Zygmunt FRANKIEWICZ: Wszechpotężne, centralnie sterowane państwo niszczy i tak słaby polski kapitał społeczny
Zygmunt FRANKIEWICZ

Zygmunt FRANKIEWICZ

Wszechpotężne, centralnie sterowane państwo niszczy i tak słaby polski kapitał społeczny

Zostałem poproszony o wskazanie we Wszystko co Najważniejsze dziesięciu najważniejszych spraw dla samorządu. Wybór niełatwy – chaos urbanistyczny wynikający ze złego prawa w dziedzinie planowania przestrzennego, wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa i depopulacją, z imigracją, słabnięcie małych i średnich miast, wyzwania w dziedzinie infrastruktury, rozwój usług komunalnych. Punktem wyjścia do skutecznego zmierzenia się ze zdecydowaną większością wyzwań jest jednak moim zdaniem powrót do korzeni.

Michał WYPIJ: Mój Olsztyn
Michał WYPIJ

Michał WYPIJ

Mój Olsztyn

Czy ja narzekam? Mamy mosty, ale niewiele z nich widać. Wkurzam się, bo stojąc w korku czuję się bardzo samotny. Mam uczucie, że ktoś o mnie zapomniał, że ważniejszy jest jakiś plan, w którym mnie nie uwzględniono. W tym planie jest trochę ludzi z mojego miasta. Mijają nas na drodze samochodami w cenie domku, o którym marzymy. A nam podarowano betonowe place i promenady. Tylko nie za bardzo wiemy, co z nimi robić.

Jolanta KRYSOWATA: "Polska właśnie (26) Po nas choćby potop…"
Jolanta KRYSOWATA

Jolanta KRYSOWATA

"Polska właśnie (26) Po nas choćby potop…"

Normalność wchodzi do gminy Wińsko. Na luksusy możemy poczekać. Wołów też lekko uniósł głowę. Jest miasteczkiem, a będzie jeszcze bardziej. Bycie nie w opozycji mu służy. Tylko Brzeg, co nie dziwne, pogodzić się z tą sytuacja, nie może – czyli o codzienności gminy pisze wójt Wińska Jolanta Krysowata.

Jolanta KRYSOWATA: "Polska właśnie. Wińsko (14) Uchodźcy. Przesiedleńcy."
Jolanta KRYSOWATA

Jolanta KRYSOWATA

"Polska właśnie. Wińsko (14) Uchodźcy. Przesiedleńcy."

Tak trwali wspólnie przez kilka miesięcy. Aż przyszedł rozkaz, że mają spakować tyle, ile udźwigną, zebrać się na ringu (rynek) i iść na stację. Szli tam z tobołkami, długą ulicą Kolejową (dziś Piłsudskiego). W milczeniu. Po obu stronach ulicy zebrali się Polacy. Stali i patrzyli. Też w milczeniu. Musiało do nich dotrzeć, że skoro miejsce po Niemcach w Wińsku się zwalnia, o powrocie za Bug mowy już nie będzie.

Jolanta KRYSOWATA: "Polska właśnie. Wińsko (10) Susza zabiera."
Jolanta KRYSOWATA

Jolanta KRYSOWATA

"Polska właśnie. Wińsko (10) Susza zabiera."

Oglądam w jednej z komercyjnych telewizji prognozę pogody. Bardzo nowoczesna pani z bardzo nowoczesnym panem, oboje piękni i ładnie ubrani, na stojąco przed mapą meteo obracają suszę w żart. Jest lato, więc jest ciepło. A dzieci się cieszą, bo przecież wakacje itd. I to przy planszy bez jednej chmurki, zapowiadającej, że znowu będzie koło 40 stopni. Myślę, że trzeba mieć bardzo klimatyzowane życie, żeby taki dowcip wymyślić i jeszcze mieć odwagę się nim popisywać przed całą Polską.

Dariusz LASOCKI: "Radny, czyli kto? Radny, czyli jak? Credo"
Dariusz LASOCKI

Dariusz LASOCKI

"Radny, czyli kto? Radny, czyli jak? Credo"

Najważniejsze jest bycie. Bycie blisko, na wyciągnięcie ręki, na krótki telefon i na trochę dłuższy mail. Bycie blisko musi być naturalne i wypływać z potrzeby kontaktu z mieszkańcami-sąsiadami. Im mniejsza społeczność tym — jak się wydaje — relacje mogą być bliższe. Trochę jak u Zauchy, gdzieś między knajpą, kościołem, mostem — radny powinien być „swojakiem”.

Jolanta KRYSOWATA: "Polska właśnie. Wińsko (5) Wstyd to kraść..."
Jolanta KRYSOWATA

Jolanta KRYSOWATA

"Polska właśnie. Wińsko (5) Wstyd to kraść..."

Dają lokale wraz z mieszkańcami i pieniądze na remonty. Do tego pustostany, opuszczone przed laty i zdemolowane przez czas i obyczaje. Na nie już specjalnej dotacji nie ma, ale remontujemy je i tak. Nadleśnictwo Wołów, kolejny dobrodziej. Mam nadzieję, że nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Jeden ich domek w bliźniaku jest już nasz i już został zasiedlony naszymi.

Kazimierz M.UJAZDOWSKI: "Chwała reformatorom. Pożegnanie Profesora Jerzego Regulskiego"
Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Kazimierz M.UJAZDOWSKI

"Chwała reformatorom. Pożegnanie Profesora Jerzego Regulskiego"

Idea rekonstrukcji samorządu nie miała powszechnego zrozumienia wśród przywódców Solidarności. Samorząd terytorialny nie mieścił sie w logice batalii o uspołecznienie przedsiębiorstw państwowych. Był instytucją nieznaną komunizmowi. To dzięki determinacji Profesora rozpoczęto odbudowę instytucji bez której nie można wyobrazić sobie dobrego państwa.

Krystian TOMALA: "Wzorcowe miasto w sieci. Informacja podana z urzędu"
Krystian TOMALA

Krystian TOMALA

"Wzorcowe miasto w sieci. Informacja podana z urzędu"

Ciągle się uczymy. Mam nadzieję, że efekty będą zadowalające – dla nas i dla coraz szerszego grona odbiorców. Prędzej czy później, ale na pewno globalna sieć będzie dla nas – urzędników i samorządowców – narzędziem, które będzie miało wpływ na naszą codzienną pracę. Szybciej niż nam się wydaje nastąpi popyt na coś w rodzaju kompletnego, wirtualnego biura obsługi interesanta. Dokumentów papierowych produkowanych będzie znacznie mniej.

Anna BIAŁOSZEWSKA: "Moja Warszawa (5). Mam marzenie"
Anna BIAŁOSZEWSKA

Anna BIAŁOSZEWSKA

"Moja Warszawa (5). Mam marzenie"

W Warszawie poza nowocześniejszymi tablicami informacyjnymi, wymianą płyt chodnikowych na kostkę Bauma nie zmienił się przez lata styl zarządzania. Bo władze miasta ignorują jego mieszkańców. Bo – jak bardzo chcą nam to wmówić – mieszkańcy Warszawy to “słoiki”.