Piotr KOŚCIŃSKI: Fundacja Joachima Lelewela. Kiedyś – dary, teraz – filmy
Piotr KOŚCIŃSKI

Piotr KOŚCIŃSKI

Fundacja Joachima Lelewela.
Kiedyś – dary, teraz – filmy

Zaczęło się ponad trzydzieści lat temu od wysyłki polskich książek do naszych rodaków w Kazachstanie. Teraz Fundacja Joachima Lelewela oprócz tego, że wspiera Polaków na Wschodzie, zajmuje się mało znaną historią szeroko rozumianych Kresów.

Bronisław WILDSTEIN: Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jest
Bronisław WILDSTEIN

Bronisław WILDSTEIN

Chcemy człowieka emancypować, ale nie wiemy, kim on jest

Bunt wpisany jest w naturę człowieka. Może być twórczym zaczynem, ale kiedy zaczyna dominować, musi prowadzić do katastrofy. Epoka nowoczesna wraz z gwałtownym rozwojem cywilizacji materialnej postawę tę wprowadziła do centrum naszej kultury. Współczesnym wariantem buntu są rewolucyjne ideologie. Głoszą one, że ludzie dowolnie mogą ukształtować siebie samych i świat.

Prof. Krystyna CHAŁAS: Człowiek jest zawsze celem, nigdy środkiem
Prof. Krystyna CHAŁAS

Prof. Krystyna CHAŁAS

Człowiek jest zawsze celem, nigdy środkiem

Godność osobowa przysługuje każdemu człowiekowi, niezależnie od płci, wieku, stanu cywilnego, wykształcenia, wykonywanego zawodu, przynależności narodowej i religijnej. Jest ona dana człowiekowi i nie można jej stracić.

Mads Roke CLAUSEN: Trzy filary działania w służbie społeczeństwa
Mads Roke CLAUSEN

Mads Roke CLAUSEN

Trzy filary działania w służbie społeczeństwa

Budowanie porozumienia pomiędzy różnymi aktorami sceny społecznej, tak abyśmy mogli wspólnie pracować nad znalezieniem lepszego sposobu na zrobienie czegoś dobrego dla naszego społeczeństwa, jest zadaniem priorytetowym – o organizacji wolontariatu w Danii pisze Mads Roke CLAUSEN

Eryk MISTEWICZ: "Odbudowa powagi państwa. Reset polskiej polityki? Pierwsze wnioski z wyborów"
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

"Odbudowa powagi państwa. Reset polskiej polityki? Pierwsze wnioski z wyborów"

Partia, z której list będzie startował Sławomir Nowak, przegra z kretesem jesienne wybory parlamentarne. Niezależnie od tego, czy będzie to partia Marka Biernackiego, Ryszarda Petru, Rafała Dutkiewicza, Katarzyny Kalaty, Grzegorza Schetyny, Łukasza Gibały, Leszka Balcerowicza, Sławomira Sierakowskiego, Radosława Sikorskiego, Ewy Kopacz, czy Pawła Kukiza. Bez względu na to, jaka to będzie partia, Sławomir Nowak przyniesie jej klęskę.

Rafał GÓRSKI: "Rady pracowników. O dialogu społecznym w Polsce"
Rafał GÓRSKI

Rafał GÓRSKI

"Rady pracowników. O dialogu społecznym w Polsce"

Warto dostrzec, że silne rady pracowników mogą stać się efektywnym narzędziem kształtowania postaw obywatelskich w miejscu pracy i poza nim. Rady są też swoistą szkołą aktywności społecznej.

Rafał GÓRSKI: "Obywatelu, rozlicz swojego polityka!"
Rafał GÓRSKI

Rafał GÓRSKI

"Obywatelu, rozlicz swojego polityka!"

Gdy przyglądam się kandydatom startującym w wyborach do Parlamentu Europejskiego i do samorządów, mam mieszane uczucia. Brak im doświadczenia, brak CV z rezultatami pracy, brak kompetencji do służby publicznej. Zadaję sobie często pytanie, co zrobić, żeby było więcej polityków, a mniej pseudopolityków.

Dariusz LASOCKI: "Siła interpelacji - skuteczny oręż w ręce radnego."
Dariusz LASOCKI

Dariusz LASOCKI

"Siła interpelacji - skuteczny oręż w ręce radnego."

Interpelacja jest dosyć prostym instrumentem wpływania na politykę władz samorządowych. To czego nie chce pokazać wójt, burmistrz czy marszałek województwa będzie musiał pokazać w odpowiedzi na zapytanie radnego.

Zygmunt FRANKIEWICZ: "Jak zbudować miasto rzeczywiście obywatelskie"
Zygmunt FRANKIEWICZ

Zygmunt FRANKIEWICZ

"Jak zbudować miasto rzeczywiście obywatelskie"

Działalność Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych oraz jego wpływ na wskaźniki aktywności mieszkańców pokazują, że stworzono zostały dobre narzędzia do walki z niekorzystnymi zjawiskami społecznymi. Wymagało to systemowych działań oraz systematycznego wsparcia finansowego. Wsparcia, które nie jest prostym rozdawnictwem, lecz stwarza możliwości działania i promuje aktywność mieszkańców w różnych sferach życia miasta.