

Unnur ORRADÓTTIR RAMETTE
Islandia chce pokojowego i zrównoważonego rozwoju w regionie arktycznym
Islandia zawsze podkreślała znaczenie utrzymania Arktyki jako regionu o niskim poziomie napięć, cechującego się pokojem i stabilnością. Nigdy nie było to tak ważne jak teraz.

Prof. Aleksander SURDEJ
Dziesięć prac prezydenta Emmanuela Macrona. Innowacje dla nowoczesnego przemysłu
Po dekadach rynkowego fundamentalizmu wiemy na pewno, że bez środków publicznych nie pojawiłoby się wiele przełomowych lub inkrementalnych innowacji, a gdyby się pojawiły, to z dużym opóźnieniem i z uszczerbkiem dla społecznego dobrobytu. Wiemy jednak również, że nie wystarczy posługiwanie się metaforami „państwa stratega” czy „państwa przedsiębiorcy”, aby administracja danego kraju dokonywała trafnych wyborów, w jakie obszary i w jakie podmioty gospodarcze inwestować środki publiczne.

Nicolas MIAILHE
Cyfrowy kolonializm
Europa jest zapóźniona w sferze prywatnych inwestycji w sztuczną inteligencję: 2,4–3,2 mld euro wobec 6,5–9,7 mld euro w Azji i 12,1–18,6 mld euro w Ameryce Północnej.

Michaela BRUCKMAYER
Wciąż zbyt mało wiemy o rozwoju zaburzeń lękowych i depresji u dzieci i młodzieży
Zaburzenia zdrowia psychicznego są jednym z najważniejszych problemów zdrowia publicznego wśród dzieci i nastolatków w krajach wysoko rozwiniętych.

Prof. Łukasz HARDT
Jedna teoria czy wiele teorii ekonomii?
Skoro ekonomista, a zwłaszcza ten zaangażowany publicznie ma być bardziej artystą niż rzemieślnikiem, to nie tylko trudno o precyzowanie granic pomiędzy poszczególnymi obszarami ekonomii, ale również pomiędzy ekonomią a innymi naukami. Ekonomia jest jedna, ale możliwych do zastosowania metod i problemów wartych analizy jest wiele.

Prof. Andrzej JAJSZCZYK
Polska nauka przegrywa wyścig
Dominujący w naszym kraju model kariery, w którym absolwent uczelni robi w niej doktorat, potem habilitację, aby w końcu zostać tam profesorem jest antyinnowacyjny, prowadzi do skostnienia myśli naukowej, a także sprzyja tworzeniu patologicznych układów osobowych.

Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON
Europa robi wielkie rzeczy, gdy działa odważnie! Szef Europejskiej Rady Badań Naukowych o Starym Kontynencie
Potrzebujemy miejsca dla naukowców na swobodny rozwój ich badań. Chodzi o stworzenie odpowiedniego środowiska, które zachęci ludzi do wymyślania najlepszych projektów. Badaczom nie można powiedzieć, co mają robić, gdyż w ten sposób zabijemy naukę. Świetne i rewolucyjne rozwiązania i odkrycia nie są na życzenie. Musimy zapewniać naukowcom swobodę prowadzenia badań, bez obciążania ich biurokracją.

Adam CZYŻEWSKI
Papuga zawsze druga
Najwyższy czas wyjść z pułapki krótkoterminowego myślenia wyłącznie na temat tego, co musimy mieć natychmiast, i zastanowić się, kim chcemy być w Europie i na świecie. Co jako społeczeństwo i gospodarka chcemy osiągnąć? Jakie niesiemy ze sobą wartości, do których możemy przekonać innych? Jakie produkty i usługi możemy wykreować, by mieć swój wkład w rozwój globalnej gospodarki?

Prof. Bogusław PAWŁOWSKI
Ludzkość, najbardziej zachłanny gatunek na Ziemi
Mechanizmy psychiczne i różne motywacje ukształtowane zostały po to, aby nas skłonić do określonego postępowania, nie ujawniając biologicznego celu tych zachowań, a nie po to, aby nam szkodzić czy zwiększać ryzyko zaburzeń. Ewolucja jest bezkierunkowa i bezcelowa.

Marcin OCIEPA
Konstytucja Biznesu i 100 zmian dla firm
Rząd szuka obszarów, w których rozsądne działania podatkowe i zmiany prawne będą miały największy wpływ na gospodarkę. Konstytucja Biznesu razem z pakietem „100 zmian dla firm” oraz rozwiązaniami rozszerzającymi zachęty inwestycyjne na terenie całej Polski tworzą spójny system wspierania każdego rodzaju przedsiębiorczości w Polsce – mikroprzedsiębiorstw, MŚP, w tym także firm rodzinnych.

Marek DZIUBIŃSKI
Polski wynalazek. Diagnoza serca online
Polski wynalazek, system PocketECG, umożliwia badanemu prowadzenie normalnego trybu życia przy jednoczesnym utrzymaniu stałego monitoringu, analizie wszelkich anomalii i informowaniu lekarza o wystąpieniu nagłych zaburzeń w pracy serca. Dzięki platformie internetowej, dostępnej za pomocą standardowej przeglądarki WWW, lekarz ma możliwość zdalnego dostępu do pełnego sygnału EKG pacjenta w czasie rzeczywistym.

PHOTON. Robot, który rozwija się razem z dzieckiem
Robot edukacyjny, który rozwija się razem z dzieckiem? Takie rozwiązanie stworzyli naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. „Photon”, bo tak nazywa się urządzenie, poprzez zabawę z dzieckiem pomaga rozwijać umiejętności logicznego myślenia, programowania i kształtuje prawidłowe postawy społeczne. Photon kierowany jest do dzieci w wieku 6-12 lat. Tuż po wyjęciu z pudełka robocik nie potrafi zbyt wiele – jego możliwości odblokowywane są przez interakcje z dziećmi. Kluczowa jest tu aplikacja mobilna,…

Lech WŁASAK
Mosty z kompozytu. Wytrzymałe, trwałe, innowacyjne
Projekt badawczy „Com-bridge – Innowacyjny most z kompozytów FRP”, współfinansowany przez NCBR w ramach programu Demonstrator+, pozwolił na wybudowanie dwóch innowacyjnych mostów na terenie powiatu rzeszowskiego. Zostały one oddane do użytkowania na początku i końcu 2016 r., czyli 3 lata od oficjalnego rozpoczęcia projektu. Jednak w rzeczywistości bazowały one na wynikach wcześniej prowadzonych prac.

Jarosław BAKINOWSKI
Polski projekt, o którym warto opowiedzieć. Tramwaj szyty na miarę
W projekcie Moderus Gamma połączyliśmy wiedzę i doświadczenie Modertrans Poznań i Politechniki Poznańskiej. To kolejny wspólny projekt badawczo-rozwojowy, w którym znalazły zastosowanie nowoczesne technologie.

Chris GUILLEBEAU
Trzysta maratonów. Ale po co?
W opowieści Homera Odyseusz pokonuje w trakcie swojej dwudziestoletniej wyprawy niezliczone trudności. Opiera się urokowi syren, unika stania się przekąską cyklopów i stacza ciężką walkę po powrocie do domu. Doświadcza także sporej dawki monotonii, gdy kolejne dni zlewają się w jeden nierozróżnialny ciąg. Nigdy jednak nie ustaje w wędrówce i cały czas brnie do przodu.

Javier SOLANA
"Uznanie Palestyny przez Unię Europejską zwiększyłoby szansę na pokój na Bliskim Wschodzie"
Dżihadyzm kwitnie. Napięcia w stosunkach z Rosją rosną. Porozumienie między Iranem i grupą E3+3 (Wielka Brytania, Francja i Niemcy oraz Chiny, Rosja i USA) wciąż jest nieosiągalne, a polityka wewnętrzna każdego z uczestników negocjacji wprowadza dodatkowe komplikacje w i tak bardzo złożony proces. Łatwo więc o wniosek, że świat stopniowo traci stabilność. Ubiegły miesiąc przyniósł jednak kilka optymistycznych wydarzeń, warto więc przyjrzeć się im przez chwilę, by nie popaść w pesymizm.

Marcin JAKUBOWSKI
"Cassini zaczyna nową erę badań kosmosu"
Może uda nam się odpowiedzieć na jeszcze jedno z podstawowych pytań, które stawia sobie homo sapiens. Czy powstawanie życia we wszechświecie jest nieuniknione i powszechne, bo wynika z praw chemii, fizyki i biologii? A może jest tylko przypadkową ekstrawagancją, złożeniem wielu mało prawdopodobnych zdarzeń?

Edmund S. PHELPS
"Nauki humanistyczne w programach szkół średnich i wyższych. To podstawa sukcesu"
Rynek pracy nie potrzebuje jedynie rozszerzonej wiedzy technicznej. Wymaga coraz więcej tzw. miękkich umiejętności – zdolności twórczego myślenia, znajdowania kreatywnych rozwiązań dla skomplikowanych problemów, umiejętności dostosowywania się do zmieniających się okoliczności czy nowych ograniczeń. Studiując kanon, młodzi ludzie zyskają coś więcej niż tylko zestaw wąsko pojętych umiejętności.

Ben CASNOCHA
Reid HOFFMAN
"Nastaw się na ciągłą zmianę. Inaczej zginiesz"
Niegdyś potężne organizacje upadają częściej i szybciej niż dawniej. W latach dwudziestych czy trzydziestych firmy utrzymywały się w indeksie S&P 500 przez średnio sześćdziesiąt pięć lat. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych średni okres pozostawania w tym gronie wynosił już zaledwie dziesięć lat.

Joseph E. STIGLITZ
"Mocno zaawansowana choroba słabego wzrostu. Marne perspektywy Starego Kontynentu"
„W 2014 roku Europa będzie nadal zmagać się z poważną chorobą, na ożywieniu w USA skorzysta jedynie garstka najlepiej sytuowanych. Po obu stronach Atlantyku większość obywateli nie korzysta na gospodarce rynkowej. Jak długo może się utrzymywać taka sytuacja?”