Magdalena OKRASKA: Nie możemy wszyscy wyjechać
Magdalena OKRASKA

Magdalena OKRASKA

Nie możemy wszyscy wyjechać

W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje dowcip: „Co jest najlepsze w Dąbrowie? – Autobus do Katowic”. I w ten właśnie sposób myślą młodzi ludzie, których komunikacja drenuje z ich miejscowości, przenosi do dużych miast po edukację, pracę, rozrywkę. Pewnego dnia z nich po prostu nie wrócą.

Mateusz BŁASZCZYK, Paweł NOWAKOWSKI: Ideologia Smart. Inteligentne miasto, inteligentni mieszkańcy
Paweł NOWAKOWSKIProf. Mateusz BŁASZCZYK

Paweł NOWAKOWSKI
Prof. Mateusz BŁASZCZYK

Ideologia Smart.
Inteligentne miasto, inteligentni mieszkańcy

Idea miasta inteligentnego wywodzi się z koncepcji „miasta okablowanego”, w którym nacisk położony jest na infrastrukturę opartą na zastosowaniu nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Współcześnie smart city rozpatruje się dalece szerzej, można je wiązać z nowymi technologiami, przede wszystkim telekomunikacyjnymi, transportowymi i energetycznymi. Akcentuje się nowe (głównie oparte na technologiach cyfrowych) sposoby zarządzania miastem.

Prof. Maciej KURCZ: Miejska odyseja. O urbanizacji Afryki
Prof. Maciej KURCZ

Prof. Maciej KURCZ

Miejska odyseja.
O urbanizacji Afryki

Lagos (21 mln), Kair (20,4 mln), Kinszasa (13,3 mln) mają szansę stać się jednymi z największych miast na świecie – o urbanizacji Afryki pisze prof. Maciej KURCZ

Mateusz BUDZIAKOWSKI: Krakowska walka z architektoniczną nonszalancją
Mateusz BUDZIAKOWSKI

Mateusz BUDZIAKOWSKI

Krakowska walka z architektoniczną nonszalancją

Niestety, w Krakowie planowanie przestrzenne traktowane jest przez władze miejskie jak zło konieczne i byłoby dobrze, gdyby udało się uratować przynajmniej okolice ul. Kopernika. Do sprzedaży wystawiono rozległy teren z kompleksem klinik uniwersyteckich, w ścisłym centrum miasta.

Michał DREWNICKI: Kraków zastygły w oczekiwaniu na zmianę
Michał DREWNICKI

Michał DREWNICKI

Kraków zastygły w oczekiwaniu na zmianę

Prezydent Jacek Majchrowski do perfekcji opanował starą rzymską zasadę „dziel i rządź”. Umiejętnie rozgrywa różne grupy społeczne i grupy interesów, napuszczając je na siebie: mieszkańców na deweloperów i deweloperów na mieszkańców, ekologów na osoby, które chcą zbudować dom jednorodzinny na obrzeżach miasta, fanów komunikacji miejskiej na osoby, które jeżdżą samochodami, pieszych na rowerzystów… Zamknięty z cygarem w swoim gabinecie prezydent śmieje się w duchu, przyglądając się, jak dwie grupy kłócą się ze sobą, nie mówiąc nic o nim samym. Prezydent rzadko miesza się w konflikt.

Prof. Katarzyna KAJDANEK: Dlaczego polskie przedmieścia są tak chaotyczne i brzydkie?
Prof. Katarzyna KAJDANEK

Prof. Katarzyna KAJDANEK

Dlaczego polskie przedmieścia są tak chaotyczne i brzydkie?

Jaki wpływ na rozwój osiedli podmiejskich będą miały deregulacja zawodu urbanisty czy plany wprowadzenia ułatwień w prawie budowlanym, polegające m.in. na likwidacji pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych? Uwolnienie procesu budowlanego spod jakiejkolwiek kontroli nie wpłynie radykalnie na zmianę jakości polskiej przestrzeni podmiejskiej, a raczej usankcjonuje i pogłębi jej obecny katastrofalny stan.

Grzegorz Franciszek KOMPA: Kraków - miasto sparaliżowane urzędniczą niemocą
Grzegorz Franciszek KOMPA

Grzegorz Franciszek KOMPA

Kraków - miasto sparaliżowane urzędniczą niemocą

Ktoś w końcu musiał zdobyć się na odwagę upublicznienia błędów czy nadużyć urzędniczych i głośno, imiennie o tym mówić. Tak ruszył cykl Absurdów Krakowa, krótkometrażowe filmiki pokazujące błędne, opieszałe lub niezgodne z prawem działania krakowskich urzędów.

Prof. Francis NORDEMANN: EXPO 2022 Łódź Polska. Rewitalizacja w skali globu. I przemyślenie miast na nowo
Prof. Francis NORDEMANN

Prof. Francis NORDEMANN

EXPO 2022 Łódź Polska.
Rewitalizacja w skali globu.

Nadmierna konsumpcja, towarzysząca pogoni za postępem i poszukiwaniu komfortu jest już za nami. Teraz pracujemy nad polepszeniem jakości życia przy większym poszanowaniu dla Ziemi, która nas gości. Procesy rewitalizacyjne w miastach, związane z regeneracją środowiska naturalnego, dotyczą nas wszystkich, niezależnie od tego, czy mieszkamy w Azji, Afryce, Ameryce, Europie czy Australii.

Łukasz GIBAŁA: Mapa czystej energii dla Krakowa
Łukasz GIBAŁA

Łukasz GIBAŁA

Mapa czystej energii dla Krakowa

Gdyby Krakowem zarządzali ludzie, którzy chcą, żeby miasto było wygodne, przyjazne dla mieszkańców, czyste i innowacyjne, a do tego mieliby wizję, jak do tego doprowadzić, na pewno nie pominęliby możliwości, jakie daje wykorzystanie energii słonecznej.

Jolanta KLUBA, Łukasz DAMURSKI: Wrocław. W poszukiwaniu tożsamości miasta
Jolanta KLUBAŁukasz DAMURSKI

Jolanta KLUBA
Łukasz DAMURSKI

Wrocław. W poszukiwaniu tożsamości miasta

Całkowita wymiana ludności Wrocławia po II wojnie światowej stworzyła przedstawicielom różnych dyscyplin naukowych unikalną okazję do badania procesów, których nie mogli zaobserwować nigdzie indziej, tworząc jedyne w swoim rodzaju laboratorium badawcze.

Jacek LEWICKI: "Nasz (bez)ład codzienny"
Jacek LEWICKI

Jacek LEWICKI

"Nasz (bez)ład codzienny"

Sami jesteśmy winni swoją biernością, obojętnością, niedocenianiem roli edukacji plastycznej w szkołach. Każdy z nas ma dość ograniczone potrzeby korzystania z miasta, które zanika jako wspólnota, wspólnota polityczna. Chyba naprawdę jesteśmy jak straszni mieszczanie Tuwima, widzący wszystko fragmentarycznie, oddzielnie i chętnie przeżuwający medialną papkę serwowaną przez tych, którzy hołdują nie najwyższym gustom.

Bożena NITKA: "Projekt: Moje Miasto"
Bożena NITKA

Bożena NITKA

"Projekt

Wiem, że nie każdy chce oglądać te brzydsze części miasta – w szczególności urzędnicy. Gdy na co dzień panuje chaos i wieczna gonitwa a ludzie pędzą i nie mają się czasu zastanowić nad najprostszymi sprawami – ja chciałabym widzieć tu spokój i harmonię. Wiem co niektórzy mogą powiedzieć: że moje miasto jest opuszczone i smutne, nie tętni życiem, gwarem, ale z drugiej strony: czy życie to chaos? gonitwa? a gdzie drugi człowiek?

Łukasz OLEJNIK: "Grenoble. A więc można. Przegłosowano zakaz billboardów w przestrzeni miejskiej"
Łukasz OLEJNIK

Łukasz OLEJNIK

"Grenoble. A więc można. Przegłosowano zakaz billboardów w przestrzeni miejskiej"

Dziś Grenoble stało się pierwszym europejskim miastem bez reklam wielkoformatowych. A trzeba zauważyć, że już dotychczasowe reklamy w Grenoble nie były specjalnie inwazyjne. Teraz przestrzeń miejska została wyzwolona (słownictwo z oficjalnego stanowiska burmistrza w tej sprawie) i idzie w stronę oferowania tej czystej, nieskażonej billboardami przestrzeni mieszkańcom.

Krystian TOMALA: "Bogate głowy w Gliwicach. Polska Krzemowa Dolina"
Krystian TOMALA

Krystian TOMALA

"Bogate głowy w Gliwicach. Polska Krzemowa Dolina"

Gliwice to jedno z najbogatszych miast. Z wynikiem 4069,40 zł/mieszkańca pokonałyby aż osiem, znacznie większych miast wojewódzkich Olsztyn (3939,94 zł), Rzeszów (3934,52 zł), Kielce (3887,70 zł), Białystok (3810,82 zł), Szczecin (3669,21 zł), Lublin (3593,18 zł), Zieloną Górę (3556,15 zł) i Bydgoszcz (3215,74 zł).

Radek ORYSZCZYSZYN: "Ćwierć wieku po zmianie ustrojowej. Miasto, które przeniosło się do Internetu"
Radosław ORYSZCZYSZYN

Radosław ORYSZCZYSZYN

"Ćwierć wieku po zmianie ustrojowej. Miasto, które przeniosło się do Internetu"

Pierwszy obieg: ci, którzy dzięki tej azjatyckiej modernizacji za europejskie pieniądze, mogą wygodnie żyć, rządzić i rozdzielać publiczne fundusze to tu, to tam. Drugi obieg: cała reszta, która stara się tu rozwijać i kocha Białystok milion razy bardziej od polityków malujących serduszka na plakatach wyborczych