Julia WIERZGAŁA: Jak młodzi ludzie mogą realnie wpływać na świat – od samorządu szkolnego po parlament RP

Jak młodzi ludzie mogą realnie wpływać na świat – od samorządu szkolnego po parlament RP

Photo of Klub Młodych Autorów

Klub Młodych Autorów

Platforma opinii prowadzona przez Instytut Nowych Mediów, przy redakcji miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze".

To świetne, że jako mieszkańcy możemy się łączyć i wspólnie działać dla dzielnicy. Wierzę, że wspólnota miejsca ułatwia realizację takich działań i pomaga budować poczucie jedności i wspólnego celu.

.Od zawsze byłam aktywna. Moje zainteresowania obejmowały różnorodne dziedziny – od sztuki, przez muzykę, aż po działalność społeczną. Choć rozwój artystyczny dawał mi radość, z biegiem czasu coraz bardziej angażowałam się w pomoc innym. Moja przygoda z działaniem na rzecz społeczności lokalnej rozpoczęła się w samorządzie szkolnym, do którego dołączyłam w VIII klasie szkoły podstawowej, a którego przewodniczącą zostałam już niedługo potem. Wówczas zorganizowałam pierwsze konkursy i wydarzenia, które miały na celu urozmaicenie życia szkoły.

W liceum, dołączając do Młodzieżowej Rady Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, zaczęłam działać na większą skalę. Już kilka miesięcy później wybrano mnie na przewodniczącą. Nasze działania na rzecz młodzieży i dzielnicy przyniosły wymierne rezultaty – Rada przekształciła się w sprawczy organ młodzieżowy, który nie ogranicza się jedynie do doradzania, ale aktywnie wpływa na rzeczywistość. Aby to osiągnąć, początek kadencji poświęciliśmy na reformy organizacyjne i prawne – zmieniliśmy statut oraz dostosowaliśmy długość kadencji do standardów innych rad.

Jednym z naszych pierwszych sukcesów było zorganizowanie I Forum Samorządów Szkolnych Ursusa, które zgromadziło ponad 60 młodych osób. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach i prelekcjach dotyczących liderowania, aktywizacji młodzieży oraz pozyskiwania grantów. Forum stworzyło przestrzeń do integracji i wymiany doświadczeń, a zdobyta wiedza pozwoliła uczestnikom wprowadzać innowacje w ich środowiskach szkolnych i dzielić się inspiracjami z innymi.

Chociaż Ursus jest najmniejszą dzielnicą Warszawy, wierzę, że może stać się wzorem aktywności i zaangażowania społecznego. Ta idea przyświecała nam również podczas naszego udziału w posiedzeniu Zespołu ds. Ewaluacji Procesu Wzmacniania Młodzieżowych Rad i Sejmików przy Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czy Ogólnopolskim Kongresie Rad Młodzieżowych 2024.

Nieocenionym wsparciem był dla nas Mini Grant od Our Future Foundation w wysokości 5000 zł. Dzięki niemu zrealizowaliśmy projekt dla młodych mieszkańców Ursusa w wieku 15–29 lat. Fundusze udało się pozyskać przy współpracy z naszym patronem, Stowarzyszeniem Obywatelskim w Ursusie, i to mimo wakacyjnej przerwy w działalności Rady. Sukces ten pokazał, jak wielką siłę mają determinacja i zaangażowanie.

Kulminacją naszych działań była konferencja „DziałajMY: Młodzi w Samorządzie”, która odbyła się 11 października 2024 roku w Domu Kultury „Miś”. Wydarzenie zgromadziło ponad 50 uczestników, 14 prelegentów i obejmowało cztery panele tematyczne. Młodzi ludzie mieli okazję poznać sposoby angażowania się w życie społeczne i samorządowe, zdobywając praktyczne umiejętności oraz narzędzia niezbędne do wprowadzania zmian w swoim otoczeniu.

Zależało nam na tym, by pokazać, że Młodzieżowa Rada ma realny wpływ na rzeczywistość. Bardzo mocno skupiliśmy się na tym, by współpracować i mieć ze sobą dobry kontakt, być zintegrowaną grupą – i bardzo się to udało. Mieliśmy świetne relacje i wspólne cele.

Po zakończeniu kadencji w Młodzieżowej Radzie Dzielnicy Ursus kontynuowałam działalność w Parlamencie Młodych RP VII kadencji. Razem z ponad setką młodych ludzi pracowaliśmy nad propozycjami zmian legislacyjnych, które były następnie przekazywane decydentom.

Nadal jestem w Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Działam w Stowarzyszeniu Obywatelskim w Ursusie. To stowarzyszenie łączy pokolenia. Są w nim osoby, które mają 20, a nawet więcej lat stażu w jej strukturach, są też młodzi, jak ja. Moim zdaniem to świetne, że jako mieszkańcy możemy się łączyć i wspólnie działać dla dzielnicy. Wierzę, że wspólnota miejsca ułatwia realizację takich działań i pomaga budować poczucie jedności i wspólnego celu.

Niedawno dołączyłam do Młodzieżowej Rady przy Parlamentarnym Zespole do Spraw Młodzieży. Za nami pierwsze, inauguracyjne posiedzenie w Senacie. Mam poczucie, że jest to dla mnie początek nowej drogi. Bardzo jestem ciekawa, w jakim kierunku pójdziemy, bo to zależy tylko od nas, członków Rady. Cały czas powstają zespoły projektowe, wszyscy stawiamy na działanie. Czy to będą konferencje, warsztaty, czy programy mentoringowe, to zależy od nas. Jako współprzewodnicząca Zespołu do spraw Edukacji Prawnej uczestniczę w rozmowach o zorganizowaniu warsztatów prawnych dla młodych ludzi. Pokładam ogromne nadzieje w działalności tej Rady, wierzę, że jesteśmy głosem młodzieży z całej Polski i że możemy realnie wpływać na nasz kraj. Jest nas 305 osób ze 146 miejscowości, co pokazuje naszą mobilizację. Jestem nastawiona na ciężką pracę, na realizację wspaniałych projektów i wierzę, że jeżeli wszyscy do tego podejdziemy z odpowiednim zaangażowaniem, to jesteśmy w stanie osiągnąć wiele.

Jako współzałożycielka Future Tomorrow Organisation mam przyjemność organizować Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Za nami pierwsza konferencja, która stanowiła inaugurację konkursu. Wydarzenie odbyło się w Sejmie i zgromadziło ekspertów oraz młodzież, tworząc przestrzeń do inspirujących i wartościowych dyskusji. Uważam, że o zdrowiu psychicznym młodych ludzi należy mówić głośno i szerzyć świadomość na ten temat. Konkurs niebawem rusza, a jego celem jest jeszcze głębsze zaangażowanie młodzieży w tę ważną kwestię.

.Działalność społeczna pokazała mi, jak mogę wpływać na rzeczywistość i jak ulepszać świat, w którym żyjemy. To także dowód na to, że w każdym z nas drzemie niemalże magiczna moc, ale to od nas zależy, czy z niej skorzystamy.

Julia Wierzgała

Klub Młodych Autorów
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 grudnia 2024