Aktywność społeczna jest cechą osobowości, dla wielu młodych ludzi jest także drogą do samorozwoju
Jako organizacja chcemy ugruntować swoją pozycję i rozwijać się, być stać się największą organizacją młodzieżową w regionie.
.Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk zostało założone w 2014 roku. W roku 2024 obchodziliśmy jubileusz dziesięciolecia. Założyła je grupa studentów, którzy chcieli działać społecznie na rzecz mieszkańców Wrocławia, ale i regionu, stąd w nazwie Dolny Śląsk. Ja dołączyłem do niego w czasie moich studiów w 2019 roku, bo też chciałem robić coś więcej. Ta organizacja wydawała mi się w tamtym momencie atrakcyjnym miejscem do działania, tworzyła przestrzeń do rozwoju, realizacji pomysłów, pasji i zainteresowań.
Mówimy o sobie, że jesteśmy organizacją młodzieżową, która ma dosyć obojętności i bylejakości, a naszym celem jest wychowanie młodego pokolenia w myśl patriotyzmu, przedsiębiorczości i świadomości – staramy się to robić najlepiej, jak umiemy.
Jednym z naszych działań jest projekt „Odłącz się”, który dotyka problematyki uzależnienia od telefonu, czyli fonoholizmu. W ramach tego projektu od 2019 roku nieprzerwanie realizujemy różne działania. Zaczynaliśmy od kampanii społecznej w przestrzeniach publicznych i internetowych, malowaliśmy napisy ostrzegawcze przed przejściami dla pieszych w całym województwie – „Odłącz się i przejdź bezpiecznie”. Udało nam się stworzyć własny, autorski program warsztatów, z którym już od 4 lat chodzimy do szkół na terenie województwa dolnośląskiego.
Realizujemy także projekty młodzieżowe, m.in. Młodzieżowe Forum dla młodzieży dolnośląskiej, którego były dwie edycje. Mamy projekty związane z młodzieżowymi radami miast. Zakładaliśmy Młodzieżową Radę Powiatu Wrocławskiego i później koordynowaliśmy jej działanie. Teraz przeprowadzamy właśnie nabór do kolejnej kadencji. Mamy też na swoim koncie projekt Dolnośląska Kuźnia Talentów, projekt szkoleniowy dla młodych aktywnych ludzi realizowany w ramach zjazdów weekendowych.
Uważam, że młodzi ludzie są aktywni, tylko trzeba do nich dotrzeć. Sprzyjają temu projekty, ale najskuteczniejsza jest poczta pantoflowa, czyli zapraszanie przez znajomych. Jak już ktoś do nas trafi na spotkanie, zazwyczaj zostaje. Obserwując naszych działaczy, widzę, że są to ludzie, którzy zawsze coś robili, czy to w szkole, czy później na studiach. Szukali miejsca dla siebie w gminach, miejscowościach, z których pochodzą.
Aktywność społeczna jest cechą osobowości, dla wielu młodych ludzi jest także potrzebą, drogą do samorozwoju. Ludzie, którzy u nas są, nie tylko mogą pracować na rzecz społeczeństwa, ale też dla siebie, rozwijając swoje pasje, zainteresowania, kompetencje twarde i miękkie, które później mogą wykorzystywać na rynku pracy. Działalność społeczna to bardzo dobry start do zdobycia doświadczenia i chyba najlepszy sposób na budowanie swojego portfolio. Uczy wrażliwości, a jest to cecha pożądana w każdym zawodzie.
.Jako organizacja chcemy ugruntować swoją pozycję i rozwijać się, być stać się największą organizacją młodzieżową w regionie. Będziemy oczywiście dalej realizować projekty młodzieżowe i skupiać się na uzależnieniu od telefonu. Jesteśmy wyspecjalizowani w tych dwóch obszarach i chcemy to rozwijać.