

Prof. Hanna BOJAR
Pandemia – testem dla polskich rodzin
Pandemia okazała się testem siły rodzinnych, podobnie jak przyjacielskich, więzi. Przetrwały te najsilniejsze i najbardziej znaczące.

Artur KOŚCIAŃSKI
Społeczeństwo obywatelskie jako element dobra wspólnego
W Polsce cały czas źle definiujemy społeczeństwo obywatelskie, redukując je tylko do wymiaru ruchu społecznego o charakterze emancypacyjnym – pisze Artur KOŚCIAŃSKI

Piotr KOŚCIŃSKI
Fundacja Joachima Lelewela. Kiedyś – dary, teraz – filmy
Zaczęło się ponad trzydzieści lat temu od wysyłki polskich książek do naszych rodaków w Kazachstanie. Teraz Fundacja Joachima Lelewela oprócz tego, że wspiera Polaków na Wschodzie, zajmuje się mało znaną historią szeroko rozumianych Kresów.

Bronisław WILDSTEIN
Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jest
Bunt wpisany jest w naturę człowieka. Może być twórczym zaczynem, ale kiedy zaczyna dominować, musi prowadzić do katastrofy. Epoka nowoczesna wraz z gwałtownym rozwojem cywilizacji materialnej postawę tę wprowadziła do centrum naszej kultury. Współczesnym wariantem buntu są rewolucyjne ideologie. Głoszą one, że ludzie dowolnie mogą ukształtować siebie samych i świat.

Ilona GOSIEWSKA
Piekło trzeciego sektora. Dlaczego organizacje społeczne w Polsce są wciąż tak słabe?
Organizacja musi budować swą niezależność. Musimy potrafić współpracować z różnymi stronami politycznymi, nie dając się wciągać w spory, które zabijają współpracę i III sektor.

Mads Roke CLAUSEN
Trzy filary działania w służbie społeczeństwa
Budowanie porozumienia pomiędzy różnymi aktorami sceny społecznej, tak abyśmy mogli wspólnie pracować nad znalezieniem lepszego sposobu na zrobienie czegoś dobrego dla naszego społeczeństwa, jest zadaniem priorytetowym – o organizacji wolontariatu w Danii pisze Mads Roke CLAUSEN

Prof. Krystyna CHAŁAS
Człowiek jest zawsze celem, nigdy środkiem
Godność osobowa przysługuje każdemu człowiekowi, niezależnie od płci, wieku, stanu cywilnego, wykształcenia, wykonywanego zawodu, przynależności narodowej i religijnej. Jest ona dana człowiekowi i nie można jej stracić.

Eryk MISTEWICZ
"Odbudowa powagi państwa. Reset polskiej polityki? Pierwsze wnioski z wyborów"
Partia, z której list będzie startował Sławomir Nowak, przegra z kretesem jesienne wybory parlamentarne. Niezależnie od tego, czy będzie to partia Marka Biernackiego, Ryszarda Petru, Rafała Dutkiewicza, Katarzyny Kalaty, Grzegorza Schetyny, Łukasza Gibały, Leszka Balcerowicza, Sławomira Sierakowskiego, Radosława Sikorskiego, Ewy Kopacz, czy Pawła Kukiza. Bez względu na to, jaka to będzie partia, Sławomir Nowak przyniesie jej klęskę.

Rafał GÓRSKI
"Rady pracowników. O dialogu społecznym w Polsce"
Warto dostrzec, że silne rady pracowników mogą stać się efektywnym narzędziem kształtowania postaw obywatelskich w miejscu pracy i poza nim. Rady są też swoistą szkołą aktywności społecznej.

Rafał GÓRSKI
"Obywatelu, rozlicz swojego polityka!"
Gdy przyglądam się kandydatom startującym w wyborach do Parlamentu Europejskiego i do samorządów, mam mieszane uczucia. Brak im doświadczenia, brak CV z rezultatami pracy, brak kompetencji do służby publicznej. Zadaję sobie często pytanie, co zrobić, żeby było więcej polityków, a mniej pseudopolityków.

Zygmunt FRANKIEWICZ
"Jak zbudować miasto rzeczywiście obywatelskie"
Działalność Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych oraz jego wpływ na wskaźniki aktywności mieszkańców pokazują, że stworzono zostały dobre narzędzia do walki z niekorzystnymi zjawiskami społecznymi. Wymagało to systemowych działań oraz systematycznego wsparcia finansowego. Wsparcia, które nie jest prostym rozdawnictwem, lecz stwarza możliwości działania i promuje aktywność mieszkańców w różnych sferach życia miasta.

Dariusz LASOCKI
"Siła interpelacji - skuteczny oręż w ręce radnego."
Interpelacja jest dosyć prostym instrumentem wpływania na politykę władz samorządowych. To czego nie chce pokazać wójt, burmistrz czy marszałek województwa będzie musiał pokazać w odpowiedzi na zapytanie radnego.

"Jeden na pięciu. Największym przegranym kampanii społeczeństwo obywatelskie"
Nasi politycy i nasi dziennikarze to handlarze, chcą nam tylko wcisnąć swój produkt. A my, choć swój rozum mamy, ten produkt kupujemy z pocałowaniem ręki.