Maciej DĄBROWSKI: Możemy się uczyć odpowiedzialności za to, jak ma wyglądać nasza przyszłość

Możemy się uczyć odpowiedzialności za to, jak ma wyglądać nasza przyszłość

Photo of Klub Młodych Autorów

Klub Młodych Autorów

Platforma opinii prowadzona przez Instytut Nowych Mediów, przy redakcji miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze".

Praca w młodzieżowym sejmiku to świetna lekcja samorządności. Młodzi ludzie mogą nauczyć się, jak działa urząd, i nieść te doświadczenia dalej.

.Swoją aktywność w samorządzie uczniowskim rozpocząłem w Gimnazjum im. Dywizjonu 303 w Stepnicy, a następnie w samorządzie Uczniowskim w 1. Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Goleniowie. Razem z rówieśnikami tworzyliśmy pierwsze akcje społeczne, konkursy i turnieje gier, dni tematyczne. Już wtedy zacząłem się poważnie zastanawiać nad działalnością społeczno-polityczną, bo pewne rzeczy mi się nie podobały i chciałem to zmieniać. Najpierw dołączyłem do Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego na jedną kadencję, a po dwóch latach przerwy do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Relacje z „dorosłym” sejmikiem mamy bardzo dobre, jesteśmy w stałym kontakcie z przewodniczącą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, możemy też liczyć na wsparcie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i członków sejmiku. Kilka lat temu powstał Sekretariat do Spraw Młodzieży, który zajmuje się realizacją naszych inicjatyw, szkoleniami i wspieraniem młodzieżowych organizacji pozarządowych.

O współpracy z sejmikiem „dorosłym” mogę mówić tylko w superlatywach. Jeżeli zwracamy się z jakimiś sprawami, chcemy coś poruszyć na komisji, zawsze możemy na nich liczyć. Jesteśmy organem doradczym przy programie „Społecznik”, autorskim programie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, w którym realizowane są mikrodotacje dla NGO z naszego województwa. Jesteśmy także zapraszani na komisje, gdzie poruszane są tematy dotyczące młodzieży. Ostatnio nasi radni brali udział w obradach Komisji ds. Równości, mogli wyrażać swoje opinie na temat równego dostępu kobiet, mężczyzn i osób niepełnosprawnych do pewnych usług.

Praca w sejmiku to świetna lekcja samorządności. Młodzi ludzie mogą nauczyć się, jak działa urząd, i nieść te doświadczenia dalej. Na jednej z pierwszych sesji uchwalone zostało, że radni w regionach, z których pochodzą, mogą przeprowadzać lekcje samorządowe. To dobry sposób na promocję sejmiku i pracy dla społeczności lokalnych, z których pochodzą. Organizujemy też szkolenia i debaty dla uczniów, mające na celu ich aktywizację. Była też m.in. akcja sadzenia drzew. Zorganizowaliśmy konferencję dotyczącą zdrowia psychicznego, debatę dotyczącą stanu edukacji, a ostatnio, w październiku, charytatywny turniej piłki nożnej dla szkół z województwa zachodniopomorskiego o Puchar Marszałka. Był także okrągły stół, gdzie podsumowaliśmy kongres o zdrowiu psychicznym i przekazaliśmy wnioski dyrektorom szkół. Zorganizowaliśmy Dni Praw Człowieka, były debaty oksfordzkie, a nawet warsztaty dla młodzieży w wynajętym tramwaju, który jeździł po Szczecinie.

.Czasami ktoś mnie pyta, dlaczego robimy aż tyle, a praktycznie nie dostajemy za to pieniędzy. Myślę, że najważniejsze w takich działaniach jest to, żeby widzieć uśmiech drugiego człowieka, pomóc młodym ludziom i oczywiście zdobywać doświadczenie. Ja sam, choć mam dopiero 22 lata, czuję się już trochę jak weteran młodzieżowej polityki. Cieszę się, że mogę dzielić to doświadczenie ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami. Razem możemy uczyć się odpowiedzialności przede wszystkim za to, co robimy, ale także odpowiedzialności za to, jak ma wyglądać nasza przyszłość, bo wiele od nas zależy.

Maciej Dąbrowski

Klub Młodych Autorów
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 grudnia 2024