

Magdalena OKRASKA
Nie możemy wszyscy wyjechać
W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje dowcip: „Co jest najlepsze w Dąbrowie? – Autobus do Katowic”. I w ten właśnie sposób myślą młodzi ludzie, których komunikacja drenuje z ich miejscowości, przenosi do dużych miast po edukację, pracę, rozrywkę. Pewnego dnia z nich po prostu nie wrócą.

Paweł NOWAKOWSKI
Prof. Mateusz BŁASZCZYK
Ideologia Smart. Inteligentne miasto, inteligentni mieszkańcy
Idea miasta inteligentnego wywodzi się z koncepcji „miasta okablowanego”, w którym nacisk położony jest na infrastrukturę opartą na zastosowaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Współcześnie smart city rozpatruje się dalece szerzej, można je wiązać z nowymi technologiami, przede wszystkim telekomunikacyjnymi, transportowymi i energetycznymi. Akcentuje się nowe (głównie oparte na technologiach cyfrowych) sposoby zarządzania miastem.

Prof. Maciej KURCZ
Miejska odyseja. O urbanizacji Afryki
Lagos (21 mln), Kair (20,4 mln), Kinszasa (13,3 mln) mają szansę stać się jednymi z największych miast na świecie – o urbanizacji Afryki pisze prof. Maciej KURCZ

Karol WAŁACHOWSKI
Republikanie, doceńcie rolę miast!
Koszmar polega na tym, że interesu wspólnotowego nie ma kto reprezentować, mimo że teoretycznie mógłby to robić każdy.

Mateusz BUDZIAKOWSKI
Krakowska walka z architektoniczną nonszalancją
Niestety, w Krakowie planowanie przestrzenne traktowane jest przez władze miejskie jak zło konieczne i byłoby dobrze, gdyby udało się uratować przynajmniej okolice ul. Kopernika. Do sprzedaży wystawiono rozległy teren z kompleksem klinik uniwersyteckich, w ścisłym centrum miasta.

Jarosław BAKINOWSKI
Polski projekt, o którym warto opowiedzieć. Tramwaj szyty na miarę
W projekcie Moderus Gamma połączyliśmy wiedzę i doświadczenie Modertrans Poznań i Politechniki Poznańskiej. To kolejny wspólny projekt badawczo-rozwojowy, w którym znalazły zastosowanie nowoczesne technologie.

Michał DREWNICKI
Kraków zastygły w oczekiwaniu na zmianę
Prezydent Jacek Majchrowski do perfekcji opanował starą rzymską zasadę „dziel i rządź”. Umiejętnie rozgrywa różne grupy społeczne i grupy interesów, napuszczając je na siebie: mieszkańców na deweloperów i deweloperów na mieszkańców, ekologów na osoby, które chcą zbudować dom jednorodzinny na obrzeżach miasta, fanów komunikacji miejskiej na osoby, które jeżdżą samochodami, pieszych na rowerzystów… Zamknięty z cygarem w swoim gabinecie prezydent śmieje się w duchu, przyglądając się, jak dwie grupy kłócą się ze sobą, nie mówiąc nic o nim samym. Prezydent rzadko miesza się w konflikt.

Prof. Katarzyna KAJDANEK
Dlaczego polskie przedmieścia są tak chaotyczne i brzydkie?
Jaki wpływ na rozwój osiedli podmiejskich będą miały deregulacja zawodu urbanisty czy plany wprowadzenia ułatwień w prawie budowlanym, polegające m.in. na likwidacji pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych? Uwolnienie procesu budowlanego spod jakiejkolwiek kontroli nie wpłynie radykalnie na zmianę jakości polskiej przestrzeni podmiejskiej, a raczej usankcjonuje i pogłębi jej obecny katastrofalny stan.

Grzegorz Franciszek KOMPA
Kraków - miasto sparaliżowane urzędniczą niemocą
Ktoś w końcu musiał zdobyć się na odwagę upublicznienia błędów czy nadużyć urzędniczych i głośno, imiennie o tym mówić. Tak ruszył cykl Absurdów Krakowa, krótkometrażowe filmiki pokazujące błędne, opieszałe lub niezgodne z prawem działania krakowskich urzędów.

Prof. Francis NORDEMANN
EXPO 2022 Łódź Polska. Rewitalizacja w skali globu.
Nadmierna konsumpcja, towarzysząca pogoni za postępem i poszukiwaniu komfortu jest już za nami. Teraz pracujemy nad polepszeniem jakości życia przy większym poszanowaniu dla Ziemi, która nas gości. Procesy rewitalizacyjne w miastach, związane z regeneracją środowiska naturalnego, dotyczą nas wszystkich, niezależnie od tego, czy mieszkamy w Azji, Afryce, Ameryce, Europie czy Australii.

Łukasz GIBAŁA
Mapa czystej energii dla Krakowa
Gdyby Krakowem zarządzali ludzie, którzy chcą, żeby miasto było wygodne, przyjazne dla mieszkańców, czyste i innowacyjne, a do tego mieliby wizję, jak do tego doprowadzić, na pewno nie pominęliby możliwości, jakie daje wykorzystanie energii słonecznej.

Jolanta KLUBA
Łukasz DAMURSKI
Wrocław. W poszukiwaniu tożsamości miasta
Całkowita wymiana ludności Wrocławia po II wojnie światowej stworzyła przedstawicielom różnych dyscyplin naukowych unikalną okazję do badania procesów, których nie mogli zaobserwować nigdzie indziej, tworząc jedyne w swoim rodzaju laboratorium badawcze.

Jacek LEWICKI
"Nasz (bez)ład codzienny"
Sami jesteśmy winni swoją biernością, obojętnością, niedocenianiem roli edukacji plastycznej w szkołach. Każdy z nas ma dość ograniczone potrzeby korzystania z miasta, które zanika jako wspólnota, wspólnota polityczna. Chyba naprawdę jesteśmy jak straszni mieszczanie Tuwima, widzący wszystko fragmentarycznie, oddzielnie i chętnie przeżuwający medialną papkę serwowaną przez tych, którzy hołdują nie najwyższym gustom.

Bożena NITKA
"Projekt
Wiem, że nie każdy chce oglądać te brzydsze części miasta – w szczególności urzędnicy. Gdy na co dzień panuje chaos i wieczna gonitwa a ludzie pędzą i nie mają się czasu zastanowić nad najprostszymi sprawami – ja chciałabym widzieć tu spokój i harmonię. Wiem co niektórzy mogą powiedzieć: że moje miasto jest opuszczone i smutne, nie tętni życiem, gwarem, ale z drugiej strony: czy życie to chaos? gonitwa? a gdzie drugi człowiek?

Łukasz OLEJNIK
"Grenoble. A więc można. Przegłosowano zakaz billboardów w przestrzeni miejskiej"
Dziś Grenoble stało się pierwszym europejskim miastem bez reklam wielkoformatowych. A trzeba zauważyć, że już dotychczasowe reklamy w Grenoble nie były specjalnie inwazyjne. Teraz przestrzeń miejska została wyzwolona (słownictwo z oficjalnego stanowiska burmistrza w tej sprawie) i idzie w stronę oferowania tej czystej, nieskażonej billboardami przestrzeni mieszkańcom.

Krystian TOMALA
"Bogate głowy w Gliwicach. Polska Krzemowa Dolina"
Gliwice to jedno z najbogatszych miast. Z wynikiem 4069,40 zł/mieszkańca pokonałyby aż osiem, znacznie większych miast wojewódzkich Olsztyn (3939,94 zł), Rzeszów (3934,52 zł), Kielce (3887,70 zł), Białystok (3810,82 zł), Szczecin (3669,21 zł), Lublin (3593,18 zł), Zieloną Górę (3556,15 zł) i Bydgoszcz (3215,74 zł).

Radosław ORYSZCZYSZYN
"Ćwierć wieku po zmianie ustrojowej. Miasto, które przeniosło się do Internetu"
Pierwszy obieg: ci, którzy dzięki tej azjatyckiej modernizacji za europejskie pieniądze, mogą wygodnie żyć, rządzić i rozdzielać publiczne fundusze to tu, to tam. Drugi obieg: cała reszta, która stara się tu rozwijać i kocha Białystok milion razy bardziej od polityków malujących serduszka na plakatach wyborczych