Nie mam poczucia, że jako przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego mówię do ściany
Młodzieżowy Sejmik składa się z 33 osób i strukturalnie odpowiada budowie sejmiku „dorosłego”. Mówi się, że jesteśmy młodzieżowymi radnymi. Natomiast poprawnie powinno się nas nazywać delegatami – taki zapis jest w naszym statucie.
.Zaczynałem od samorządu uczniowskiego w technikum, organizując mniejsze i większe akcje skierowane bezpośrednio do grupy docelowej, jaką była społeczność naszej szkoły, jej uczniowie. Z biegiem czasu zaczęło mi brakować nie tylko większych możliwości działania, ale także doświadczenia i umiejętności organizowania przedsięwzięć na większą niż szkolna skalę.
By nabyć doświadczenia, zacząłem uczestniczyć w różnych kongresach, np. w Kongresie Praw Ucznia organizowanym przez Radę Dzieci i Młodzieży. To tam dowiedziałem się, że prawo przewiduje tworzenie rad młodzieżowych i sejmików. W powiecie przeworskim, skąd pochodzę, nic takiego nie działało, zacząłem więc prowadzić działania, by utworzyć radę na poziomie powiatu, ale się nie udało. Jak się jednak okazało, istniał Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego, do którego był akurat otwarty nabór. To było w 2023 roku, postanowiłem kandydować i udało się, dostałem swoją szansę.
Sejmik Województwa Podkarpackiego na mocy uchwały powołuje komisję wyborczą, następnie jest ogłaszany nabór. Ogłoszenia trafiają do wszystkich szkół średnich w województwie i każdy zainteresowany spełniający kryterium wieku (min. 16 lat) składa wniosek, przedstawia coś na kształt listu motywacyjnego i ewentualne rekomendacje, choć nie są one decydujące przy wyborze kandydata. Po wyborze Młodzieżowy Sejmik jest gronem bardzo różnorodnych osób, które mają mniejsze lub większe doświadczenie.
Młodzieżowy Sejmik składa się z 33 osób i strukturalnie odpowiada budowie sejmiku „dorosłego”. Mówi się, że jesteśmy młodzieżowymi radnymi. Natomiast poprawnie powinno się nas nazywać delegatami – taki zapis jest w naszym statucie. Podczas sesji inauguracyjnej Młodzieżowy Sejmik powołuje dowolną liczbę komisji stałych zajmujących się najważniejszymi dziedzinami życia młodzieży, od sportu po edukację czy kulturę. Działa także komisja uchwałodawcza, która ma na celu tworzenie projektów uchwał i opiniowanie ich. Jest także komisja rewizyjna, która czuwa nad tym, czy wszystko przebiega zgodnie z regulaminem, statutem i wewnętrznymi ustaleniami i zasadami.
Muszę przyznać, że współpraca w naszym Młodzieżowym Sejmiku jest bardzo dobra. Znam rady, gdzie są trudności wynikające często z tego, że radni są uczniami, mają matury, studiują i mają egzaminy. To powoduje, że niekiedy trudno jest wyegzekwować pełne zaangażowanie w prace nad projektami, są opóźnienia, przepadają terminy. Jako przewodniczący Sejmiku mam większy kontakt z członkami prezydium dorosłego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, z członkami zarządu, i chcę zapewnić, że współpraca z nami układa się bardzo dobrze. Mamy dość dowodów na to, że Zarząd Województwa Podkarpackiego słucha młodzieży, także marszałek Władysław Ortyl lubi z nami dyskutować, zadaje wiele pytań i co najważniejsze, słucha naszych propozycji. W żadnym razie nie mam poczucia, że jako przewodniczący młodzieżowego sejmiku mówię do ściany.
Ze wsparciem władz udaje nam się organizować wydarzenia aktywizujące młodzież. Były to np. młodzieżowe rozgrywki piłkarskie, w których wzięło udział 16 drużyn, a zainteresowanych było ok. tysiąca osób. Przy organizacji tego wydarzenia bardzo ważna była współpraca z przewodniczącym sejmiku i zarządem województwa. Wsparła nas także pani Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul. Znalazły się fundusze na nagrody dla uczestników.
Aktywność społeczna młodych osób z Podkarpacia jest godna podziwu, choć jak w każdym środowisku, bywa ona różnorodna. Wielu młodych ludzi angażuje się w działania na rzecz swoich lokalnych społeczności, co przejawia się w organizowaniu wydarzeń, uczestnictwie w radach młodzieżowych czy w różnorodnych akcjach charytatywnych. Widać wyraźnie, że na Podkarpaciu istnieją grupy młodzieży, które czują odpowiedzialność za swoje otoczenie i chcą aktywnie wpływać na jego rozwój. Z drugiej strony są także osoby mniej zaangażowane, często z powodu braku wiedzy o możliwościach, jakie daje działalność społeczna, lub z powodu obaw przed większymi wyzwaniami.
Dlatego tak ważne są inicjatywy takie jak Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego, które inspirują i pokazują, że młodzi mogą mieć realny wpływ na rzeczywistość. Edukacja w zakresie praw ucznia, możliwości samorządowych oraz organizowanie dostępnych dla młodzieży wydarzeń to kluczowe kroki, by jeszcze bardziej aktywizować tę grupę.
.Aktualnie pracujemy także nad projektem organizacji kongresu dla młodych ludzi z całego województwa. Młodzieżowy Kongres Województwa Podkarpackiego wstępnie planowany jest na 28 marca 2025 roku. Program jest właśnie dopracowywany, na pewno zajmiemy się kwestią zdrowia psychicznego, prawami ucznia i aktywnością społeczną młodych ludzi.