Nadia FEDECZKO: Wrocław – dwa wektory widzenia
Nadia FEDECZKO

Nadia FEDECZKO

Wrocław – dwa wektory widzenia

Wrocław jest nazywany „bramą Polski” ze względu na bliskość Czech i Niemiec. Zapraszam do wirtualnej podróży po Wrocławiu w czasie i przestrzeni.

Agnieszka PAWNIK: Metafora życia samuraja. Burzliwa historia Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Metafora życia samuraja. Burzliwa historia Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu

Kamienie, woda, rośliny – w ogrodzie japońskim wszystko jest starannie zaprojektowane, a każda roślina czy element architektury jest częścią idealnie skomponowanej całości, która zmienia się w zależności od pory roku, pogody, a nawet tego, czy podziwiamy ją, siedząc, stojąc, czy chodząc. W Polsce nie mamy wielu japońskich ogrodów, najbardziej znany i unikatowy w skali Europy znajduje się w parku Szczytnickim we Wrocławiu.

Michał KOSIOREK: Miasto światłocienia
Klub Młodych Autorów

Klub Młodych Autorów

Miasto światłocienia

W połowie maja 2024 r. w Neapolu, stolicy włoskiej Kampanii, poważnie zatrzęsła się ziemia. Cały dzień poprzedzający wstrząsy był wyjątkowo duszny, powietrze zanieczyszczone, a widoczność nad zatoką neapolitańską ograniczona, do tego stopnia, że Wezuwiusz górujący nad miastem był ledwo dostrzegalny.

Marek MUTOR: Siła Wrocławia
Marek MUTOR

Marek MUTOR

Siła Wrocławia

Siła Wrocławia bierze się z tego spotkania różnych doświadczeń oraz ostatecznie udanego procesu integracji społecznej, oswojenia miasta i jego odbudowy. Wypływa z historii powojennych dekad, w których punktem zwrotnym była Solidarność i działalność opozycyjna lat stanu wojennego.

Łukasz GIBAŁA: Dziesięć priorytetów dla Krakowa
Łukasz GIBAŁA

Łukasz GIBAŁA

Dziesięć priorytetów dla Krakowa

Krakowskie osiedla, zwłaszcza te nowsze, nie sprzyjają relacjom sąsiedzkim i budowaniu lokalnych społeczności. Chcemy to zmienić, tworząc mini rynki – miejsca, gdzie będzie można poznać sąsiadów, zorganizować akcję sąsiedzką, warsztaty czy zajęcia sportowe.

Jacek SUTRYK: Wrocław opiera się na wspólnocie
Jacek SUTRYK

Jacek SUTRYK

Wrocław opiera się na wspólnocie

Dziś u progu końca pierwszej kadencji poddaję się wyborczej weryfikacji. Z pokorą, nie oglądając się na sondaże, z pełną świadomością tego, że nie wszystko udało się zrobić tak, jak sam bym sobie życzył lub jak życzyliby sobie mieszkańcy, ale też z pewną radością, że mimo trudnego czasu zrealizowaliśmy dla Wrocławia część naszego programu możliwego do przeprowadzenia w pięć lat. Wierzę, że kolejnych pięć pozwoli nam naszą misję dokończyć – pozostaje to w rękach wrocławian.

Monika KONIECZNA: Manifest rzeczny dla Krakowa – nowa inicjatywa aktywistów
Monika KONIECZNA

Monika KONIECZNA

Manifest rzeczny dla Krakowa – nowa inicjatywa aktywistów

Społeczne działania wokół rzek w Krakowie trwają od dobrych kilkunastu lat. Problem jest jednak taki, że mimo starań wielu środowisk sytuacja krakowskich rzek się nie poprawia. Czy nowe inicjatywy aktywistów pomogą ruszyć z miejsca?

Maciej FIJAK: Rady dzielnic w Krakowie – zbędny dodatek czy kluczowy poziom samorządu?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Rady dzielnic w Krakowie – zbędny dodatek czy kluczowy poziom samorządu?

Już po raz dziewiąty mieszkańcy Krakowa wybierali składy lokalnych rad dzielnic. To zdecydowanie niedoceniany, a przecież będący najbliżej codziennych problemów szczebel krakowskiego samorządu. Opiniowanie nowych inwestycji, remonty dróg, chodników, żłobków i przedszkoli, a także nowe nasadzenia czy organizacja ruchu – to tylko niektóre sprawy, którymi zajmują się rady dzielnic. Po raz pierwszy w historii swój udział w wyborach do nich miały krakowskie ruchy miejskie.

Tomasz PYTKO: Wybory dla wyborów czy pierwsza zmiana w Krakowie?
Tomasz PYTKO

Tomasz PYTKO

Wybory dla wyborów czy pierwsza zmiana w Krakowie?

Po 21 latach rządów Jacka Majchrowskiego i nikłego udziału ruchów miejskich w wyborach samorządowych dochodzi do sytuacji, w której Kraków staje się poligonem włączania aktywistów do lokalnej polityki. Zobaczymy w kwietniu, z jakim skutkiem.

Łukasz GIBAŁA: Kraków w trybie awaryjnym
Łukasz GIBAŁA

Łukasz GIBAŁA

Kraków w trybie awaryjnym

Na konferencji prasowej prezentującej projekt budżetu na 2024 rok Jacek Majchrowski twierdził, że jako Kraków „jesteśmy w dobrej kondycji finansowej”. Patrząc jednak na proponowany budżet na 2024 rok, należy wyciągnąć inne wnioski. Stan finansów miasta jest bardzo zły, brakuje ważnych dla mieszkańców inwestycji i nie ma przestrzeni na dalsze zadłużanie.

Mateusz MIERZEJEWSKI: Wyzwania deweloperskie Krakowa
Mateusz MIERZEJEWSKI

Mateusz MIERZEJEWSKI

Wyzwania deweloperskie Krakowa

Kraków staje w obliczu unikalnego paradoksu urbanistycznego – mimo że jest w Polsce liderem w pokryciu planami zagospodarowania, zmaga się z wyzwaniami w dziedzinie rozwoju miejskiego.

Daria GOSEK-POPIOŁEK: Kurz po wyborach powoli opada. Co to oznacza dla ludzi teatru w Krakowie?
Daria GOSEK-POPIOŁEK

Daria GOSEK-POPIOŁEK

Kurz po wyborach powoli opada. Co to oznacza dla ludzi teatru w Krakowie?

Kraków teatrami stoi – według danych magistratu w naszym mieście funkcjonuje ich co najmniej 65, a wśród nich znajdziemy aż 11 teatrów publicznych. Teatry w Krakowie to wielkie nazwiska, wspaniałe spektakle, piękna historia i bilety wykupione czasami na pół roku do przodu. Ale to też druga strona medalu: mobbing, niskie pensje, ręczne sterowanie przez polityków, dyrektorzy zasiadający 20 lat na stołkach i brak zabezpieczeń socjalnych. Dlatego ludzie kultury postanowili walczyć o siebie. Jak to zrobili, w czym ich wspieram i co jeszcze przed nami?

Maciej FIJAK: Koniec ery prezydenta Jacka Majchrowskiego. Kraków przed wielkimi zmianami
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Koniec ery prezydenta Jacka Majchrowskiego. Kraków przed wielkimi zmianami

Dokładnie dzień po 21. rocznicy wyboru na urząd prezydenta miasta Krakowa prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej. „21 lat to kawał czasu” – rozpoczął wystąpienie 20 listopada 2023 roku. Co to oznacza? Kraków czeka polityczne przemeblowanie.

Maciej FIJAK: Aktywiści dla Krakowa i innych miast
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

Aktywiści dla Krakowa i innych miast

Sto rozwiązań dla polskich miast, sześć głównych kategorii i kilkadziesiąt zaangażowanych organizacji miejskich z całej Polski. Tak wygląda Miejska Agenda Parlamentarna 2023, czyli drogowskaz ze spraw dotyczących miast, który trafił do posłanek i posłów kolejnej kadencji Sejmu

Łukasz PUŁA: Marnowanie publicznych pieniędzy w Krakowie
Łukasz PUŁA

Łukasz PUŁA

Marnowanie publicznych pieniędzy w Krakowie

Niedawno rozpoczęła się budowa linii tramwajowej do krakowskich Mistrzejowic. Tym razem na przeszkodzie stanęły nie drzewa, ale będące w dobrym stanie elementy małej architektury o łącznej wartości prawie 200 tys. zł. O kilkadziesiąt koszy, stojaków rowerowych, ławek czy podpórek przy przejazdach rowerowych bezskutecznie upominałem się w urzędach miejskich. Kiedy okazało się, że urzędnicy zwlekają z działaniem, wziąłem sprawy w swoje ręce. Po czym urzędnicy zaczęli straszyć mnie sądem.