta inteligentnego wywodzi się z koncepcji „miasta okablowanego”, w którym nacisk położony jest na infrastrukturę opartą na zastosowaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Współcześnie smart city rozpatruje się dalece szerzej, można je wiązać z nowymi technologiami, przede wszystkim telekomunikacyjnymi, transportowymi i energetycznymi. Akcentuje się nowe (głównie oparte na technologiach cyfrowych) sposoby zarządzania miastem.

Mateusz BUDZIAKOWSKI: Krakowska walka z architektoniczną nonszalancją
Mateusz BUDZIAKOWSKI

Mateusz BUDZIAKOWSKI

Krakowska walka z architektoniczną nonszalancją

Niestety, w Krakowie planowanie przestrzenne traktowane jest przez władze miejskie jak zło konieczne i byłoby dobrze, gdyby udało się uratować przynajmniej okolice ul. Kopernika. Do sprzedaży wystawiono rozległy teren z kompleksem klinik uniwersyteckich, w ścisłym centrum miasta.

Prof. Maciej KURCZ: Miejska odyseja. O urbanizacji Afryki
Prof. Maciej KURCZ

Prof. Maciej KURCZ

Miejska odyseja.
O urbanizacji Afryki

Lagos (21 mln), Kair (20,4 mln), Kinszasa (13,3 mln) mają szansę stać się jednymi z największych miast na świecie – o urbanizacji Afryki pisze prof. Maciej KURCZ